Fytoterapie využívá léčivou moc bylinek a uzdravuje lidské tělo do hloubky

Fytoterapie využívá léčivou moc bylinek a uzdravuje lidské tělo do hloubky

Bylinky můžeme považovat za předchůdce dnešních tabletek a léků. Ačkoli se na moderní léčiva v případě nemocí hodně spoléháme, neznamená to, že je síla bylinek překonaná, právě naopak – dodnes se zázračná moc rostlin v medicíně využívá. Fytoterapie je součástí tradiční čínské medicíny, bylinky na doplnění léčby ale často doporučují i západní lékaři.

Čtěte také:

Titáni hubnutí! Souboj hubnutí mezi západní a tradiční čínskou medicínou

Fytoterapie má dlouhou tradici

Fytoterapie jako součást tradiční čínské medicíny nám má i dnes, co nabídnout. V rozlehlé Číně se nachází nespočet léčivých rostlin, které Číňané od starých časů umí využít. Fytoterapie tak má opravdu dlouhou tradici – během staletí byly všechny účinky bylinek mnohokrát prověřeny, a i dnes můžeme jejich léčivé síly využívat. Nejstarší zmínky o fytoterapii nacházíme na lékařských papyrech ze starověkého Egypta a v rozsáhlém bylináři z Číny přibližně z třetího tisíciletí př. n. l. Mocí bylinek se pak zabývali lékaři napříč všemi staletími, zmínit můžeme třeba středověkého lékaře Galena nebo východního učence Avicennu.

Výhody fytoterapie

Fytoterapeut na rozdíl od výrobců farmaceutických léčiv využívá celou sílu jednotlivých bylin a nehledá v nich jen aktivní složky. Léčba bylinkami má mnoho výhod – minimalizují se vedlejší účinky, léčba je přírodní a neznečišťuje životní prostředí. Účinky bylinek většinou nejsou tak silné a rychlé jako účinky léků, pomáhají však léčit „do hloubky“ – nezbaví vás jen příznaků nemoci, ale podpoří celkové zdraví vašeho těla. Je proto dobré využívat fytoterapie jako doplňku k léčbě. Fytoterapie je kromě léčby nemocí i součástí jejich prevence, bylinné preparáty podpoří vaše zdraví a odolnost vůči nemocem. Síly bylinek se dá využít například i u hubnutí – existují bylinky, které omezují nezdravou chuť na jídlo a podpoří správné trávení.

České bylinkářství vs. čínská tradiční fytoterapie

Bylinky si samozřejmě můžete nasbírat sami, stačí se podívat na internet nebo do herbáře, jaké mají konkrétní bylinky účinky a vypravit se na sběrnou výpravu do přírody. Tradiční čínská medicína a její fytoterapie má sice s českým bylinkářstvím některé věci společné, v mnohém se ale liší – kromě bylinek fytoterapie může využívat i další přírodní materiály jako například minerály, skořápky, zvířata a hmyz. Navíc využívání bylinek ve fytoterapii je navíc velmi individuální – každá bylina má svou vlastní energii, která vede k uzdravení člověka a musí být proto v souladu s jeho vlastní energií. Fytoterapie se řídí mnohými pravidly – například dělí rostlinná léčiva na horké, chladné, teplé a svěží. Stavy chladu se léčí rostlinami horkými a naopak. Mezi horké byliny patří třeba skořice, zázvor a pepř, mezi chladné jitrocel, kostival a divizna.

Bylinky a olej

Odvar, tabletky i pokroutky

Rozhodnete-li se zdravotní problémy řešit fytoterapií, můžete se obrátit na centra tradiční čínské medicíny, kterých je v České republice několik. Směsi bylinek se sestavují každému klientovi na míru. Obvykle se skládají z pěti až dvaceti druhů bylin a jejich dávkování je vyšší, než u jsme zvyklí u českého bylinářství, jedná se asi o 100 gramů denně. Z bylinek se většinou připravují odvary, případně se podávají ve formě prášku z rozemletých bylin nebo v tabletách, sirupech či pokroutkách. Pokroutky jsou starou lékárenskou formou, která už se dnes tolik nevyužívá. Jedná se v podstatě o slisované byliny a v tradiční čínské medicíně se jich využívá zejména proto, že byliny v pokroutkách mohou být čerstvé. Tabletky i pokroutky jsou dnes velmi oblíbené, protože šetří čas a vyhovují těm, kteří nemají rádi výraznou chuť bylinných čajů.

Tradiční čínská medicína

Tradiční čínská medicína někdy může pomoci tam, kde západní medicína selhává. Tradiční čínská medicína se někdy také nazývá celostní – vnímá člověka jako jednu propojenou nádobu, kde spolu vše souvisí. Léčba se proto vždy zaměřuje na člověka jako na celek, a ne na jeden konkrétní problém. Do úvahy se kromě zdravotního stavu člověka bere i jeho emoční rozpoložení, prostředí, ve kterém žije, konstituce těla a podobně. Kromě fytoterapie, která je jednou z hlavních složek léčby, tradiční čínská medicína zahrnuje také akupunkturu, masáže, baňkování a moxování a mnoho dalších postupů. Nemáte-li chuť nebo odvahu zamířit se svými problém přímo na kliniku tradiční čínské medicíny, ale přáli byste si něco se o tradiční léčbě dozvědět více, můžete vyzkoušet některý z online kurzů doktorky Petry Uríkové, kde vysvětluje jednotlivé metody a postupy čínské medicíny tak, aby je pochopili úplní začátečníci. Pokud vás tradiční čínská medicína díky jejím kurzům zaujme, můžete se jí začít sami učit nebo vyhledat pomoc odborníků.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.