Pěstování bylinek: Řeřicha
Řeřicha setá patří mezi nenáročné rostliny, lze ji pěstovat kdekoliv. Jednoduchost pěstování této bylinky spočívá v tom, že stačí jen třeba rovnoměrně nasypat semena na vlhkou vatu a tu následně udržovat vlhkou. Řeřicha je výtečná v kteroukoliv roční dobu. Pokud ji budete dostatečně zalévat každý den, semena vám mohou vyklíčit do tří dnů. Tuhle bylinku tak můžete pěstovat doma i během zimy.
Za deset dnů pak můžete řeřichu začít sklízet. To ale dělejte velmi opatrně, aby vám řeřicha pak rychle dorostla. Řeřicha má navíc široké uplatnění, využít ji můžete jak v kuchyni, tak jako přírodní antibiotikum, protože v ní najdeme velké množství vitamínů a minerálů.
Řeřicha – pěstování
Jak už jsme psali, je to nenáročná bylinka, a proto si ji můžete vypěstovat jednoduše v pohodlí domova. Řeřicha je jednoletá bylina a její semena běžně najdeme v prodejnách s osivem na zahrádky. Řeřicha je rychle klíčící bylina, kterou je možno pěstovat i u okna doma. Pokud chceme zelené lístky, můžeme ji pěstovat i na severní straně okna.
Řeřicha má ráda světlo, ale stačí jí i polostín. Má krátkou vegetační dobu, takže ji můžeme sklízet do dvou až tří týdnů po výsevu. Vzrostlou nať odřezáváme podle potřeby, nedá se dlouho uchovávat, protože rychle uvadá.
Řeřichu lze pěstovat na vatě
Na pěstování řeřichy nepotřebujete žádný substrát a pěstovat ji lze jen na vatě. Ale pamatujte, že vata musí být neustále vlhká. Také je potřeba mít dostatečné množství osiva, protože po seřezání už se většinou neobnoví. Nakonec sklízíme mladé naklíčené rostlinky, které stříháme jako pažitku.
Řeřichu můžete snadno pěstovat i na zahradě, vysejte ji v květnu a pokud necháte část rostlin růst bez seřezání, vyrostou až 45 cm vysoké rostliny, které vykvetou. Tak budete mít do podzimu mnoho semen k dalšímu nakličování.
Řeřicha – účinky
Nejenže je to jednoduchá bylinka na pěstování, ale řeřicha v sobě také obsahuje hodně prospěšných látek a vitamínů, a to hlavně přes zimu a na jaře. Obsahuje velké množství vitamínů A a C, beta karoten, B1 (thiamin), dále minerály draslík, hořčík, železo a vápník. Řeřicha je přírodní antibiotiku, využívá se hojně při zánětech močového měchýře. Řeřicha také:
- podporuje činnost žaludku a jater
- podporuje trávení tučných jídel
- má antioxidační účinky
Řeřicha je dobrá do pomazánek, například do vajíčkové pomazánky, do salátů nebo do receptů z vajec. Použít ji můžeme také na chlebíčky nebo do polévek a omáček.
Diskuse k článku