Pěstování bylinek: Libeček lékařský

Pěstování bylinek: Libeček lékařský

Libeček – bylinka, kterou jsme mohli dříve najít téměř na každé české zahrádce. Postupně začala upadat v zapomnění a dnes se znovu vrací na výsluní. Je charakteristická svou intenzivní vůní, a to už od té chvíle, kdy vyraší první lístky. Libeček má nejčastější využití kuchyni, ale lze ho využít také jako léčivo mnoha zdravotních potíží.  

Čtěte také:

Pěstování bylinek: Koriandr

Ať už máte k dispozici vlastní zahrádku, nebo ne, libeček si můžete sami vypěstovat. Jde o nenáročnou rostlinu, které se bude dařit jak doma v květináči, tak i na záhonku. Ve volné půdě dorůstá velikosti až 2 metry. Jedná se o trvalku, jejíž výrazná chuť připomíná celer.

Pěstování bylinek pro začátečníky - libeček

Libeček lékařský (Levisticum officinale) si zvládnete vypěstovat i ten, kdo se zahradničením teprve začíná. Je to nenáročná bylinka, které postačí půda bohatá na živiny, pravidelné zalévání a samozřejmě vhodné místo. Jak si tedy tohoto pomocníka do kuchyně vypěstovat?

Pokud jste se rozhodli, že libeček bude mít své místo ve vaší kuchyni, není nic jednoduššího, než ho vysadit. Máte dvě možnosti: semínka, nebo sazeničky.

Ještě než půjdete do obchodu pro sazeničky, zkuste se zeptat některého ze sousedů, zda libeček náhodou nepěstuje. Libeček se dá totiž velmi snadno rozmnožit oddělením starších rostlin. Dávejte si ale pozor, aby nebyly rostliny až moc staré. Nejvhodnější doba pro sázení sazenic je na jaře nebo na podzim.

Libeček - pěstování ze semínek

Pokud nikdo z vašich sousedů libečku neholduje, zasaďte si semínka. Nelekněte se však toho, že jim chvilku potrvá, než se vyklubou, libeček patří mezi rostliny, které potřebují více času. Ideální doba pro výsev semen je podzim, kdy je zasadíte do pařeniště a na jaře přesadíte na trvalé stanoviště. Udělejte si rýhy, přibližně 2 centimetry hluboké, dejte do nich semínka, zahrňte a opatrně zalijte. Řádky, ve kterých semínka budou, by měly být cca 50-60 cm od sebe.

4 tipy na úspěšné pěstování libečku

  • Místo je polovinou úspěchu! Aby se libečku dařilo, vyberte vhodné stanoviště. Prospěje mu slunce, nevadí mu ale ani polostín. Rozhodně se vyhněte temným místům, tam se libečku určitě dařit nebude.
  • Pokud zasadíte libeček na zahrádku, nemusíte půdu přihnojovat. Rostlina si vystačí s kyprou půdou, bohatou na živiny. Pozor si dávejte akorát tehdy, máte-li půdu spíše jílovitou. V té by začaly kořeny pomalu uhnívat.
  • Nezapomínejte na pravidelné zalévání, avšak dávejte pozor na to, abyste rostlinu nepřelili. Během léta doporučuje libeček zalévat denně. Pokud máte libeček doma v květináči, zalévejte ho častěji, a to menším množstvím vody. Má totiž méně substrátu, a proto rychleji vysychá.
  • Čas od času si udělejte chvilku a rostlinu sestřihněte. Zbrzdíte její kvetení i růst. Kromě sestříhávání je dobré také vyštipovat květy, zabráníte tak tomu, aby byla rostlina vysílená.  

libeček recepty2

Libeček - pěstování doma

Ani s příchodem zimy nevyžaduje libeček zvláštní péči. Nadzemní část sice umrzne, ale hned na začátku jara vyrůstají nové výhonky a vy se tak můžete opět těšit z této voňavé a chutné bylinky. Jestliže máte libeček doma v květináči, obvykle se pěstuje jako jednoletka. Přes zimu ho umístěte do světlé chladnější místnosti.

Libeček se sklízí už od května až do listopadu. Kromě listů využijete také nať, semena a dokonce i kořeny. Jen si dávejte pozor na listy, ty by se měly sklízet před skončením kvetení, po odkvetení totiž hořknou.

Libeček - recepty

Libečku se pro jeho intenzivní chuť a vůni říká „zelené maggi“. Listy můžete použít na dochucení polévek, salátů, nádivek nebo ryb nebo právě na domácí polévkové koření. V podstatě ho můžete přidat do téměř jakéhokoliv jídla a chybu rozhodně neuděláte. Jestliže máte problémy s nechutenstvím, nepravidelnou menstruací nebo byste jen rádi posílili vaši imunitu, zkuste čaj z kořene libečku.

Přečtěte si také o dalším pěstování bylinek



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!