PharmDr. Margit Slimáková

Rozhovor: „Strava v nemocnici může být kvalitní, není důvod servírovat nezdravé a výživově chudé potraviny,” říká propagátorka zdravé výživy Margit Slimáková

Margit Slimáková je farmakoložka, bloggerka, propagátorka zdravé výživy a autorka knih o stravování. O kvalitu nemocniční stravy se aktivně zajímá už dlouho. Zasazuje se o změny a zlepšení jídla v nemocnicích, což se jí daří. Proč se tolik věnuje právě této oblasti a co se jí podařilo vylepšit?

Margit, vím, že se hodně zabýváš mj. i nemocniční stravou. Co je s ní špatně, co jí chybí?

„Pro pochopení je třeba znát historii a pravidla podle kterých se v nemocnicích vaří. Nemocniční strava v Česku má dlouhou tradici vycházející z dietního systému z 50. let minulého století. Od roku 1991 je v podobě pouhého doporučení Ministerstva zdravotnictví, a tak jednotlivé nemocnice mohou nabízet i velmi rozdílnou stravu. Většina nemocnic přesto vychází z původního výživově neaktuálního systému, případně jej jen dále rozšiřuje. Výsledkem jsou i desítky diet, které jsou stavěny na přesných propočtech jednotlivých živin a energetického obsahu. Co ve stravě často chybí je kvalita, chuť a respekt k individuálním přáním pacientů. Důsledkem je častá nespokojenost pacientů a odmítání stravy, což přispívá k rozvoji malnutrice.”

Jak vlastně souvisí zdravé stravování se zdravím či nemocí?

„Většina dnes běžných zdravotních potíží, chronických, ale i mnoha autoimunitních a psychiatrických onemocnění vychází z našeho metabolického zdraví, a to je dáno ze všeho nejvíce tím, co jíme, jak se hýbeme, jak o sebe pečujeme. Pro zdraví potřebujeme skutečné jídlo, dostatek pohybu a spánku, pobytu venku, dobré vztahy, slunce a přírodu, dobrou náladu… Když budeme mluvit přímo o stravě v nemocnicích, nespokojenost s ní a odmítání stravy, přispívá k rozvoji malnutrice. Podle dostupných údajů je až 30 % pacientů v našich nemocnicích podvyživených, u dalších 10 až 15 % se malnutrice pobytem v nemocnici zhoršuje. Malnutrice ohrožuje také hospitalizované obézní pacienty, u kterých dochází v kritickém stavu ke snížení využitelnosti tukových zásob a zvýšenému odbourávání svalové bílkoviny. Je však kontraproduktivní řešit či předcházet malnutrici stravou typu koblihy.

Čtěte také:

Zdravá strava může být i uměleckým dílem. Jezte podle barev

Jídelníček pro kojící matky - jak by měl vypadat a jakým potravinám se vyhnout?

Živá neboli raw strava jako životní styl

Obecně vhodnější než řešit nějaký specifický přesný poměr mezi hlavními mikroživinami, tedy tuky, sacharidy a bílkovinami je soustředit se na nabízení skutečného jídla a možnosti ať si pak z něj pacienti mohou vybírat. Prospívat totiž lze i na stravě s rozdílným zastoupením živin. Někomu může více vyhovovat více rostlinná, sacharidová strava jinému vyšší podíl bílkovin nebo tuků a stravě více živočišná, jak vysvětlujeme i v Průvodci skutečným jídlem. Základem zdraví totiž není zázračný poměr živin, počet gramů nějaké potraviny ani počet kalorií nebo porcí. Zdravá strava je založená na skutečných potravinách a jídlech z nich a  může mít různé podoby.”

Kobliha nebo rohlík s máslem a taveným sýrem k snídani nebo k večeři, jak je v českých nemocnicích zvykem asi nebude to pravé pro rychlejší rekonvalescenci...

