Využijte sílu hydrolaterapie: Květové vody čili hydroláty chutnají a léčí tělo i duši
Hydroláty neboli květové vody či hydrosoly jsou vedlejší produkt při výrobě esenciálních olejů. Jsou známy již tisíce let. Mají podobné využití jako esenciální oleje, pro laika jsou však mnohem bezpečnější. A bez obav je můžete užívat i vnitřně.
Hydrolát je vlastně ovoněná voda, která vzniká při destilaci esenciálních olejů. Po destilaci pak zbyde čistý esenciální olej a voda, která má vůni destilované rostliny. Biochemické složení je však zcela jiné než u vyrobeného esenciálního oleje. Avšak i květové vody mají bezpochyby léčivé účinky. A právě nauka o hydrolátech se označuje jako hydrolaterapie.
Esenciální oleje versus květové vody
Esenciální olej je čistá silice z destilované rostliny. Je velice silný a koncentrovaný. Je možné využívat jej nejen v aromalampě, do koupele nebo na masáž, ale také pro terapeutické využití. Vzhledem k tomu, že jde o silný přírodní přípravek, je možné si neuváženým a neodborným použitím esenciálního oleje velice ublížit. Pro práci s ním je proto vhodné znát alespoň základy aromaterapie či biochemie. Esenciální olej není rozpustný ve vodě, mísí se pouze s tukem či alkoholem.
Aromaterapie - už jste ji vyzkoušeli?
Máte rádi masáže? Objednejte si mobilní masáže. Aroma masáž, ajurvédská nebo raději dornova?
Bachovy květové esence: K čemu jsou dobré a jak mohou posloužit našemu duševnímu zdraví?
Oproti tomu jsou květové vody jemné. Avšak i ony obsahují účinné a léčivé látky, které dokáží nastartovat změny nejen na fyzické, ale i emocionální či mentrální úrovni. Hydroláty je možné využívat rovněž v aromalampě či do koupele, ale také je můžete popíjet naředěné s vodou nebo je přidávát v kuchyni do nejrůznějších jídel. Rozhodně nelze květové vody popsat jako destilovanou vodu s přidanými esenciálními oleji. Květové vody jsou pro běžné použití mnohem bezpečnější než esenciální oleje.
Výhody květové vody
Květové vody jsou bezpečné prakticky pro každého. Zatímco některé esenciální oleje nejsou vhodné pro malé ani větší děti, hydrosoli můžete využívat u miminek prakticky již od narození. Mohou být použité neředěné na kůži a jsou vhodné i pro těhotné a kojící ženy, seniory i domácí zvířata.
Květové vody a jejich blahodárné účinky
Hydroláty neboli květové vody jsou mnohem lepším vonným rozpračovačem než běžné chemické produkty. Běžné osvěžovače vzduchu, ač se tváří na první pohled nevinně, mohou způsobit více škody než užitku. Jsou plné nežádoucích látek, obsahují těkavé organické sloučeniny, mohou být potencionálně karcinogenní a způsobují alergie či dýchací obtíže. U květové vody nic takového nehrozí. Budete-li ji navíc doma běžně rozprašovat, zničíte i případné pachy i toxiny ve vzduchu.
Květové vody je možné využít rovněž jako alternativu pleťového tonika a jsou skvělé i pro vlasovou pokožku. Například citrusové hydroláty mají stahující a čisticí účinky, vlasy i pokožku zbavují všech škodlivin. Květová voda z růže pak pomáhá předcházet vráskám. A tea tree nebo heřmánkový hydrosol je zase skvělý pro problematickou či aknózní pleť.
Květové vody z citrusových rostlin nebo například z geránia mají přirozené antiseptické a dezinfekční vlastnosti. Pomáhají bojojvat proti bakteriím i proti plásním. Navíc léčí případné podráždění pokožky a urychlují případné hojení.
Pokud se potřebujete zklidnit a utišit svůj nervový systém, pak sáhněte po květové vodě z levandule, bergamotu nebo růže. Můžete si je na sebe rozprašovačem nastříkat nebo si trošku nalít do koupele. Vynikající je ale také zklidňující drink. Namíchejte si do litru vody 50 ml vybrané květové vody, přidejte kolečko citrónu, případně med a popíjejte.
Květové vody a skladování
Aby vám květové vody vydržely co nejdéle, je nutné je správně skladovat. Ideální je chladné, tmavé prostředí. Co nejdříve je spotřebujete a pravidelně kontrolujte, zda nemění vůni nebo se s nimi pohledově něco neděje. Květové vody neobsahují žádné konzervační látky a mají relativně krátkou skladovatelnost. Raději si kupte menší balení a následně si pořiďte čerstvé.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku