Muzikoterapie jako nástroj pro rozvoj osobnosti. Umí ale přičarovat i dobrou náladu a zahnat deprese
Muzikoterapie je poměrně moderní označení, avšak hudba se od pradávna používala k tomu, aby lidem pomohla vypořádat se s jejich pocity a k lepšímu propojení sám se sebou. Vzhledem k tomu, že má hudba nesporný silný vliv na lidské emoce, pomáhá zvyšovat i neurochemikálie v mozku. Což jsou látky, které nám přinášejí dobrý pocit a potěšení. Ne náhodou je proto muzikoterapie zařazena mezi oficiální terapeutické metody.
Muzikoterapie může být aktivní, kdy sami například využíváme některých hudebních nástrojů. Případně pak může být muzikoterapie pasivní, kdy hudbu jen posloucháme. Oba dva druhy však velice dobře fungují. Muzikoterapie se využívá nejen u pacientů s úzkostmi, depresí či závislostmi, obří vliv má také u onemocnění jako je schizofrenie nebo Parkinsonova chorova.
Muzikoterapie podněcuje kreativitu
Muzikoterapie je založena na hudební improvizaci terapeuta či pacienta. Někdy se provádí individuálně, jindy zase ve skupinách. Aktivní muzikoterapie v sobě může zahrnovat i prvky zpěvu nebo třeba tance. U pasivní muzikoterapie pacient jen odpočívá, naslouchá hudbě a provádí takzvané vizualizace. Případně může přemítat o svých pocitech a vjemech. U lehčích případů některých psychiatických diagnóz je muzikoteapie dokonce schopna nahradit běžné léky. Případně mohou být pacientům s léky snížené dávky.
Su-jok terapie - metoda, díky které se můžete zbavit i chronických onemocnění
Fytoterapie využívá léčivou moc bylinek a uzdravuje lidské tělo do hloubky
Hudební nástroje v muzikoterapii
Používání hudebních nástrojů u muzikoterapie je strukturováno tak, aby zahrnulo co nejvíce smyslových orgánů. Tedy zrak, hmat i sluch. Rytmické a melodické složky hudby jsou přichystány tak, aby fungovaly jako podněty, které pomáhají odhalit a propracovat určité emoce, jako je například smutek, osamělost, frustrace, žal, radost či vděčnost.
Muzikoterapie ovlivňuje mozek
Podle provedených studií dokáže muzikoterapie nejen bojovat proti negativním stavům mysli, ale je dokonce schopna snížit spotřebu užívaných léků. Zejména uklidňujících prášků a hypnotik.
Muzikoterapie toho zmůže skutečně mnoho. Dokáže například zmírňovat úzkosti a fyzické účinky stresu. Rovněž podporuje hojení. Je například velice užitečná u pacientů, kteří podstupují zákroky týkající se srdce. Dokáže je zklidnit před operací a urychlit následnou rekonvalescenci. Předpokládá se, že hudba může pozitivně ovlivnit uvolňování stresových hormonů, které jsou prospěšné rovněž pro neurologické, imunitní i respirační funkce. Z oficiálních studií sice zatím není dostatek důkazů, avšak odborníci jsou přesvědčeni, že muzikoterapie pomáhá pacientům lépe zvládat Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu. A to tím, že zlepšuje kognitivní funkce. Díky tomu je muzikoterapie prospěšná i pro děti, kterým byl diagnostikován autismus, mají opožděný vývoj řeči nebo některou z tzv. moderních poruch pozornosti, jako je ADD nebo ADHD.
Muzikoterapie rovněž pomáhá snižovat příznaky psychických poruch, včetně schizofrenie. A v neposlední řadě pak muzikoterapie zlepšuje sebevyjádření a komunikaci. Pomáhá lépe zvládat pracovní stres a po náročném pracovním dni dokáže napomoci k dokonalé regeneraci.
Muzikoterapie pro zdravé i nemocné
Výhodou muzikoterapie je to, že ji může praktikovat každý. Ať už se do toho pustíte sami nebo pod vedením certifikovaného odborníka. Ostatně muzikoterapie je v tomto směru srovnávána s jinými druhy terapií, které jsou vědecky již oficiálně schválené.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Muzikoterapie jako nástroj pro rozvoj osobnosti. Umí ale přičarovat i dobrou náladu a zahnat deprese