Podzimní deprese mohou trápit až pětinu lidí

Podzimní deprese opět v akci. Rady a tipy, jak se dostat do pohody a vyhnout se podzimnímu blues

Podzimní úzkost či podzimní deprese se běžně používají pro sezónní afektivní poruchu. Jde tedy o typ deprese spojené se změnou ročních období. Typicky se vyskytuje právě na podzim a také v zimě kvůli tomu, že je venku málo přirozeného světla, déšť a vůbec nevlídné počasí.

Sezónní afektivní porucha nebo také sezónní deprese je vlastně typ depresivní poruchy či onemocnění, které se pravidělně každý rok opakuje. Postihuje zhruba jedno až dvě procenta populace. Mírnější forma podzimní deprese se označuje jako blues a může ovlivnit až pětinu lidí.

Podzimní deprese přichází neohlášená

Rychlá změna počasí, chlad, kratší dny a dlouhé večery. To všechno má vliv na sezónní afektivní poruchu, pod kterou podzimní deprese spadá. Vliv na ni má zejména právě nedostatek slunečního světlo. To může mít na svědomí negativní vliv na hypotalamus. Tedy část mozku, která může náladu či rozpoložení přímo ovlivňovat. Navíc méně světla přes den může ovlivňovat i náš cirkadiánní rytmus. Naruší nám totiž naše vnitřní hodiny a tělo je zmatené.

Čtěte také:

Pět účinných a rychlých tipů, jak se zbavit zimního blues a deprese

Muzikoterapie jako nástroj pro rozvoj osobnosti. Umí ale přičarovat i dobrou náladu a zahnat deprese

Čas podzimní deprese se blíží. Inspirujte se několika tipy, jak si uchovat dobrou „letní“ náladu

Příznaky podzimní deprese

Mezi nejčastější příznaky podzimní deprese patří neustále špatná nálada, ztráta zájmu o každodenní činnosti i o celé okolí, pocit zoufalství a osamělosti, letargie, větší spavost, přibírání na váze i snížená chuť na sex.

Hormony u podzimní deprese hrají prim

Podle psychiatrů může za podzimní depresí stát také nadprodukce melatoninu. To je hormon, který nám pomáhá v reakci na tmu usnout. Lidé, kteří melatoninu produkují více, jsou stále unavení a ospalí. Problémy může dělat i nedostatečná produkce serotoninu. Tedy takzvaného “hormonu štěstí”. Serotonin ovlivňuje naši náladu, chuť k jídlu i spánek. Předpokládá se, že vliv na produkci serotoninu má dostatek slunečního záření. Nedostatek sluníčka během podzimu a zimy tak může vést k nižším hladinám serotoninu, což je spojeno právě s pocitem deprese či úzkostí.

Pokud podzimní deprese nezvládáme sami, rozhodně je nutné navštívit odborníka

Podzimní deprese: Zvládneme ji sami?

Podzimní deprese může být jen vedlejším negativním účinkem změn v naší mysli a v těle, resp. orgánových hodinách. Někdo se se změnou ročních období vyrovnává zkrátka těžce. Pokud už s tímto stavem umíte pracovat a jste schopni si sami pomoct a dokázat se před tyto stavy přenést, pak je to první krok k úspěchu. V opačném případě se rozhodně vyplatí lékaře navštívit. Jde o to, aby podzimní deprese neměla neobvyklý průběh nebo se neprohlubovala. Lékař zhodnotí váš stav, fyzickou i duševní pohodu a podle toho vám dá rady, doporučí doplňky stravy nebo napíše léky. Alespoň na nějaký čas, abyste se se sezónními změnami počasí dokázali lépe srovnat.

Možnosti léčby podzimní deprese

Máte-li pocit, že na vás podzimní deprese doléhá, pak je vhodné konat alespoň v rámci svých možností. Nezbytné jsou změny v životním stylu. Co nejvíce se vystavujte přirozenému slunečnímu světlu, pravidelně se hýbejte, choďte ven na procházky a hladinu stresu držte na uzdě. Do jídelníčku zařaďte co nejvíce skutečných potravin: bez přísad, dochucovatel, konzervantů a podobně. Zapomeňte na fast food, cukr a snažte se omezit konzumaci bílé mouky. Vyzkoušet můžete i světelnou terapii, kterou vám může předepsat lékař. Pokud vám nic moc nepomáhá, pak se spojte s terapeutem, případně s lékařem.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 16. 10. 2024
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
ČTVRTEK 17. 10. 2024
beran
Měsíc putuje ve znamení Berana, dnes je úplněk. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Pokud trpíte na migrény, pijte…
více o tomto dni
PÁTEK 18. 10. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 19. 10. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
NEDĚLE 20. 10. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 21. 10. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ÚTERÝ 22. 10. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Připravte si domácí balkánský sýr – lepší než z obchodu a hotový za 5 minut

Vyzkoušeno, po 5 dnech byl z toho slaný tvaroh po 7 dnech stálé slaný tvaroh. Balkanský sýr chutná jinak.

Šalvěj lékařská je nejen léčivým pomocníkem ale i výtečnou bylinkou k vaření. Inspirujte se šesti masovými recepty!

Dobrý den,
ano, šalvějový odvar můžete použít i k výplachům dutiny ústní - může pomoci i při bolesti zubů - ...

Šalvěj lékařská je nejen léčivým pomocníkem ale i výtečnou bylinkou k vaření. Inspirujte se šesti masovými recepty!

Někde jsem slyšela, že šalvěj funguje i na zuby, je to pravda? Myslím na záněty a tak. Jako vím o hřebíčku. Al...

Domácí chilli omáčka

Milujete pálivé jídlo stejně jako já? :D Tato domácí chilli omáčka zní pro mě jako skvělý způsob, jak si dodat...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Darování vajíček

Ahojky, já teda taky můžu moc doporučit kliniku ve Zlíně, byla jsem tam darovat dokonce u...

Přírodní přípravky na provonění domácnosti

Zdravím, mám takový zdravotní problém co se týče dýchání. Mám z pracovního prostře...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Harmonizace a posílení kondice močového měchýře a močových cest

Zdraví močového měchýře a močových cest je důležité pro celkovou životní pohodu. Časté problémy v této oblasti, jako jsou záněty, mohou znepříjemnit každodenní život, ale s vhodnou prevencí a péčí lze tyto potí...

Vneste do svého domova kus nostalgie a vsaďte na retro styl!

Retro styl je dokonalou volbou pro všechny nostalgiky, kteří se rádi probírají starými fotkami, s oblibou sledují filmy pro pamětníky, nebo se již dříve zamilovali do útulného domova svých prarodičů. Toužíte ta...

Znáte emoční karty pro děti? Mohou pomoci s vývojem, řečí i komunikací

Takzvané emoční karty neboli karty emocí pomáhají dětem rozpoznávat, komunikovat a vyjadřovat své pocity rozvíjením jejich emočního uvědomění a slovní zásoby. Jsou pomůckou pro rodiče, kteří tak dítěti mohou po...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Užijte si období vína naplno. Obsažený resveratrol funguje jako elixír mládí

Rozhodně není náhoda, že Francouzi jsou celkově zdravější než my a rozhodně mají ve společnosti menší výskyt kardiovaskulárních problémů. Víno je totiž jejich denním společníkem a právě ukrytý resveratrol by mo...

Proč lidi zůstávaj v nešťastnejch vztazích?

Nedávno jsem se pracovně dostala k takovýmu zajímavýmu článku na téma "vděčnost". Když jste totiž uvědoměle vděčný, za to, co máte, můžete mít hezčí a šťastnější život. Hodně lidí si ale neuvědomuje, jak moc dobře se má a co všechno má. Prostě chtějí ještě víc, nebo něco, co viděli u někoho jinýho. Dneska chci ale psát na téma "neštěstí ve vztazích a setrvání v nich". Protože poslední dobou je toho kolem mě až příliš... A má to hodně co společnýho s "nevděčností".