Sami sobě lékařem. Zázračné divoké jarní bylinky, které si nasbíráte zdarma v přírodě

Sami sobě lékařem. Zázračné divoké jarní bylinky, které si nasbíráte zdarma v přírodě

Jaro je v plné síle tady a s ním i zázračná moc přírody. S tím, jak se všechno začíná zelenat, začínáme objevovat první jarní bylinky. Existují jarní byliny, které jsou až notoricky známé a dají se snadno koupit v každém obchodě. Oproti nim ale stojí divoké byliny, pro které musíme do volné přírody. A právě jim bude věnovaný dnešní článek.

Čtěte také:

Česnek medvědí: recepty, které nastartují jarní detoxikaci. 20 skvělých receptů z medvědího česneku!

Řeřicha, kerblík, pažitka, bazalka. Pokud se vám tyto jarní bylinky ještě nezelenají v kuchyni na okně, pak je můžete snadno koupit v každém obchodě. 

Oproti tradičním bylinám ale stojí divoké byliny. Takové, které najdete na louce za domem i v městském parku. Některé z nich jsou všude kolem nás a působí jako plevel, jiné je třeba v přírodě vypátrat. V těchto bylinkách je kumulovaná síla jara, a proto by našemu zraku neměly uniknout. 

Jak sbírat jarní bylinky v přírodě? 

Než se vypravíte do přírody na sběr divokých bylin, měli byste znát několik zásad, jak bylinky sbírat:

  • Divoké byliny nesbírejte u silnice. Olovnaté benzíny, kreré dříve způsobovaly markantní znečištění zeleně u silnic, už nejsou bežné. Přesto se ale doporučuje bylinky u silnice ze sběru vynechat.

  • Nesbírejte chráněné druhy. Možná vám některá bylina padla do oka, není ale chráněná? Pokud ano, nechte ji v zemi.

  • S bylinkami je to jako s houbami. Pokud si nejste jistí, zda je rostlina jedlá, nekonzumujte ji.

  • Trhejte jen takové byliny, které nejsou povadlé a vypadají svěže a chutně.

Jarní divoké byliny – známé i neznámé

Jitrocel větší

Jitrocel větší je k vidění všude – a většina lidí ho považuje za plevel. Roste hlavně při cestách a to jak v přírodě, tak ve městě. Nejchutnější je mladý a má obdobné vlastnosti jako jitrocel kopinatý, ze kterého se připravuje tradiční jitrocelový sirup.

Popenec břečťanovitý

Popenec zahlédl ve volné přírodě asi někdy každý. Tahle bylinka totiž patří mezi nejběžnější u nás. Popenec pomáhá uvolňovat hleny a podporuje trávení. Sbírá se v dubnu a květnu, čím mladší rostlinka, tím lepší chuť i účinky. 

Jarní divoké bylinky6

Smetanka lékařská (pampeliška)

Pampeliška patří mezi zázračné divoké byliny. Dá se zpracovat úplně celá od listů, přes květy po kořen. Mladé listy využijte do salátu, z kořene si připravte čaj a z květů připravte pampeliškovou šťávu, pampeliškový med nebo pampeliškové víno.

Jarní divoké bylinky5

Bez černý

Bez černý patří mezi divoké keře, které se většinou nevysazují uměle. Semení se přitozeně a usazují se i na místech, na kterých bychom to nečekali. U bezu platí jedno pravidlo – domácí bezové šťávy není nikdy dost. Udělejte si tedy pořádnou zásobu na celý rok podle našeho receptu. 

Medvědí česnek

Sezóna medvědího česneku je poměrně krátká, roste jen časně z jara a většinou jen na určitých místech. Najít ho můžete v okolí říček, ve vlhčích částech lesa nebo u lužních lesů. Medvědí česnek je silný antioxidant a patří mezi jarní bylinky se silným zdrojem jarní energie. Zpracujte ho na pesto z medvědího česneku, udělejte z něj pomazánku nebo další recepty.

Jarní divoké bylinky2

Sedmikráska chudobka

I tato krásné květina patří mezi jarní divoké byliny. Najdete ji všude v přírodě a měli byste vědět, že nepatří jen do váziček, ale také do salátů, polévek nebo koláčů. Je totiž jedlá

Jarní divoké bylinky7

Svízel přítula

Svízel přítula nepatří mezi prvoplánové jarní bylinky, které by znal každý. Většinou ho známe spíše jako plevel, který okupuje zemědělská pole i malé zahrádky. Na omak je nepříjemný kvůli své lepivosti, při konzumaci je naopak příjemně sladký

  • Svízel přítula pomáhá správnému proudění lymfatického systému.

  • Pomáhá čistit krev a zlepšuje činnost jater.

  • velké množství vitaminu C.

  • Má vícero využití. Připravit z něj můžete čaj, pesto nebo si ho přidat do salátu.

woodruff-54168_1920

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva je královnou mezi bylinami a největší léčivou moc má právě v brzkém jaru. Listy můžeme zpracovat na polévku, špenát, pesto, pomazánku nebo nákyp. Celou rostlinu můžeme využít i v kosmetice – kopřiva působí blahodárně na vlasy. Konzumovat by ji měli všichni, kdo mají nedostatek železa

Bukvice lékařská (čistec lékařský)

Nepříliš známá bylina s růžovými květy, dlouhým stonkem a středně velkými listy. V Česku se jedná o poměrně rozšířený jedlý druh byliny. Má příjemně hořkou chuť, neboť je plná tříslovin, silic a hořčin. Proto je vhodná na problémy s trávicím ústrojím. Vyzkoušet z ní můžete připravit čaj, tinkturu nebo pesto.

bukvice-lekarska-300x209_300x209

Divoká máta

Běžně se uvádí, že máty se vyskytuje až 500 druhů. Mátu si tedy můžeme odnést i divokou – z volné přírody. Zpracovat ji můžeme tak, jak je to běžné. Na čaj, do salátů, pomazánek, smoothie nebo třeba do letního osvěžujícího mojita



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...