Pěstování bylinek: Libeček lékařský

Pěstování bylinek: Libeček lékařský

Libeček – bylinka, kterou jsme mohli dříve najít téměř na každé české zahrádce. Postupně začala upadat v zapomnění a dnes se znovu vrací na výsluní. Je charakteristická svou intenzivní vůní, a to už od té chvíle, kdy vyraší první lístky. Libeček má nejčastější využití kuchyni, ale lze ho využít také jako léčivo mnoha zdravotních potíží.  

Čtěte také:

Pěstování bylinek: Koriandr

Ať už máte k dispozici vlastní zahrádku, nebo ne, libeček si můžete sami vypěstovat. Jde o nenáročnou rostlinu, které se bude dařit jak doma v květináči, tak i na záhonku. Ve volné půdě dorůstá velikosti až 2 metry. Jedná se o trvalku, jejíž výrazná chuť připomíná celer.

Pěstování bylinek pro začátečníky - libeček

Libeček lékařský (Levisticum officinale) si zvládnete vypěstovat i ten, kdo se zahradničením teprve začíná. Je to nenáročná bylinka, které postačí půda bohatá na živiny, pravidelné zalévání a samozřejmě vhodné místo. Jak si tedy tohoto pomocníka do kuchyně vypěstovat?

Pokud jste se rozhodli, že libeček bude mít své místo ve vaší kuchyni, není nic jednoduššího, než ho vysadit. Máte dvě možnosti: semínka, nebo sazeničky.

Ještě než půjdete do obchodu pro sazeničky, zkuste se zeptat některého ze sousedů, zda libeček náhodou nepěstuje. Libeček se dá totiž velmi snadno rozmnožit oddělením starších rostlin. Dávejte si ale pozor, aby nebyly rostliny až moc staré. Nejvhodnější doba pro sázení sazenic je na jaře nebo na podzim.

Libeček - pěstování ze semínek

Pokud nikdo z vašich sousedů libečku neholduje, zasaďte si semínka. Nelekněte se však toho, že jim chvilku potrvá, než se vyklubou, libeček patří mezi rostliny, které potřebují více času. Ideální doba pro výsev semen je podzim, kdy je zasadíte do pařeniště a na jaře přesadíte na trvalé stanoviště. Udělejte si rýhy, přibližně 2 centimetry hluboké, dejte do nich semínka, zahrňte a opatrně zalijte. Řádky, ve kterých semínka budou, by měly být cca 50-60 cm od sebe.

4 tipy na úspěšné pěstování libečku

  • Místo je polovinou úspěchu! Aby se libečku dařilo, vyberte vhodné stanoviště. Prospěje mu slunce, nevadí mu ale ani polostín. Rozhodně se vyhněte temným místům, tam se libečku určitě dařit nebude.
  • Pokud zasadíte libeček na zahrádku, nemusíte půdu přihnojovat. Rostlina si vystačí s kyprou půdou, bohatou na živiny. Pozor si dávejte akorát tehdy, máte-li půdu spíše jílovitou. V té by začaly kořeny pomalu uhnívat.
  • Nezapomínejte na pravidelné zalévání, avšak dávejte pozor na to, abyste rostlinu nepřelili. Během léta doporučuje libeček zalévat denně. Pokud máte libeček doma v květináči, zalévejte ho častěji, a to menším množstvím vody. Má totiž méně substrátu, a proto rychleji vysychá.
  • Čas od času si udělejte chvilku a rostlinu sestřihněte. Zbrzdíte její kvetení i růst. Kromě sestříhávání je dobré také vyštipovat květy, zabráníte tak tomu, aby byla rostlina vysílená.  

libeček recepty2

Libeček - pěstování doma

Ani s příchodem zimy nevyžaduje libeček zvláštní péči. Nadzemní část sice umrzne, ale hned na začátku jara vyrůstají nové výhonky a vy se tak můžete opět těšit z této voňavé a chutné bylinky. Jestliže máte libeček doma v květináči, obvykle se pěstuje jako jednoletka. Přes zimu ho umístěte do světlé chladnější místnosti.

Libeček se sklízí už od května až do listopadu. Kromě listů využijete také nať, semena a dokonce i kořeny. Jen si dávejte pozor na listy, ty by se měly sklízet před skončením kvetení, po odkvetení totiž hořknou.

Libeček - recepty

Libečku se pro jeho intenzivní chuť a vůni říká „zelené maggi“. Listy můžete použít na dochucení polévek, salátů, nádivek nebo ryb nebo právě na domácí polévkové koření. V podstatě ho můžete přidat do téměř jakéhokoliv jídla a chybu rozhodně neuděláte. Jestliže máte problémy s nechutenstvím, nepravidelnou menstruací nebo byste jen rádi posílili vaši imunitu, zkuste čaj z kořene libečku.

Přečtěte si také o dalším pěstování bylinek



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?