Podzimní deprese může potkat kohokoliv. Jak ji řešit, a ještě lépe předcházet?
Podzimní deprese se vkrade do života velmi nenápadně. Konec krásného letního období, počínající chladné a pošmourné dny, častý déšť, nebo brzké stmívání, to vše může způsobit smutek v duši. Často se však jedná o přechodnou fázi, která odezní s příchodem prvním slunečných paprsků dopadajících na pestře zbarvené listí v přírodě. Pokud ale psychické obtíže přetrvávají, je vhodné situaci řešit již s psychologem.
Otázkou však zůstává, zda se podzimní deprese dá skutečně kvalifikovat jako závažná duševní porucha. Vždy záleží na okolnostech jejího vzniku. Deprese je totiž stav, který je dlouhodobý a výrazně se promítá do každodenního života. Dotyčný je netečný a neprojevuje žádnou radost a zájem o okolní dění.
Podzimní deprese a její projevy
Příznaky podzimní deprese jsou poměrně snadno identifikovatelné. Můžete tak zaznamenat náhlou a abnormální únavu, častou spavost, melancholickou náladu, plačtivost, přecitlivělost na vnější podněty, flegmatický přístup k denním činnostem, nebo nespavost. Obraz typicky depresivního, nebo smutného jedince si jistě vybaví každý z nás. Podzimní chmur vás obvykle zažene do peřin, z kterých se vám nebude chtít vylézt a také se přestanete radovat z maličkostí, které život přináší. Pakliže tyto projevy člověka provází jen dočasně, není se čeho obávat. Problém nastane v momentu, kdy tento stav přetrvává déle jak čtrnáct dní. Pak se nejedná o pouhou smutnou náladu z nepřízně počasí a nedostatku sluníčka. Mohl se totiž rozvinout závažnější psychický problém, který se již slučuje s pojmem deprese.
Podzimní deprese: Koho postihuje nejčastěji?
Obecně jsou k smutným náladám a depresivním stavům náchylnější ženy, avšak tyto stavy se nevyhýbají ani mužské části populace. Toto zjištění je poměrně logické, jelikož ženské pokolení je více emotivně zaměřené a často ovlivňované hormonálními změnami. Co se týká věkového rozmezí, nejčastěji se podzimní deprese vyskytují u produktivních lidí mezi 25 až 50 lety. V minulosti provedené průzkumy jinak skutečně dokazují, že nejvyšší počet pacientů, kteří za odborníky přichází s depresivními stavy, je v období podzimním a také z kraje jara.
Podzimní deprese: Jak ji co nejefektivněji řešit?
Náhlý smutek v duši, či výskyt reálné podzimní deprese je nutné co nejdříve řešit. Se smutnými náladami můžete snadno zatočit tak, že do svého života zařadíte více pohybu na čerstvém vzduchu. Postačí i obyčejná procházka během slunečného dne v krásně zbarvené přírodě. Také o svých pocitech mluvte s nejbližšími. Najděte si laskavého důvěrníka, který vás vždy vyslyší a případně i poradí. Potěšte se dobrým jídlem, novým oblečením, nebo jiným dárkem. Dělejte si radost, pokud to jen jde. Nezapomeňte rovněž odpočívat. V případě depresivních stavů je vhodné navštívit psychologa, či psychiatra, s kterým se poradíte o dalším postupu. Ne vždy jsou nutná psychofarmaka, často pomohou i intenzivní terapie. Rozhodně na svůj duševní stav nezanevřete a problémy nebagatelizujte, aby se ještě více nezhoršily.
Podzimní deprese: Jak jí co nejúčinněji předejít?
Nedejte smutku šanci! Podzimní deprese se vám vyhne obloukem, pokud se zaměříte na tyto aspekty ve svém životě:
- Buďte společenští a neizolujte se od ostatních. Podzimní deprese sedne zpravidla na ty jedince, kteří pobývají často doma a nesocializují se. Samota je někdy prospěšná, ale všeho s mírou. Zajděte si s partnerem na dobrou večeři, vytáhněte kamarádku/kamaráda na kávu, nebo si udělejte dámskou jízdu s maminkou.
- Myslete na pravidelný a dostatečný spánek. Kvalitní odpočinek je pro dobrý duševní stav rovněž důležitý.
- Do jídelníčku zařaďte více ovoce, zeleniny a bílkovin. Zejména se zaměřte na potraviny s antioxidačním účinkem a s obsahem omega 3 mastných kyselin. Ty budou na vaši nervovou soustavu působit jako balzám.
- Najděte si zajímavý koníček a naplno se mu věnujte. Podzimní deprese vás tak rozhodně nepostihne. Zaměříte pozornost na oblíbenou činnost a hned vám bude veseleji.
- Pobývejte co nejvíce na čerstvém vzduchu, a ještě lépe sportujte, samozřejmě dle vašich možností. Ideální bude například indiánský běh, nebo rychlejší procházka.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Podzimní deprese může potkat kohokoliv. Jak ji řešit, a ještě lépe předcházet?