Pět účinných a rychlých tipů, jak se zbavit zimního blues a deprese
Dlouhá zima dokáže naši psychiku pořádně potrápit. Dny bez nedostatku slunečního světla a například i nějaké osobní problémy spolu s denní rutinou a šedí dokáží vytvořit společně značně nepříjemný koktejl, který přímo ovlivní naši psychiku. Ať už jde jen o nepříjemné změny nálady nebo deprese, rozhodně je nutné se svým psychickým stavem něco urychleně dělat.
Cvičení jako prevence špatné nálady i deprese
Díky fyzické aktivitě se budete rozhodně cítit lépe. Při aktivním pohybu se vyplavují ty správné hormony, které nám umí vykouzlit úsměv na rtech. Konkrétně jde o endorfiny. Zjednodušeně řečeno lze říci, že jsou tyto přírodní látky příbuzní morfia. Zahání napětí, bolest a vyvolávají pocit euforie, který přetrvává ještě nějaký čas po vykonané fyzické aktivitě. Zvláště účinný je, podle odborníků, běh. Podle vědců z Duke Univerzity, kteří sledovali vliv běhu na pacienty s depresí, by běhání mohlo být stejně účinné jako antidepresiva, případně rozhodně zesiluje účinky antidepresiv. Běh u zkoumaných jedinců rovněž vyvolal sekreci serotoninu. Tedy další přírodní látky, která snižuje deprese a vyvolává pocit síly a hrdosti. Co je však důležité: vydržet u běhání alespoň čtyři měsíce. Teprve pak bude možné říci, že účinky budou trvalejší. Kdy je tedy ten nejlepší čas začít? Právě dnes!
Světlo zažene deprese prozáří chmurné dny
Buďte co nejvíce a nejdéle na denním světle. I když je ho málo, snažte se být co nejvíce venku. Jestliže jste v práci a je to alespoň trošku možné, sedněte si přímo k oknu. Nejlépe působí denní světlo během dopoledne a v poledne. Na oběd si zajděte procházkou nebo si alespoň na svačinovou pauzu odskočte z práce ven, před budovu. Případně můžete vyzkoušet světelnou terapii, případně si občas zajděte do solária.
Léčí deprese, fobie i nervozitu. Vyzkoušejte sílu regresní terapie!
Máte trvale špatnou náladu a pocity melancholie? Pak vás nejspíše postihla dystýmie
Smích jako lék. Terapie smíchem funguje perfektně – špatná nálada, stres i deprese mizí
Vymluvte se z blues, emocí i depresí
Není nic lepšího než posedět s dobrou kamarádkou/ dobrým přítelem a popovídat si. U kávy, u vína nebo si společně zajít na večeři. Případně, jako krajní možnost je rozhodně dobré využít i technologie. Zatelefonujte si, zachatujte, dejte si videohovor nebo si zkrátka jen pište zprávy. Přijdete na jiné myšlenky. Jakákoliv komunikace dokáže účinně snižovat naše nervové napětí. A vymluvit se z toho, co nás trápí je nejlepší formou terapie. Neboť v tu chvíli emoce ventilujeme a nenecháváme je, aby se zahrabaly nevyřešené hlouběji do našeho nitra. Někomu rovněž pomáhá se z problémů vypsat. Ať už formou příběhu, básně nebo třeba písně. Dělejte zkrátka to, co vám aktuálně dělá dobře. Rozhodně ale něco dělejte!
Smích likviduje smutek i deprese
“To se vám to řekne, smát se, když mi ale vůbec není do smíchu,” pomyslíte si možná. Jenže právě proto, že se cítíte pod psa je nutné, abyste se sebou něco dělali. Smích je naprosto skvělá zbraň proti blues, smutku, nenáladě i depresi. Smích totiž způsobuje, stejně jako fyzická aktivitu, zvýšené vylučování endorfinů, prospěšných pro tělo i ducha. Pusťte si třeba oblíbenou komedii nebo nějaké vtipy. Jděte na nějaký zábavný film do kina, sejděte se s přáteli… Sami víte nejlépe, kde vám bude dobře.
Správná strava eliminuje melancholii, sklíčenost i deprese
Dobré jídlo dokáže nejen spravit náladu, ale také některé potraviny nám mohou pomoci získat energii a zajistí nám klid, který nám chybí. Rozhodně se proto zaměřte na to, aby vám v jídelníčku nechyběl hořčík. Jeho nedostatek totiž zvyšuje únavu, podrážděnost, úzkost a nervozitu. Hořčík obsahuje například čokoláda, lískové ořechy, mandle a minerální vody. Další z potřebných prvků je železo. Jeho nedostatek vede k únavě a anémii. Najdete jej v červeném mase, v luštěninách nebo v mořských plodech. A nezapomeňte také na vitamíny skupiny B. Jejich nedostatečný příjem způsobuje únavu, poruchy spánku a paměti i sníženou odolnost vůči stresu. Vitamíny skupiny B jsou hojně v celozrnných potravinách, v houbách či v luštěninách.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku