Podzimní deprese opět v akci. Rady a tipy, jak se dostat do pohody a vyhnout se podzimnímu blues
Podzimní úzkost či podzimní deprese se běžně používají pro sezónní afektivní poruchu. Jde tedy o typ deprese spojené se změnou ročních období. Typicky se vyskytuje právě na podzim a také v zimě kvůli tomu, že je venku málo přirozeného světla, déšť a vůbec nevlídné počasí.
Sezónní afektivní porucha nebo také sezónní deprese je vlastně typ depresivní poruchy či onemocnění, které se pravidělně každý rok opakuje. Postihuje zhruba jedno až dvě procenta populace. Mírnější forma podzimní deprese se označuje jako blues a může ovlivnit až pětinu lidí.
Podzimní deprese přichází neohlášená
Rychlá změna počasí, chlad, kratší dny a dlouhé večery. To všechno má vliv na sezónní afektivní poruchu, pod kterou podzimní deprese spadá. Vliv na ni má zejména právě nedostatek slunečního světlo. To může mít na svědomí negativní vliv na hypotalamus. Tedy část mozku, která může náladu či rozpoložení přímo ovlivňovat. Navíc méně světla přes den může ovlivňovat i náš cirkadiánní rytmus. Naruší nám totiž naše vnitřní hodiny a tělo je zmatené.
Pět účinných a rychlých tipů, jak se zbavit zimního blues a deprese
Muzikoterapie jako nástroj pro rozvoj osobnosti. Umí ale přičarovat i dobrou náladu a zahnat deprese
Čas podzimní deprese se blíží. Inspirujte se několika tipy, jak si uchovat dobrou „letní“ náladu
Příznaky podzimní deprese
Mezi nejčastější příznaky podzimní deprese patří neustále špatná nálada, ztráta zájmu o každodenní činnosti i o celé okolí, pocit zoufalství a osamělosti, letargie, větší spavost, přibírání na váze i snížená chuť na sex.
Hormony u podzimní deprese hrají prim
Podle psychiatrů může za podzimní depresí stát také nadprodukce melatoninu. To je hormon, který nám pomáhá v reakci na tmu usnout. Lidé, kteří melatoninu produkují více, jsou stále unavení a ospalí. Problémy může dělat i nedostatečná produkce serotoninu. Tedy takzvaného “hormonu štěstí”. Serotonin ovlivňuje naši náladu, chuť k jídlu i spánek. Předpokládá se, že vliv na produkci serotoninu má dostatek slunečního záření. Nedostatek sluníčka během podzimu a zimy tak může vést k nižším hladinám serotoninu, což je spojeno právě s pocitem deprese či úzkostí.
Podzimní deprese: Zvládneme ji sami?
Podzimní deprese může být jen vedlejším negativním účinkem změn v naší mysli a v těle, resp. orgánových hodinách. Někdo se se změnou ročních období vyrovnává zkrátka těžce. Pokud už s tímto stavem umíte pracovat a jste schopni si sami pomoct a dokázat se před tyto stavy přenést, pak je to první krok k úspěchu. V opačném případě se rozhodně vyplatí lékaře navštívit. Jde o to, aby podzimní deprese neměla neobvyklý průběh nebo se neprohlubovala. Lékař zhodnotí váš stav, fyzickou i duševní pohodu a podle toho vám dá rady, doporučí doplňky stravy nebo napíše léky. Alespoň na nějaký čas, abyste se se sezónními změnami počasí dokázali lépe srovnat.
Možnosti léčby podzimní deprese
Máte-li pocit, že na vás podzimní deprese doléhá, pak je vhodné konat alespoň v rámci svých možností. Nezbytné jsou změny v životním stylu. Co nejvíce se vystavujte přirozenému slunečnímu světlu, pravidelně se hýbejte, choďte ven na procházky a hladinu stresu držte na uzdě. Do jídelníčku zařaďte co nejvíce skutečných potravin: bez přísad, dochucovatel, konzervantů a podobně. Zapomeňte na fast food, cukr a snažte se omezit konzumaci bílé mouky. Vyzkoušet můžete i světelnou terapii, kterou vám může předepsat lékař. Pokud vám nic moc nepomáhá, pak se spojte s terapeutem, případně s lékařem.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku