Zimní deprese lze zmírnit i potravinami Zimní deprese lze zmírnit i potravinami

Jaké potraviny mohou pomoci nejen se zimní depresí?

Leden a únor jsou měsíce, během kterých můžeme nejen u sebe zaznamenat jistý pokles nálady, ztrátu chuti cokoli řešit a mohou se objevit i pocity vyhoření či deprese. Lidově shrnuto, Vánoce za námi a letní dovolená daleko. Jak se tedy bránit? Vždyť naše psychika ovlivňuje také naše fyzično. Je dobré si uvědomit, že naši fyzickou i psychickou kondici často můžeme ovlivnit i sami, například jídlem. Jak na depresi pomocí jídelníčku?

Co je to deprese?

Deprese získala své jméno z latinského deprimo, které znamená stlačit. Lidé, kteří již svou osobní zkušenost s depresemi mají, popisují svůj stav právě jako poklesnutí, stlačení k zemi. Pokud bychom zalistovali v odborných publikací dají se nejčastější varovné příznaky deprese shrnout následovně:

  • Ztráta chuti do života, pokles životní energie
  • Snížená schopnost se soustředit
  • Nechutenství
  • Problémy se spánkem
  • Myšlenky na sebevraždu

V současné době je slovo deprese nadužíváno. Zatímco „skutečná“ deprese je skutečně diagnostikovaná nemoc, která jedince v akutní fázi nezřídka ohrožuje na životě, smutek, stres, zádumčivá nálada nebo úzkosti jsou jiná kategorie. I když někdy v akutní fázi stejně nebezpečná.

Čtěte také:

Jóga rozvíjí lidský život na mnoha úrovních

Vhodné potraviny mohou zmírnit projevy depreseVhodné potraviny mohou zmírnit projevy deprese

Jak na depresi, smutky a špatnou náladu?

Spolupráce našeho těla a psychiky je žádoucí. Vzájemně se totiž ovlivňují. Ostatně odkazuje na to i staré přísloví Ve zdravém těle, zdravý duch. Prvním krokem tedy je postarat se o naše tělo. Jak na to?

  • Pravidelně tělo detoxikujte. Zapomeňte na drastické diety, zkuste najít odborníka, který vám minimálně upraví jídelníček (odlehčí) anebo doporučí i přípravky na odvod toxinů z těla. Je to proces, ne jednorázovka (v tom případě hrozí „jen“ poškození střevního mikrobiomu apod.)
  • Hýbejte se. Opět je tu výkřik 10 000 kroků denně svižnějším tempem.
  • Protahujte se, zařaďte jógu, pilates anebo jednoduše cvičte, když sedíte, buďte svaly.
  • Choďte ven denně (ano, i v dešti), slunce je váš přítel, zahání černé myšlenky.
  • Vypněte televizi, vytáhněte knihu.
  • Smějte se pravidelně a od srdce.
  • Dýchejte, do všech míst svého těla.

Jak na depresi? Zkuste tyto potraviny nebo byliny

Třezalka – bylinka, která se v lidovém léčitelství používá zejména pro boj s bakteriemi, uvádí se, že je také protizánětlivá. Pozitivně působí i na psychiku, proto se používala i jako antidepresivum. Pozor, je fotosenzitivní, a ne vždy se snese s chemickými léky! Například snižuje účinnost antikoncepce.

Omega 3 mastné kyseliny (resp. účinné látky DHA a EPA) – tučné mořské ryby (zejména tuňák, sardinky, makrela, halibut, losos), ale také třeba krevety. Zvolit můžete i kvalitní doplňky stravy. Pozor, nejedná se o ty, které pracují s účinnou látkou ALA, tedy pocházejí z rostlinné říše. ALA se v těle musí nejprve přetvořit na DHA a EPA, aby byla využitelná (i tak je pak využitelná cca z 5 %). Omega 3 dle řady klinických studií zvyšují hladinu serotoninu v mozku a též ovlivňují jeho efektivitu. Právě serotonin je jedním z neurotransmiterů, které ovlivňují, jak se cítíme. Snížené hladiny mohou vést ke zvýšené bolestivosti, stresu a právě depresi

Zařaďte zahřívací potraviny – rýže (ideálně hnědou – obsahuje vitaminy B a kyselinu listovou), pohanka, tepelně opracované maso, vejce, skořice, cibule, česnek, křen, kakao, červené víno, vařená zelenina, kardamon, kozí a ovčí sýry, ryby, chřest. Pozor na kávu, ochlazuje! Zkuste v zimě zázvorový čaj nebo černý čaj se špetkou kardamonu. Mezi neutrální patří luštěniny, semena, ořechy, máslo, kořenová zelenina, ovoce mírného pásu (jablka, hrušky…), zakysané produkty. Ochlazují meloun, tropické ovoce (vč. citronů a pomerančů), saláty všeho druhu, kravské mléko a jogurty, džusy a syrová zelenina.

Pivovarské droždí – a pozor nemusí být jen v buchtách. Droždí je vitaminovou bombou, která působí na řadu pochodů v těle.

Kysané zelí – opět nadupaná potravina vitaminy, která navíc dle tradice detoxikuje střeva a podporuje trávení

Kešu ořechy – obsahují hodně hořčíku, který ulevuje nervové soustavě, a také niacin, který pozitivně působí na spánek. Vhodné jsou také sezamová semínka, dýňová semínka, mandle nebo vlašské ořechy.

Kari (aneb kurkuma s pepřem) – Kari přirozeně zahřívá a díky obsaženému kurkuminu (v kurkumě) se mu připisují i antidepresivní účinky, neboť pomáhá v boji proti zánětům v mozku. Skvělá kombinace je také s tofu, které má vysoký obsah tryptofanu.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

Dobrý kontakt k tématu

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Dobrý den, téměř žádný recept není úplný - v surovinách oproti postupu buď něco chybí nebo přebývá.

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Umělé oplodnění

9 měsíců je v dnešní době bohužel běžná doba snažení. Do roka se to považuje za no...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Vietnamská kuchyně u vás doma: 6 receptů, které zpestří váš běžný jídelníček

Jestli jste se rozhodli, že konečně začnete jíst zdravě, pak je vietnamská kuchyně ideální volbou. Řídí se filozofií pěti elementů a celkově se dá říci, že je mnohem lehčí než naše tradiční pokrmy. Ostatně vyzk...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!