Pěstování bylinek: Rozmarýn
Další díl z naše seriálu o pěstování bylinek se bude věnovat rozmarýnu a tomu, jak ho krásně vypěstovat doma. Rozmarýn je původem z jižního Středomoří a používá se nejen jako přísada v kuchyni, ale také je to bylinka léčivá a své uplatnění má i v kosmetice, například jako rozmarýnová tinktura nebo v aromaterapii. Ideálně se hodí jako koření na přípravu masa, ryb, omáček, polévek ale i zeleninových pokrmů. Pěstování rozmarýnu doma je velmi lehké a zvládne to každý.
Pěstování rozmarýnu doma v květináči
Rozmarýn je aromatická bylinka a jeho specifická chuť dokáže ozvláštnit nejeden pokrm. Upravuje trávení, podporuje činnost jater a posiluje paměť a zvyšuje fyzickou i psychickou aktivitu. Kromě léčivých účinků dokáže rozmarýn také odpuzovat šatní moly. Jelikož pochází ze Středomoří, není rozmarýn schopen v našich podmínkách venku přezimovat. Proto je nejlepší pěstování rozmarýnu doma v teple. V létě mu bude nejlépe na balkoně či terase.
Rozmarýn nechejte na slunci a chraňte ho před větrem
Obecně má rozmarýn rád slunce, ale toleruje i stín. Je třeba jej ale chránit před prudkým větrem. Při pěstování rozmarýnu v květináči na okenním parapetu uvnitř, na balkoně nebo terase se bude rozmarýnu dařit. První rok bude růst pomaleji, ale ve druhém roce už bude silnější.
Při pěstování rozmarýnu byste se měli řídit těmito radami
- Umístěte ho v květináči tam, kde je nejvíce světla a kde není na přímém průvanu.
- Při zalévání si dejte pozor a zalévejte ho opatrně, na konci léta zalévaní omezte (díky tomu, že bude mít rozmarýn méně vláhy, budou mu lépe dřevnatět výhonky.
- Pokud zaregistrujete tenké a měkké výhonky zastřihněte, aby vám rostlina lépe rostla a byla bohatší, mladé výhonky jsou také často napadané mšicemi. Přečtěte si jak na mšice ekologicky.
Vysazení rozmarýnu a pěstování rozmarýnu ze sazenic
Můžete ho vysadit jak do květináčů, tak do truhlíku či rašelinových sadbovačů. Jako vychytávku můžete semena umístit do mělké misky, zalít je vodou a nechat je na pár hodin namočené. Tím se zlepší klíčivost osiva.
Postup u pěstování rozmarýnu
- Květináč nebo truhlík zasypeme substrátem, uděláme v něm malé prohlubně a do nich vložíme pár semen a zasypeme 0,5 cm silnou vrstvou substrátu.
- Pokropíme rozprašovačem a zakryjeme plastovým obalem (ideální teplota pro klíčení semen je 25 °C až 30 °C).
- Po 4 - 8 týdnech rostlinky klíčí a přesazujeme je v červnu ve velikosti 7,5 cm vysoké.
Rozmarýn můžeme koupit i v zahradnictví jako sazenice. Tyto sazenice pak dáváme do hliněného květináče, který má odtok na vodu, protože rozmarýn nemá rád přílišné mokro.
Zazimování rozmarýnu
S příchodem zimy musíte rozmarýnu dopřát vegetační klid, jelikož nemá rád přílišný chlad a zamokření. Zalévejte ho co nejméně, nebo použijte jen rozprašovač, aby nevyschl kořen a nechejte ho ve vytápěné místnosti. Semena rozmarýnu zasejte nejlépe na jaře, v únoru nebo březnu.
Recepty s rozmarýnem
Až vám rozmarýn vyroste a vy budete sklízet velkou úrodu, můžete si vzpomenout na tyto čtyři recepty, které jsme pro vás připravili. Také si přečtěte, jak na grilování s rozmarýnem.
Diskuse k článku