Duševní zdraví může ovlivnit do značné míry i jídlo. Jaké potraviny preferovat?
Duševní zdraví souvisí velmi úzce se skladbou jídelníčku, ačkoliv se o této skutečnosti příliš nehovoří. Jedno je však jisté, skladba potravy může do značné míry ovlivnit emocionální rozpoložení i mentální bdělost.
Obecně bývá pravidlem, že nutričně vyvážené jídlo přispívá k dobré tělesné kondici a může pomoci s redukcí nadměrné hmotnosti. Ovšem tělo a duše jsou jeden celek a vzájemně se ovlivňují. Řekněme si tedy, co vlastně jíst, aby bylo v pořádku i vaše duševní zdraví.
Duševní zdraví a jídlo: Úzkosti či deprese a jejich přímá souvislost s jídelníčkem
Cukrovinky, sladké i slané pečivo z bílé mouky nebo třeba průmyslově zpracovávané potraviny, to vše mají lidé na trhu k dispozici. A někteří se k těmto druhům produktů opakovaně vracejí. Proč vlastně? Odpovědi hledejme v našem mozku. Pakliže zkonzumujete výše uvedené, zaktivují se mozková centra, která produkují dopamin. Tyto potraviny se tedy mohou stát jakousi závislostí, která je spojena s potěšením a odměnou. Na první pohled se může zdát, že je to proces prospěšný, opak je ale pravdou. Je možné, že tím rozpoutáte ve svém organismu emocionální bouři, která bude mít negativní vliv na duševní zdraví. Nezřídka kdy tedy u lidí s nezdravým jídelníčkem vznikají poruchy nálad, úzkosti nebo dokonce deprese.
Deprese může zahnat i správně sestavený jídelníček. Poradíme co jíst, abyste se cítili opravdu dobře
Duševní zdraví a jídlo: Mozek je propojen se střevy
Dnes již není žádnou novinkou to, že střeva člověka jsou propojena s mozkem. Děje se tak pomocí bloudivého nervu (nervus vagus). Celý proces si však vysvětleme podrobněji. Střevní bakterie produkují za normálních podmínek celou řadu látek, které mají na mozkovou činnost vliv. Mezi ně lze zařadit například glutamát (zajišťuje koncentraci, dobrou paměť a dobré kognitivní funkce), kyselinu gama-aminomáselnou (zmírňuje svalový tonus i nervové napětí, podílí se na regulaci aktivity neuronů) a mozkový neurotrofický faktor (chrání nervové buňky). V případě, že jíte dlouhodobě nezdravě, může být tento přirozený proces negativně ovlivněn. Ve výsledku to tedy poznáte na zhoršeném duševním zdraví.
Duševní zdraví a jídlo: Pestrost jídelníčku = změna fyziologie v mozku
Abyste se zbavili závislosti na nezdravém jídle, musíte jej zkrátka vyřadit ze svého jídelníčku. Je to vlastně obdobné, jako když chcete odvykat kouření cigaret. Konzumací hodnotných potravin začnete měnit fyziologii v mozku, tím pádem podpoříte své duševní zdraví. A na jaké produkty se zaměřit, abyste zas měli mnoho energie a dobrou náladu?
-
Komplexní sacharidy: vaše duševní zdraví může vylepšit quinoa, hnědá rýže a škrobová zelenina v jídelníčku. Ta dodá potřebnou energii i vitamíny. Vhodná je zejména červená řepa nebo třeba velmi oblíbené brambory. Vsadit lze i na luštěniny a celozrnné pečivo.
-
Komplexní bílkoviny: ty lze doplňovat prostřednictvím drůbežího masa, tj. ideální je kuřecí či krůtí. Do jídelníčku pak zařaďte i ryby, vejce, semínka a ořechy.
-
Omega-3 mastné kyseliny: jsou nezbytné pro správnou funkci mozku, tedy mají vliv i na duševní zdraví. Dopřejte si čas od času například lososa, sardinky, mořské plody, chia semínka, vlašské oříšky a také vajíčka.
Duševní zdraví a jídlo: Prevence vážných onemocnění
Pakliže zpestříte svůj jídelníček o zeleninu, ovoce, libová masa, ryby, vejce, ořechy, celozrnné produkty a vynecháte zcela cukrovinky, slazené nápoje či průmyslově zpracovávané potraviny, můžete tím nejen vylepšit svou náladu a redukovat stres. Upevníte tím celkově své duševní zdraví ve smyslu preventivního působení proti vážným neurodegenerativním nemocem. Mezi ty patří především Alzheimerova choroba a stařecká demence.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku
RE : Duševní zdraví může ovlivnit do značné míry i jídlo. Jaké potraviny preferovat?