„To určitě ne, pro podporu zdraví, pro udržení svaloviny a imunity potřebujeme esenciální bílkoviny, tuky, vlákninu a mikroživiny. Rohlíky a koblihy akorát tak zaplácají žaludek a ze všeho nejvíce dodávají sacharidy, což je makroživina, kterou se dnes nejběžněji přejídáme a její nadbytek, zejména v podobě jednoduchých cukrů zvyšuje riziko vzniku nejběžnějších chronických nemocí.” 

Kdo vůbec určuje, jaká strava se v nemocnicích bude podávat?

„Nejdůležitější postavení mají nutriční terapeuti, kteří sestavují jídelníčky. Na základě těchto jídelníčků potom zpravidla vedoucí stravovacího provozu objednává jídlo a řídí jeho přípravu v kuchyni. Systém, ale není celorepublikově jednotný. Někdo do něj vstupuje lékař nutricionista, někde ekonomické oddělení zasahující do nákupů, někde je naopak zjednodušení v tom, že pozici hlavní nutriční a vedoucí stravovacího provozu zajišťuje jeden profesionál. 

Zásadní je, že výživu lze zlepšovat i za stejných peněz, tedy, co chybí nejvíce je zájem a schopnosti dělat to lépe. Možná v některých nemocnicích i jen dostatečná podpora ze strany jejího vedení, protože nutriční terapeut, který by i chtěl může vnímat nezájem systému měnit se a bez podpory nadřízených nemá dostatek možností zásadnější změny realizovat.”

I nemocniční strava může chutnat

Hodně lidí v diskuzích argumentuje tím, že si za jídlo v nemocnici nepřiplácíme, tak co bychom čekali. Skutečně je rozpočet na nemocniční jídlo tak bídný, že z toho nejde vytvořit něco lepšího?

„Tento argument vůbec nedává smysl. Strava v nemocnicích je stejně jako zdravotní péče jen údajně bezplatná, ve skutečnosti se obojí plně platí z našich peněz a není žádný důvod tyto peníze utrácet za nezdravosti. Navíc se nám i podařilo prokázat, že zlepšení výživy v nemocnicích nemusí vést ke zvýšení nákladů. Nemocnice nabízející zlepšení jako třeba možnost výběru stravy zaznamenala snížené množství odpadů. Strava podle chuťových preferencí vede k omezení plýtvání. Příkladem jsou snídaně, které někteří pacienti preferují naslano, jiní nasladko. Bez možnosti výběru často snídani nedojí nebo zcela odmítnou a dají přednost jídlu z domu nebo z nemocničního bufetu. 

Ekonomicky náročnější může být období přechodu z původního systému, kdy se pořizuje potřebný inventář, změny se postupně zavádějí a testuje se, jak efektivně sestavovat bufetovou nabídku. Z dlouhodobého hlediska a v rozsáhlejším měřítku může omezení nákupů hotových produktů a bufetové servírování vycházet naopak ekonomicky výhodně.   

Konkrétní postupy, které přinesou ekonomickou úsporu: 

  • vlastní výroba jednoduchých pokrmů, pomazánek, mléčných dezertů, moučníků atd. a využití větších balení potravin ušetří náklady za jednotlivě balené hotové výrobky, 

  • úspora nákladů za pečivo – většině pacientů stačí v rámci studených jídel jeden kus, další si mohou přiobjednat,

  • podávání pouze neslazených nápojů ušetří náklady za slazené koncentráty, sladidla a jednotlivě balené džusy, využití větších balení mléka ušetří náklady za jednotlivě balené kusy,

  • zjednodušení dietního systému – snížení počtu diet,

  • propojení pacientské a zaměstnanecké stravy,

  • u pacientů s rizikem malnutrice je možnost výběru jídla dle chuti prevencí malnutrice, jejíž následné řešení by bylo spojené s vyššími náklady na péči.

Příklad z praxe:

Zkušenost z realizace bufetové snídaně na oddělení rizikového těhotenství v Ústavu pro péči o matku
a dítě v Praze ukázala, že takto realizovaná strava nemusí být nutně dražší. Například bufetová nabídka pro 20 žen zahrnující 300 g krájeného sýra, 200 g kvalitní šunky, velký talíř krájené zeleniny, džbán mléka, pečivo, snídaňové cereálie, ovoce a misku jogurtu, vyjde levněji než předchozí jednotná snídaně spolu s přesnídávkou podávaná v tabletech. Úspora je zejména v množství jednotlivě balených výrobků (sýr, šunka, mléko) a pečiva. Zbytky ze snídaně uložené v chladící vitríně si navíc ženy mohou vzít kdykoliv během dne dle potřeby a chuti.”

Pokud vím, dělala jsi projekt Testování nemocniční stravy. O čem to bylo a jak to dopadlo?

„Téma nemocniční stravy posledních pár let intenzivně řeším. V rámci think tanku Globopol jsme zorganizovali pilotního testování zlepšení nemocniční stravy. Po šesti letech zkoušení v nejrůznějších nemocnicích a zdravotnických zařízeních napříč Česem jsme jednoznačně prokázali, že i v nemocnicích lze vařit a jíst skvěle a zlepšovat nemocniční stravu jde i v rámci současně utrácených peněz. Závěry projektu a praktické zkušenosti zapojených nemocnic se staly podkladem Návrhu metodického doporučení pro zlepšení kvality nemocniční stravy, který doporučuje přípravu jídel ze skutečných potravin a možnost spolurozhodování pacientů při výběru jídla. 

Tento návrh jsme připravili pro umístnění do Věstníku ministerstva zdravotnictví. Pan ministr Válek a paní ředitelka Státního zdravotního ústavu jej dostali v lednu 2024 a od té doby jen čekáme na jejich zájem nebo možná už jen na nového ministra zdravotnictví, který ten zájem bude mít a zvládne ukočírovat nutricionisty z jeho pracovních skupin, kteří by nejraději nic moc neměnili.”

O čem je Metodické doporučení pro zlepšení kvality nemocniční stravy a snaží se jej nemocnice dodržovat? (můžeš dát klidně i příklad nějakých "vzorných" nemocnic)

„V rámci projektu pilotního testování jsme zorganizovali i rozsáhlou rešerži a její výsledky si každý může přečíst ve více jak stostránkové výstupní zprávě na webu nemocnicnistrava.cz. Ve všech sledovaných zemích platí jako i u nás potřeba dodržovat hygienická pravidla přípravy a servírování jídel. Jenže to je v mnoha zemích vše. Na rozdíl od nás nemají desítky speciálních diet, jen nabízejí kvalitní chutné jídlo, což je samozřejmě pro naprostou většinu pacientů to úplně nejlepší. A jestliže někdo výjimečně potřebuje speciální stravu, řeší se to individuálně s nutriční terapeutkou. 

Běžný je všeobecný důraz na respektování preferencí pacienta a možnosti výběru pokrmů, což může být účinným nástrojem prevence malnutrice hospitalizovaných pacientů i plýtvání potravinami. Za mě vzorová je Nemocnice Havířov, a z nemocnic mimo našeho projektu třeba Nemocnice Nymburk a konkrétní popisky, jak to u nich funguje i fotky jde najít na webu nemocniční strava.”

Asi před 10 lety jsem studovala obor Dietní sestra a už na škole bylo téměř všechno špatně. Nejen odborné informace, ale i praxe v nemocnici. Pamatuji se, že se rozhodovalo, zda pacient dostane jednu nebo dvě kompotované švestky. Místo másla byl k dispozici nejhorší margarín apod. Jak je na tom vzdělávání nutričních specialistů dnes?

„Obávám se, že k žádným zásadním změnám nedošlo. Ale faktem je, že mnozí nutriční terapeuti jsou skvělí i navzdory jejich vzdělání. Studují dále samostatně, s mnoha se potkávám i u mě na sítích, školeních a vystoupeních. Tak jen doufejme, že takoví to zde čím dříve přeberou.”

Čerstvou zkušenost má kamarádka, která v nemocnici žádala o veganskou stravu. Z důvodu alergie na kuřecí maso, vejce a bílkovinu kravského mléka. Nutriční specialistka neměla vůbec povědomí. Dokonce dostala na jedno z jídel rybí pomazánku. Pominu-li tristní neznalost diety, pak pro člověka s alergií může být takový omyl fatální…

„To mě už nepřekvapuje. Za ty roky, co zde řeším školní a nemocniční stravu pravidelně dostávám fotky a výpovědi děsivých zkušeností. Servírování výživově nevhodných, nechutných a někdy dokonce zdravotně rizikových jídel. Takovéto občas předávám bez zdrojů na svých sítích, protože jsme se jednoznačně rozhodli, že kritizovat budeme jen anonymně. Cílem není nikoho shazovat, jde o to inspirovat a podporovat.”

Zdravá strava je základem pevného zdraví

Je skvělé, že se snažíš dělat osvětu a měnit nastavení nemocničního stravování, ale co třeba automaty v nemocnicích, které jsou plné sladkostí, sušenek, krekrů a podobných nezdravých laskomin. Nemocnice prý nemá žádný vliv na jejich eliminaci, jak je to možné?

„Nechápu! Automaty plné nezdravostí prospívají jenom jejich výrobcům a prodejcům, pacientům mohou jen škodit. A nemocnice popřípadě jejich zřizovatelé samozřejmě rozhodují o tom, komu pronajmou části svých prostor. Nedává smysl, aby podporovali prodejce nezdravostí na úkor svého hlavního poslání, a to je léčit. Přitom zrušení bufetů a automatů s nezdravostmi vůbec nemusí znamenat finanční ztrátu. Naopak je to šance rozběhnout vlastní bufet, kde prodávají čerstvě připravované produkty z vlastní nemocniční kuchyně. Takto má nemocnice plně od kontrolou nabídku, zvyšuje využití prostor a zařízení kuchyně a na produktech vydělává.”

Jaký by byl, dle Tebe, ideální denní jídelníček pro nemocného člověka či pacienta v rekonvalescenci? Co takový organismus potřebuje nejvíc?

„Esenciální jsou bílkoviny, tuky a mnohé vitamíny. Z potravin na gram hmotnosti jsou zpravidla výživově nejbohatší živočišné zdroje jako vejce, maso, ryby a z mléčných produktů ideálně zakysané. Z rostlinných zdrojů luštěniny a ořechy a samozřejmě prospívá i zelenina a ovoce. Obecně maximum živin dodávají skutečné potraviny a minimum vysoce průmyslově zpracované produkty které zpravidla stojí jen na levných cukrech, nekvalitních tepelně zpracovaných tucích a dochucovadlech. Konkrétně jako nejdůležitější by každé jídlo mělo mít kvalitní zdroj bílkoviny jako třeba kousek masa nebo misku tvarohu s přirozeným obsahem tuku.” 

Přidáš nějaký Tvůj oblíbený zdravý recept?

„Zejména nyní v zimě často jídla zapékám. Základem je vždy zelenina jako třeba dýně, cibule a houby, které dochucuji olivových olejem a bylinkama a jako bílkovinu na plech před dopečením přidávám vejce nebo sýry. Zjednodušenou verzí je zapečení samostatné růžičkové kapusty nebo červené řepy se smetanou a parmazánem. K jídlům je možné přidat brambory nebo kvasový chléb.” 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 29. 01. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře, dnes je novoluní. Něco si přejte, přání se o novoluní plní. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nepřetěžujte…
více o tomto dni

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Potřebujete urgentní půjčku od velmi silného investora na konsolidaci nevýhodných půj...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!