Smutek jako součást našeho života? Zkuste to změnit
Smutek je něco, co v životě nechceme, Avšak provází nás prakticky od narození až do smrti. Do života nám vstupují radostné i smutné události, které většinou relativně intenzivně prožíváme. Což je naprosto normální. A na všechny tyto situace reagujeme emocionálně a právě to dělá náš život pestrým. Co když ale smutek v životě převáží?
Nebo jen smutek povyšujeme nad jiné emoce my sami? Každý člověk zná kolísání nálad. Někdy se pohybujeme na obláčku radosti, štěstí a blaha, jindy se naopak utápíme v bahně špatné nálady a pesimismu. Pokud se někdy cítíme frustrovaně, deprimovaně a jsme smutní, většinou reagujeme na něco konkrétního, co se nám stalo nebo nás ovlivnilo, a tato naše reakce je zcela normální a v pořádku. Většinou se nejedná o skutečnou depresi, ale o situačně podmíněnou smutnou náladu, která po nějaké době sama ustoupí nebo se nám ji podaří něčím příjemným nebo radostným změnit.
Smutek, bolest nebo deprese?
Krátký smutek většinou prožíváme, pokud se nám například rozbije oblíbený hrnek na čaj. Jinak intenzivně prožíváme nešťastnou lásku. Specifickými jsou potom existenční situace, jako je ztráta zaměstnání nebo rozvod. Nejbolestivější jsou situace ztráty někoho milovaného. V těchto situacích je smutek zaplavující, ochromující a často velice trýznivý. Máme pocit, že tato ztráta nikdy nepřebolí a smutek z ní zůstane na celý život. Do jisté míry je to pravda, vždy se nám bude po milované osobě stýskat, ale i tento ochromující smutek přebolí, neboť jej takzvaně prožijeme a integrujeme do našeho života, což nám pomůže tím nejlepším způsobem se se ztrátou vyrovnat.
Skolil vás smutek, deprese a únava? Víme, co vás postaví na nohy!
Deprese i špatnou náladu mohou zahnat netradiční terapie. A budou vás bavit!
Pokud ale nedáme našemu smutku šanci, aby byl „prožit“, často svůj smutek zcela zbytečně prodlužujeme nebo dokonce můžeme napomoci rozvoji klinické deprese. Chybou je, že se často mezi lidmi jako vzájemná pomoc poskytují antidepresiva systémem: „Mně něco zbylo, tak ti dám,“ a to zejména při ztrátě blízké osoby. Tento způsob je nejen velice nebezpečný, ale také se jím oddaluje právě ono „odžití“. V těchto situacích velice dobrou službu poskytují bylinky, jež přirozeně pomáhají k celkovému zklidnění, lepšímu spánku i načerpání sil.
Smutek nebo deprese: Kde je pomyslná hranice?
Deprese se projevuje trvalou a celkovou narušeností nálady. Spojení „trvalé narušení“ je v tomto významu velice důležité, neboť se často může stát, že jedinec má dojem dlouhodobě vlekoucí se smutné nálady, avšak ta je reakcí na náročnou situaci, která se po vyřešení dané situace postupně promění zpět k původnímu emocionálnímu nastavení. Klinická deprese zasahuje celého člověka a jeho psychiku, ovlivňuje jej v každé oblasti jeho života. Narušuje nejen pocit osobní spokojenosti, ale také somatické prožívání vedoucí až k fyzickým projevům nemoci. Ovlivňuje sociální okolí nemocného, narušuje jeho mezilidské vztahy, může vést k existenciálním problémům, případně až k sebevražedným pokusům.
Člověk s depresivním onemocněním často trpí poruchami spánku, subjektivními pocity extrémního snížení energie, špatně se soustředí, často se u něj snižuje zájem o sexuální aktivity. Běžně trpí pocitem ztráty chuti k jídlu, může dokonce extrémně hubnout. Není schopen výraznějšího prožívání situací, neumí se radovat ze života a je velice obtížné mu radost udělat, začíná se u něj projevovat snížení sebehodnocení. Další projevy můžeme pozorovat na tělesné úrovni. Pacient celkově prožívá smutek, pocity hlubokého zármutku a je přesvědčen zejména o tom, že se tohoto sžírajícího stavu již nikdy nezbaví.
Pomohou přírodní prostředky smutek zahnat?
Jestliže nás potrápí smutek, dlouhodobější špatná nálada nebo i mírnější deprese, může být alternativní léčba zajímavým podpůrným prostředkem. Sáhnout můžeme po bylinách, aromaterapii, etf, hypnóze či dalších podpůrých formách léčby. Jestliže je problém už větší, pak spolu s vhodnou psychologickou pomocí může být alternativa zajímavým doplňkem.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku