Pěstování bylinek: Libeček lékařský
Libeček – bylinka, kterou jsme mohli dříve najít téměř na každé české zahrádce. Postupně začala upadat v zapomnění a dnes se znovu vrací na výsluní. Je charakteristická svou intenzivní vůní, a to už od té chvíle, kdy vyraší první lístky. Libeček má nejčastější využití kuchyni, ale lze ho využít také jako léčivo mnoha zdravotních potíží.
Ať už máte k dispozici vlastní zahrádku, nebo ne, libeček si můžete sami vypěstovat. Jde o nenáročnou rostlinu, které se bude dařit jak doma v květináči, tak i na záhonku. Ve volné půdě dorůstá velikosti až 2 metry. Jedná se o trvalku, jejíž výrazná chuť připomíná celer.
Pěstování bylinek pro začátečníky - libeček
Libeček lékařský (Levisticum officinale) si zvládnete vypěstovat i ten, kdo se zahradničením teprve začíná. Je to nenáročná bylinka, které postačí půda bohatá na živiny, pravidelné zalévání a samozřejmě vhodné místo. Jak si tedy tohoto pomocníka do kuchyně vypěstovat?
Pokud jste se rozhodli, že libeček bude mít své místo ve vaší kuchyni, není nic jednoduššího, než ho vysadit. Máte dvě možnosti: semínka, nebo sazeničky.
Ještě než půjdete do obchodu pro sazeničky, zkuste se zeptat některého ze sousedů, zda libeček náhodou nepěstuje. Libeček se dá totiž velmi snadno rozmnožit oddělením starších rostlin. Dávejte si ale pozor, aby nebyly rostliny až moc staré. Nejvhodnější doba pro sázení sazenic je na jaře nebo na podzim.
Libeček - pěstování ze semínek
Pokud nikdo z vašich sousedů libečku neholduje, zasaďte si semínka. Nelekněte se však toho, že jim chvilku potrvá, než se vyklubou, libeček patří mezi rostliny, které potřebují více času. Ideální doba pro výsev semen je podzim, kdy je zasadíte do pařeniště a na jaře přesadíte na trvalé stanoviště. Udělejte si rýhy, přibližně 2 centimetry hluboké, dejte do nich semínka, zahrňte a opatrně zalijte. Řádky, ve kterých semínka budou, by měly být cca 50-60 cm od sebe.
4 tipy na úspěšné pěstování libečku
- Místo je polovinou úspěchu! Aby se libečku dařilo, vyberte vhodné stanoviště. Prospěje mu slunce, nevadí mu ale ani polostín. Rozhodně se vyhněte temným místům, tam se libečku určitě dařit nebude.
- Pokud zasadíte libeček na zahrádku, nemusíte půdu přihnojovat. Rostlina si vystačí s kyprou půdou, bohatou na živiny. Pozor si dávejte akorát tehdy, máte-li půdu spíše jílovitou. V té by začaly kořeny pomalu uhnívat.
- Nezapomínejte na pravidelné zalévání, avšak dávejte pozor na to, abyste rostlinu nepřelili. Během léta doporučuje libeček zalévat denně. Pokud máte libeček doma v květináči, zalévejte ho častěji, a to menším množstvím vody. Má totiž méně substrátu, a proto rychleji vysychá.
- Čas od času si udělejte chvilku a rostlinu sestřihněte. Zbrzdíte její kvetení i růst. Kromě sestříhávání je dobré také vyštipovat květy, zabráníte tak tomu, aby byla rostlina vysílená.
Libeček - pěstování doma
Ani s příchodem zimy nevyžaduje libeček zvláštní péči. Nadzemní část sice umrzne, ale hned na začátku jara vyrůstají nové výhonky a vy se tak můžete opět těšit z této voňavé a chutné bylinky. Jestliže máte libeček doma v květináči, obvykle se pěstuje jako jednoletka. Přes zimu ho umístěte do světlé chladnější místnosti.
Libeček se sklízí už od května až do listopadu. Kromě listů využijete také nať, semena a dokonce i kořeny. Jen si dávejte pozor na listy, ty by se měly sklízet před skončením kvetení, po odkvetení totiž hořknou.
Libeček - recepty
Libečku se pro jeho intenzivní chuť a vůni říká „zelené maggi“. Listy můžete použít na dochucení polévek, salátů, nádivek nebo ryb nebo právě na domácí polévkové koření. V podstatě ho můžete přidat do téměř jakéhokoliv jídla a chybu rozhodně neuděláte. Jestliže máte problémy s nechutenstvím, nepravidelnou menstruací nebo byste jen rádi posílili vaši imunitu, zkuste čaj z kořene libečku.
Diskuse k článku