Rozmarýn v aromaterapii vám pomůže k lepšímu soustředění a posílí mysl

img

Rozmarýn lékařský má svůj přídomek právoplatně. Ačkoliv rostlinu většina z nás zná jako součást provensálského koření nebo čaj, má mnohem širší využití pro naše tělo i duši. Keřík s fialovými květy se pyšní rozmanitou škálou blahodárných účinků, kterých využívá aromaterapie.

Rostlina lásky i mysli

Rozmarýn má mnohá využití a jeho léčebné účinky znají hospodyňky i léčitelé po staletí. V čínské tradiční medicíně se rozmarýn lékařský používá již tisíce let jako účinná bylinka pro posílení činnosti mozku a podporu soustředění. Nejen díky těmto vlastnostem byl a stále je zelený travnatý keřík neopomenutelnou součástí venkovských zahrad.

Čtěte také:

Znáte bergamot? Jeho olej chutná i uzdravuje

V minulosti byl rozmarýn používán jako ozdoba do svatebních kytic nebo do kadidel. Ve starověku byl oslavován jako symbol lásky a dlouhotrvajícího manželství.

Rozmarýn lékařský má své využití při vaření i léčení

Keříkovitá trvalka, v latinském překladu „mořská rosa“, vyniká nejen krásným vzhledem s drobnými fialovými kvítky ale především svou charakteristickou, avšak příjemnou vůní. Vypěstovat si ji můžete jednoduše i doma v květináči, ve volné přírodě roste ve slunných středomořských oblastech. Rozmarýn ale nemá jen estetickou a vonnou funkci, jeho využití v lékařství a vědě je široké.

Rozmarýn lékařský má velmi intenzivní vůni i chuť, která se dá přirovnat k mátě nebo eukalyptu. Oproti mátě je však jeho chuť teplejší a výraznější. Bylinková vůně se sladkými tóny je nezaměnitelná a provoní celou místnost. Své využití má dodnes i jako výrazné koření v kuchyni nebo bylinkový čaj. Díky svému kořeněnému aroma byl součástí prvních destilovaných parfémů a dodnes je jednou z přísad kolínské vody. K výrobě éterických olejů se využívá kořen rostliny.

Aromaterapie a léčba mysli

Rozmarýn lékařský má v aromaterapii široké a nezastupitelné využití. Jeho blahodárné účinky znají babičky i vědci, kteří rozmarýn dodnes zkoumají. Éterické oleje s obsahem rozmarýnu pomáhají proti těžkostem spojených s bolestmi hlavypotížemi se soustředěním nebo špatnou náladou.

Rozmarýn ocení studenti pro podporu učení

Aromaterapii s rozmarýnem uvítají studenti při přípravě na náročné zkoušky. Bylina je známá jako účinný kognitivní prostředek pro posílení mysli. Směs citronu a rozmarýnu lékařského zvýší koncentraci jedince, podporuje schopnost soustředění i zmírňuje stres. Aromaterapie dokáže povzbudit mentální aktivitu, a navíc i posílit sebevědomí.

Látky obsažené v rozmarýnu stimulují mozek, čímž podpoří jedince k intenzivnějšímu studiu či práci. Aromaterapie uvolní napětí, zbaví úzkosti, čímž navodí potřebný klid v duši. Rozmarýn nás zbaví stresu, a místo toho navodí dobrou náladu, protože je to silný antioxidant. Díky zvýšení bdělosti se posiluje rovněž celý krevní oběh, na čemž má největší zásluhu látka cineol.

Pro co nejlepší účinky, je ale třeba kombinaci bylinek střídat, protože naše tělo má tendenci si na vůně zvykat.

Rozmarýn v aromaterapii (1)

Blahodárné účinky rozmarýnu na psychiku

  • zvýšení koncentrace
  • zlepšení nálady
  • stimulace mozkových aktivit
  • odbourávání stresu
  • zbavuje únavy

Bylina pomůže duši i tělu

Éterické oleje s obsahem rozmarýnu mají mnohem širší využití. Účinky rozmarýnu lze využít nejen na problémy duše, ale i těla. Masáže s koncentrovaným rozmarýnovým olejem se používají při problémech s namáhaným, bolestivým svalstvem a klouby. Jako přísada do koupele je vhodný pro podporu krevního oběhu a prokrvení celého těla, při dně a revmatismu. Účinky rozmarýnu se využívají proti zánětům, žaludečním problémům nebo k podpoře činnosti jater. Pro vnitřní užití si můžete doma jednoduše vylouhovat čaj i proti kašli a dýchacím problémům.

Redakční tip: Díky rozlévaným parfémům to Tap si můžete dopřát radost z Vaší oblíbené vůně za zlomek ceny. Vyberte si z více než 150 parfémů, které jsou inspirovány těmi nejznámějšími světovými vůněmi. V nabídce najdete také bytové vůně se speciálními knotovými tyčinkami a vůně do auta.

Další využití rozmarýnu při zdravotních obtížích

  • dezinfekční účinky
  • antioxidační účinky
  • povzbuzení mysli
  • léčba zažívacích problémů
  • zmírnění bolestí
  • zábaly na vlasy i tělo

Výtažky z rozmarýnu se často používají i v kosmetice. Koupel s přídavkem rozmarýnu krásně rozvoní celý prostor, zklidní vás a také působí na vaši pokožku. Odvar z byliny poslouží k čištění pórů i jako účinná dezinfekce na rány, ekzémy a pohmožděniny. Zábaly s přídavkem několika kapek rozmarýnu pomáhají proti celulitidě nebo vypadávání vlasů. V rámci aromaterapie je nutné látku dostatečně ředit, protože při kontaktu může pokožku podráždit.

Významná léčivka ale není vhodná pro každého

Éterickému oleji s přídavkem rozmarýnu by se však měly vyhnout těhotné a kojící ženy. Intenzivní aroma by neměly ve vyšších dávkách užívat ani malé děti. Blahodárné účinky rozmarýnu mohou mít i negativní důsledky, a to pro osoby trpící například vysokým krevním tlakem. U nemocných osob s epilepsií může aromaterapie s rozmarýnem vyvolat záchvaty a další vedlejší účinky.

Bylinu lze v rámci aromaterapie kombinovat se všemi citrusovými plody, dodávající svěžest. K tvorbě zábalů lze éterické oleje zkombinovat s šalvějí nebo skořicí.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.