S podzimním blues zatočí aromaterapie, vhodné doplňky stravy i dobrá nálada. Víme, jak na to
Zatímco ještě v říjnu občas svítí sluníčko, v listopadu se podzim noří do většího temna. Dny jsou krátké a denního světla je skutečně málo. U mnohých jedinců to vyvolává složité emoční reakce. Nejčastěji melancholii a úzkosti. Právě toto je označováno jako podzimní blues. Příroda naštěstí vymyslela, jak nám v tento čas může i ona sama pomoci.
Kratší dny a snížená expozice slunečnímu záření mohou narušit naše cirkadiánní rytmy. Ovlivňuje spánkové vzorce a potencionálně může vést k příznakům sezóznní afektivní poruchy. Navíc viditelné změny v přírodě (padající lidí, suché stromy…) mohou připomínat pomíjivost života. Rozdmýchávají existenční myšlenky a evokují pocity ztráty. Podzimní blues nás pak téměř jistě nemine. Ne nadarmo je právě listopad považovaný za jeden z nejdepresivnějších měsíců v roce.
Podzimní blues a duševní rozpoložení
Bez ohledu na to, jak na nás podzim působí, je nutné si uvědomit, že vždy musíme upřesnostnit své duševní zdraví. Podzim přece může přinést i pozitivní změny, nejen podzimní blues. Chladnější počasí nás může povzbudit i s k sezónním aktivitám, venkovním zábavným akcím. A navíc je konečně čas sejít se s přáteli, na které jsme neměli třeba celé léto vůbec čas.
36 důvodů proč si esenciální oleje pravděpodobně zamilujete (pokud už se tak nestalo)
Vůně podle horoskopu: Které esenciální oleje jsou pro vás vhodné?
Návod, jak se vyhnout podzimnímu blues
Dodržujte spánkový režim: S ubývajícím denním světlem dodržujte o to více pravidelný spánkový režim. Zaměřte se na 7-9 hodin spánku a snažte se chodit spát i vstávat ve stejnou dobu. To pomáhá regulovat vaše vnitřní hodiny a ve výsledku to může výrazně zlepšit náladu, zvednout hladinu energie a zahnat podzimní blues.
Vyzkoušejte venkovní aktivity: I přes nižší teploty se snažte trávit čas venku během denního světla. Může to být rychlá procházka v parku nebo víkendová túra. Nebo si jednoduše jen mezi prací sedněte ven na lavičku s hrnkem dobrého čaje nebo kávy. Vystavujte se co nejvíce přirozenému světlu. To zažene podzimní blues a zlepší vaši náladu.
Věnujte se sami sobě: Nemáte na sebe po celý rok čas? Tak teď si jej konečně najděte. Do denního režimu zařaďte každodenní péči o sebe samé. Může to být meditace, hluboké dechové cvičení nebo prostě jen čas v klidu s knihou. Mimochodem, podzimní blues umí zahrat i psaní deníku. Už jste to někdy zkusili?
Zachovejte sociální vazby: Když je chladno, máme tendenci trávit více času uvnitř a tak je poměrně snadné se izolovat. Vědomě se proto snažte udržovat a posilovat sociální vazby. Naplánujte si pravidelné setkání s přáteli nebo rodinou. Sociální podpora je zásadním faktorem pro udržení dobrého duševního zdraví, především právě i během času, kdy nás trápí podzimní blues.
Esenciální oleje mohou podzimní blues zahnat
Esenciální oleje se po staletí používají pro své aromatické a terapeutické vlastnosti. Tyto koncentrované rostlinné extrakty mají pozoruhodné schopnosti ovlivňovat naši náladu, emoce i celkovou pohodu. Například právě levandule, heřmánek nebo ylang-ylang mohou dokonale zahnat podzimní blues. Lepší soustředění a více energie zajistí pomeranč, citron nebo grapefruit. A dobré zdraví na podzim zajistí eukalyptus, tea tree či rozmarýn.
Použití esenciálních olejů při podzimním blues
Esenciální oleje noste všude s sebou. Nebo si vyberte jen jeden, který vám dělá opravdu dobře. A v případě potřeby jednoduše otevřete lahvičku a k esenciálnímu oleji si několikrát přičichněte. Alternativou je samozřejmě odpařovač esenciálních olejů nebo aromalampa. A pokud nakapete třeba deset kapek vybraného oleje nebo směsi do tučné smetany a rozmícháte, můžete si snadno vytvořit voňavou a na psychiku blahodárně působící koupel. Před spaním třeba s levandulí, majoránkou nebo meduňkou. Uvidíte, že vám bude báječně.
Autor článku: Monika Poledníková
Napsat komentář: S podzimním blues zatočí aromaterapie, vhodné doplňky stravy i dobrá nálada. Víme, jak na to
RE: S podzimním blues zatočí aromaterapie, vhodné doplňky stravy i dobrá nálada. Víme, jak na to