Byliny, které zbaví melancholie. Nejúčinnější druhy bylin, které pečují o vaše duševní zdraví
Melancholie či špatná nálada trápí čas od času každého z nás. Naštěstí jsou tu byliny, které nám umí pomoci. A nejde o žádné exotické druhy. Byliny, které umí zbavit melancholie máte možná na okně v truhlíku nebo vám rostou na zahrádce. Vyzkoušejte je, fungují!
Byliny, které zbaví melancholie: Rakytník řešetlákový
Je skvělou prevencí infekčních chorob a pomáhá se rychleji se zotavit. Je i prevencí melancholie. Léčí veškeré infekce – nachlazení, chřipky, angíny či záněty močových cest. Byl dokonce zjištěn baktericidní účinek na zlatého stafylokoka, hemalytického streptokoka a tyfus. Patří mezi byliny, které pomáhají proti stresu.
Rakytníkový sirup – smícháme 1 kg šťávy z rakytníku a 1,5 kg cukru. Plody rozmixujeme a přecedíme přes husté síto nebo plátno, poté smícháme s cukrem, až se rozpustí. Zásadně nevaříme, ohříváme na maximálně 75 °C a plníme do čistě vymytých a vyvařených sklenic. Preventivně podáváme lžičku denně.
Univerzální cypřiš: Aromaterapie vám pomůže překonat stres, smutek i nachlazení
Obličejová jóga omlazuje obličej a zlepšuje náladu! Už jste ji vyzkoušeli?
Máte trvale špatnou náladu a pocity melancholie? Pak vás nejspíše postihla dystýmie
Byliny, které zbaví melancholie: Petržel kadeřavá
Říká se jí také kudrnka a nepatří mezi byliny, které jsou náročné na pěstování. V kuchyni ji můžeme pěstovat i během zimy. Jde o nejlevnější a nejdostupnější bylinu. Čaj z petrželky pomáhá léčit močové cesty, ledviny a močový měchýř a je skvělý při revmatismu. Zbaví vás melancholie a špatné nálady. Žvýkání kudrnky čistí dech a odstraňuje zápach po česneku. Příznivě ovlivňuje zažívání a podporuje chuť k jídlu. Čerstvá nať obsahuje velké množství vitamínu C.
Petrželový sirup – 6 citrónů oloupeme, přidáme hrst petrželové natě i se stonky, ½ l vody a rozmixujeme mixérem. Uzavřenou nádobu dáme na 12 hodin do lednice. Poté přes sítko a gázu přecedíme. Přidáme 1,5 kg cukru, 40 g kyseliny citrónové a mícháme, dokud se cukr nerozpustí. Sirup nevaříme a uskladňujeme ho v lednici. Přidáváme ho do čaje nebo vody. Bylina není v sirupu vůbec cítit.
Byliny, které zbaví melancholie: Šalvěj lékařská
Čím méně se o ni staráme, tím lépe roste. Šalvěji se daří všude. V přírodním léčitelství je známá svými dezinfekčními, antibakteriálními a antivirotickými účinky. Pomáhá při bolestech horních cest dýchacích, chřipce, nachlazení i rýmě. Nejvhodnější pro léčbu je ve formě čaje. Ten také umí tlumit nervové vypětí, stres a pomáhá s nespavostí. Zbaví melancholie a mírných depresí.
Byliny, které zbaví melancholie: Heřmánek pravý
Bylinka je vhodná k vnějšímu i k vnitřnímu užití. Působí protizánětlivě, dezinfekčně, protialergicky, zvyšuje imunitu, uvolňuje křeče či zvyšuje pocení. Zbavuje špatné nálady, depresí i melancholie. U některých jedinců může vyvolat alergickou reakci.
Heřmánkový olej – do skleněné láhve nasypeme hrst mírně zavadlých heřmánkových květů, které zalijeme za studena lisovaným olejem až po okraj nádoby. Nádobu uzavřeme a necháme 2 týdny na slunci macerovat. Poté scedíme a uchováme v lahvičce v temnu. Nemusí se ani dávat do lednice. Olej se používá k masáži celého těla nebo jako přísada do koupele.
Byliny, které zbaví melancholie: Brutnák lékařský
Léčí záněty horních cest dýchacích a srovnává hormonální nerovnováhu v těle. Tím pomáhá také ženám v období klimakteria. Celkově pak posiluje organismus a působí proti stresu i v období, kdy nás trápí melancholie. Patří mezi bylinky, které mají mírné uklidňující, protizánětlivé a posilující účinky. Zahání špatnou náladu a posiluje srdeční činnost. Doporučuje se také při nervové vyčerpanosti. Při nervozitě, bušení srdce a melancholii pomáhají čerstvé listy naložené do mléka.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Jarka