Skolil vás smutek, deprese a únava? Víme, co vás postaví na nohy!
Podzimní počasí na náladě nepřidává. A tak se není čemu divit, že smutek, deprese a únava jsou v tomto období slova velmi často skloňovaná. Ale pokud víte, po čem sáhnout, aby vám bylo lépe, máte napůl vyhráno. Sestavili jsme pro vás žebříček přírodních pomocníků pro tyto dny.
Málo slunečních paprsků, zima a spoustu nachlazení a viróz kolem nás. To není nic, co by nám na náladě přidávalo. A tak smutek či deprese začínají být součástí mnoha jedinců. Pochopitelně se přidává i únava, protože dny jsou krátké, tmavé a ospalé.
Smutek, deprese a únava: Provoňte si život
Nejvoňavějšími z přírodních prostředků jsou bezesporu esenciální oleje. Zároveň jsou velmi účinné, když nás trápí smutek nebo deprese. Velmi zajímavými pro tento účel jsou například levandule, růže, jasmín, bergamot, vanilka, bazalka nebo majoránka. Nejúčinnější budou, pokud je použijeme do koupele. Pochopitelně rozředěné, nejlépe v tučné smetaně, medu nebo soli. Jelikož ve vodě jsou éterické oleje nerozpustné, není tedy možno kapat je přímo do koupele. Další možností je pak rozředění v nosném rostlinném oleji – například mandlovém nebo slunečnicovém – a jejich využití na masáž. Pokud vás navíc namasíruje partner, smutek i deprese rychle zmizí. Na únavu pak můžete sáhnout například po mátě, eukalyptu nebo citrusech. Ty jsou všeobecně skvělé nejen na povzbuzení, ale i smutek, blues či deprese. Vyzkoušejte, nebudete litovat.
Přepadá Vás únava a ospalost během dne? Nepodceňujte je
Léčí deprese, fobie i nervozitu. Vyzkoušejte sílu regresní terapie!
Smutek, deprese a únava: Bylinky pro dobrou náladu
I bylinky ve formě čajů nebo tinktur mohou smutek i deprese zahnat. Pochopitelně s nimi může mizet i únava. K tomu je ale třeba odpočívat, protože samy od sebe jen bylinky zázrak neudělají. Vlastní bylinné směsi si můžete namíchat pro uvolnění nervů a zlepšení nálady. Pokud budete s bylinkami experimentovat, vždy si dobře načtěte, co která bylinka umí a jak s ní zacházet. Taky mějte na paměti pravidlo, že by se nikdy neměli kombinovat byliny s protichůdnými účinky. A myslete i na to, jak budou bylinky společně chutnat, pokud jich namícháte vícero. Inspirací vám pro tento účel mohou být například knihy s bylinářskou tématikou. Proti podzimním chmurám objevíte celou řadu rostlin, které běžně rostou ve volné přírodě nebo na zahradě.
Smutek, deprese a únava: Osvědčené byliny
Některé rostliny byly využívány starými léčiteli po staletí. Například meduňka lékařská, která je dlouhodobě užívána jako přírodní prostředek na nervozitu, stres, smutek, lehčí deprese i poruchy spánku. Tyto účinky má díky obsahu silice s citralem, citronellalu a dalších terpenů, tříslovin a flavonoidů. Meduňkový nálev se podává před spaním i menším dětem, ale je účinný i pro dospělé. Podobně je velmi účinná také levandule lékařská. Už ve středověku se vědělo o jejích uklidňujících účincích. Navozuje pocit pohody a je dobrá i pro kvalitní spánek díky obsahu hořčin a silic. Jen některým citlivým jedincům nemusí ve větším množství příliš prospívat, protože její intenzivní vůně může způsobovat nevolnosti a také bolesti hlavy.
Smutek a deprese umí zahnat i mnichy oblíbená třezalka tečkovaná. Je tomu tak zejména díky obsahu červeného barviva, které je známé pod pojmem hypericin. Ten totiž zvyšuje citlivost organismu na UV záření. Tímto způsobem nepřímo brzdí vyplavování melatoninu, jehož produkce se zvyšuje zvláště během zimního období, kdy není slunečního světla nazbyt. Právě jeho nadměrné vyplavování může způsobovat vznik depresí. U třezalky je ovšem nutné varovat před její údajnou schopností ovlivňovat působení léků. Pokud tedy užíváte farmaceutika, konzultujte užívání třezalky se svým lékařem. Smutek, depresi, únavu i přetažení z práce dokáže zahnat kořen kozlíku lékařského. Co za tímto účinkem stojí? Zvláště obsah silice nebo také kyselina valerová, která má vliv na metabolickou aktivitu nervových buněk. Ale pozor – kozlík není vhodné užívat déle než 14 dní v kuse, pak by mohl začít mít účinky opačné. Ostatně – s žádnou bylinou se to nesmí přehánět. Na to je nutné vždy myslet.
Smutek, deprese a únava: Bylinné koupele
Zajímavé možnosti relaxace umožňují také bylinkové relaxační koupele. Tu připravíte například přelitím zhruba 25 g levandulového květu nebo meduňkového listu horkou vodou. Do koupele se hodí i nať mateřídoušky, květ chrpy nebo měsíčku lékařského. Bylinky nechte ve vodě chvíli louhovat, pak přeceďte a vodný výluh vlijte do připravené koupele.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku