Jídelníček pro kojící matky - jak by měl vypadat a jakým potravinám se vyhnout?
Ačkoliv jsou pro vás potřeby miminka samozřejmě na prvním místě, nezapomínejte ani na sebe a dbejte na to, aby byl váš jídelníček nejen zdravý, ale také pestrý a jídla taková, která uspokojí vaše chuťové buňky.
Základem zdravého jídelníčku kojících maminek jsou zásady běžné vyvážené a pestré stravy. První věcí, na kterou kojící maminky často zapomínají, je pravidelnost v jídlech. Právě pravidelnost v konzumaci jídel totiž pomáhá správné tvorbě mateřského mléka. Hladověním nepomáháte sobě ani miminku. Složení stravy má vliv na složení mateřského mléka, a tedy i výživu miminka, a proto se nevyplatí jídelníček pro kojící matky podceňovat.
Jídelníček pro kojící matky
Jak již bylo uvedeno výše, výživa pro kojící matky má velký vliv na zdraví i vývoj miminka. Pokud kojíte, musíte dávat na skladbu jídelníčku větší pozor, než obvykle.
Výživa pro kojící matky by neměla obsahovat potraviny, které nadýmají - ty by totiž potrápily jak vaše zažívání, tak zažívání miminka, které by trpělo bolestmi bříška. Budete se tedy muset rozloučit s čerstvým pečivem, luštěninami nebo kapustou, květákem, cibulí, kedlubnou či brokolicí.
Dále by výživa pro kojící matky měla být bez potravin, které mohou vyvolat u miminka alergickou reakci - jde například o citrusové plody a exotické ovoce, vejce, kravské mléko, různé druhy ořechů či sezamová semínka a mák.
Pozor také na konzumaci kávy a nápojů obsahující kofein. Občasný šálek kávy děťátku neublíží, ale při větším množství může dojít u dítěte k neklidu a poruchám spánku. Během kojení je nutné vyhnout se konzumaci alkoholu. Ten totiž přechází do mateřského mléka a mění jeho senzorické vlastnosti - dítě pak může takové mléko odmítat. Alkohol také poškozuje psychomotorický vývoj dítěte a přináší spoustu zdravotních rizik.
Jídelníček pro kojící matky by měl být složen z co nejkvalitnějších surovin - šunky jedině s vysokým obsahem masa, přírodní a co nejméně upravené potraviny bez umělých sladidel a konzervantů. Nesmí se konzumovat syrová vejce a masa, nepasterizované mléčné výrobky, a je nutné omezit také příliš tučná, smažená, kořeněná, slaná či sladká jídla.
Kterým potravinám se při kojení vyhnout?
- potravinám, které nadýmají
- alergenům, které by mohly u miminka vyvolat alergickou reakci
- nekvalitním uzeninám
- jídlům obsahujícím konzervanty či umělá sladidla
- většímu množství kofeinu
- příliš tučným, smaženým, kořeněným, slaným či sladkým jídlům
Výživa pro kojící matky, která ušetří čas - krabičková dieta
Chcete mít jistotu, že vaše strava prospívá jak vám, tak i vašemu miminku? Chcete si dopřávat zdravá a chutná jídla bez obav z toho, že sníte něco, co by mohlo vašemu miminku škodit? Chcete se stravovat chutně a pestře, ale nechcete trávit čas v kuchyni na úkor potřeb miminka?
Zvolte krabičkovou dietu od společnosti Zdravé stravování, která vám zajistí vyváženou stravu s dostatkem vhodných druhů potravin a s vyloučením rizikových složek. Vybrat si můžete celodenní menu o 5 chodech, nebo jen jednotlivé pokrmy. Samozřejmostí je výběr konkrétního množství přijaté energie.
Diskuse k článku