Sami sobě lékařem. Zázračné divoké jarní bylinky, které si nasbíráte zdarma v přírodě
Jaro je v plné síle tady a s ním i zázračná moc přírody. S tím, jak se všechno začíná zelenat, začínáme objevovat první jarní bylinky. Existují jarní byliny, které jsou až notoricky známé a dají se snadno koupit v každém obchodě. Oproti nim ale stojí divoké byliny, pro které musíme do volné přírody. A právě jim bude věnovaný dnešní článek.
Česnek medvědí: recepty, které nastartují jarní detoxikaci. 20 skvělých receptů z medvědího česneku!
Řeřicha, kerblík, pažitka, bazalka. Pokud se vám tyto jarní bylinky ještě nezelenají v kuchyni na okně, pak je můžete snadno koupit v každém obchodě.
Oproti tradičním bylinám ale stojí divoké byliny. Takové, které najdete na louce za domem i v městském parku. Některé z nich jsou všude kolem nás a působí jako plevel, jiné je třeba v přírodě vypátrat. V těchto bylinkách je kumulovaná síla jara, a proto by našemu zraku neměly uniknout.
Jak sbírat jarní bylinky v přírodě?
Než se vypravíte do přírody na sběr divokých bylin, měli byste znát několik zásad, jak bylinky sbírat:
-
Divoké byliny nesbírejte u silnice. Olovnaté benzíny, kreré dříve způsobovaly markantní znečištění zeleně u silnic, už nejsou bežné. Přesto se ale doporučuje bylinky u silnice ze sběru vynechat.
-
Nesbírejte chráněné druhy. Možná vám některá bylina padla do oka, není ale chráněná? Pokud ano, nechte ji v zemi.
-
S bylinkami je to jako s houbami. Pokud si nejste jistí, zda je rostlina jedlá, nekonzumujte ji.
-
Trhejte jen takové byliny, které nejsou povadlé a vypadají svěže a chutně.
Jarní divoké byliny – známé i neznámé
Jitrocel větší
Jitrocel větší je k vidění všude – a většina lidí ho považuje za plevel. Roste hlavně při cestách a to jak v přírodě, tak ve městě. Nejchutnější je mladý a má obdobné vlastnosti jako jitrocel kopinatý, ze kterého se připravuje tradiční jitrocelový sirup.
Popenec břečťanovitý
Popenec zahlédl ve volné přírodě asi někdy každý. Tahle bylinka totiž patří mezi nejběžnější u nás. Popenec pomáhá uvolňovat hleny a podporuje trávení. Sbírá se v dubnu a květnu, čím mladší rostlinka, tím lepší chuť i účinky.
Smetanka lékařská (pampeliška)
Pampeliška patří mezi zázračné divoké byliny. Dá se zpracovat úplně celá od listů, přes květy po kořen. Mladé listy využijte do salátu, z kořene si připravte čaj a z květů připravte pampeliškovou šťávu, pampeliškový med nebo pampeliškové víno.
Bez černý
Bez černý patří mezi divoké keře, které se většinou nevysazují uměle. Semení se přitozeně a usazují se i na místech, na kterých bychom to nečekali. U bezu platí jedno pravidlo – domácí bezové šťávy není nikdy dost. Udělejte si tedy pořádnou zásobu na celý rok podle našeho receptu.
Medvědí česnek
Sezóna medvědího česneku je poměrně krátká, roste jen časně z jara a většinou jen na určitých místech. Najít ho můžete v okolí říček, ve vlhčích částech lesa nebo u lužních lesů. Medvědí česnek je silný antioxidant a patří mezi jarní bylinky se silným zdrojem jarní energie. Zpracujte ho na pesto z medvědího česneku, udělejte z něj pomazánku nebo další recepty.
Sedmikráska chudobka
I tato krásné květina patří mezi jarní divoké byliny. Najdete ji všude v přírodě a měli byste vědět, že nepatří jen do váziček, ale také do salátů, polévek nebo koláčů. Je totiž jedlá.
Svízel přítula
Svízel přítula nepatří mezi prvoplánové jarní bylinky, které by znal každý. Většinou ho známe spíše jako plevel, který okupuje zemědělská pole i malé zahrádky. Na omak je nepříjemný kvůli své lepivosti, při konzumaci je naopak příjemně sladký.
-
Svízel přítula pomáhá správnému proudění lymfatického systému.
-
Pomáhá čistit krev a zlepšuje činnost jater.
-
Má velké množství vitaminu C.
-
Má vícero využití. Připravit z něj můžete čaj, pesto nebo si ho přidat do salátu.
Kopřiva dvoudomá
Kopřiva je královnou mezi bylinami a největší léčivou moc má právě v brzkém jaru. Listy můžeme zpracovat na polévku, špenát, pesto, pomazánku nebo nákyp. Celou rostlinu můžeme využít i v kosmetice – kopřiva působí blahodárně na vlasy. Konzumovat by ji měli všichni, kdo mají nedostatek železa.
Bukvice lékařská (čistec lékařský)
Nepříliš známá bylina s růžovými květy, dlouhým stonkem a středně velkými listy. V Česku se jedná o poměrně rozšířený jedlý druh byliny. Má příjemně hořkou chuť, neboť je plná tříslovin, silic a hořčin. Proto je vhodná na problémy s trávicím ústrojím. Vyzkoušet z ní můžete připravit čaj, tinkturu nebo pesto.
Divoká máta
Běžně se uvádí, že máty se vyskytuje až 500 druhů. Mátu si tedy můžeme odnést i divokou – z volné přírody. Zpracovat ji můžeme tak, jak je to běžné. Na čaj, do salátů, pomazánek, smoothie nebo třeba do letního osvěžujícího mojita.
Diskuse k článku