Všestranný řebříček pro přírodní léčbu, jako barvivo i prostředek pro věštění budoucnosti
Řebříček je bylina opředená mýty a legendami. Je to rostlina, která byla v minulosti uctívána. Rozhodně ne nadarmo. Řebříček má mnoho blahodárných účinků na náš organismus. Zastaví křeče, mírní záněty a hojí rány. Umí toho ale mnohem víc. Ve středověku byl považován za všeléčivku. A také se věřilo, že má magické vlastnosti. Hojně se tak využíval při kouzlení a věštění.
Historie řebříčku sahá údajně až 60 tisíc let zpátky. Mnoho kultur tuto bylinu hojně používalo a ctilo. Říká se, že své jméno řebříček dostal na počest řeckého mýtického hrdiny a boha Achillea, který jej údajně využíval na zastavení krvácení u zraněných vojáků během trojské války v roce 1200 před naším letopočtem. Ostatně ze stejných důvodů se využíval i během první světové války a během občanské války v Americe.
Řebříček ve světě
Řebříček je oblíbený v tradičním lidovém léčitelství. Obsahuje totiž látky, které zvyšují tvorbu slin i žaludečních kyselin, čímž pomáhají zlepšit trávení. Díky schopnosti uvolnit hladké svalstvo ve střevě a v děloze, dokáže mírnit žaludeční a menstruační křeče. Ovšem po světě se využívá i v mnoha dalších oblastech.
Bylinky, bez kterých se v létě neobejdete
Fytoterapie využívá léčivou moc bylinek a uzdravuje lidské tělo do hloubky
Popenec je téměř zapomenutá léčivá bylinka. Najdete ji na zahradě i na louce
Například Norové jej využívali k léčbě revmatismu a rovněž jako přírodní léčivo při bolestech zubů. Ve Švédsku se zase využívá k výrobě piva. Řebříček je tam označován jako polní chmel. Číňané zase řebříček využívají jako prostředek na vypocení, na srovnání krevního tlaku, pro srdce i jako tonikum. V tradiční perské medicíně se bylina používá k léčbě zažívacích problémů, infekcí dýchacích cest a kožních onemocnění. Indiáni jej zase aplikovali při horečkách, bolestech hlavy i zažívacích obtížích. A stonky řebříčku se používají rovněž k věštění I-ťing. Při tradiční metodě odlévání I-ťingu se 50 stonků řebříčku využije k vytvoření série hexagramů, které jsou následně interpretovány tak, aby odhalily pohled na budoucnost nebo mohou sloužit i jako vodítko pro přítomnost.
Řebříček v přírodní medicíně
Řebříček je příbuzný chryzantémám i heřmánku. V Česku je k vidění i sběru naprosto všude. Roste na loukách, podél cest a zejména suchých, slunných stráních. Má bílé, ale někdy i růžové nebo světle fialové květy. Tradičně se řebříček využíval čtyřmi způsoby. Jednak je možné aplikovat jej přímo na kůži při zranění nebo mírném krvácení. Podobně funguje i ve formě esenciálního oleje, kdy je však nutné naředit jej v nosiči, tedy ideálně za studena lisovaném oleji. Ve formě nálevu nebo tinktury je zase skvělý na záněty, především v trávicím traktu. A rovněž je možné užívat jej jako sedativum ke zmírnění úzkosti nebo nespavosti. Třeba formou bylinných kapslí.
Řebříček obsahuje spoustu látek, díky nimž má nesporné léčivé využití. Nechybí silice, včetně chamazulenu, který má protizánětlivé a antispasmodické účinky. Dále flavonoidy, včetně luteoinu a apigeninu, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky. Obsaženy jsou také alkaloidy, včetně achilleinu, který má hořkou chuť a dokáže povzbudit trávení. Rovněž třísloviny, které mají stahující účinky na sliznice a kuraminy, které mají antikoagulační účinky.
Léčivé účinky řebříčku
Řebříček se po staletí používá jako přírodní lék na různé nemoci, včetně horečky, nachlazení, chřipky, zažívacích potíží či menstruačních křečí. Umí zastavit krvácení i bolest hlavy. A hojí rány. Už jen pouhým přiložením obkladu z listů na ránu lze ryche zastavit krvácení a zahájit proces hojení. I moderní výzkumy prokazují, že je řebříček schopen zlepšit kardiovaskulární zdraví a rovněž i křečové žíly a hemoroidy. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, reguluje menstruační cyklus, řeší onemocnění močového systému a pomáhá i při atrtritidě a dně.
Přírodní barvivo z řebříčku
Řebříčkové květy vypadají krásně v aranžmá z čerstvých nebo sušených květin. Chcete-li jej do kytice usušit, je nejlepší květy zavěšit za spodní část stonku, aby zůstaly rovné. Zároveň by se měly sušit po malých svazcích. A protože květy a listy rostliny obsahují pigment chamazulen, který je zodpovědný za barvu, lze čerstvý řebříček použít také jako přírodní barvivo. Používá se zejména na přírodní vlákna jako je vlna, bavlna, hedvábí nebo len.
Autor článku: Monika Poledníková
Napsat komentář: Všestranný řebříček pro přírodní léčbu, jako barvivo i prostředek pro věštění budoucnosti
RE: Všestranný řebříček pro přírodní léčbu, jako barvivo i prostředek pro věštění budoucnosti