Smích jako lék. Terapie smíchem funguje perfektně – špatná nálada, stres i deprese mizí
Říká se, že smích je nejlepší lékař. A bez nadsázky lze říci, že terapie smíchem je lékem na (téměř) všechno. Když se smějeme, tak se do krevního oběhu uvolňují hormony štěstí – endorfiny. Ty v našem těle navozují pocity radosti, štěstí a pohody.
Zvlášť v dnešní době potřebujeme smích jako sůl. I když nám do smíchu často příliš není. Už v roce 1995 proběhl výzkum, který měl za úkol zmapovat, jaké výhody má smích. Bombajský lékař Dr. Madan Kataria dal dohromady malou terapeutickou skupinu, ve které byli lidi, kteří si v jednom z městských parků vyprávěli vtipy a vtipné příběhy. Během chvilky se skupiny z pěti lidí rozrostla na padesát. Průzkumem se zjistilo nejen to, že je smích vysoce nakažlivý, ale i to, že má obrovské zdravotní výhody. Následně pak lékař vyvinul takzvanou jógu smíchu, která se dodnes praktikuje v mnoha zemích.
Smích a jóga smíchu
Cvičení, které vás rozhodně bude bavit. Jóga smíchu je zábavná, ale taky zdraví velmi prospěšná. Terapie smíchem neboli smíchovou jógou zahrnuje dechová cvičení, protahování a provádění řízených cviků, které pomohou člověku rozesmát se. Po celou hodinu se pak budete smát. Po hodině se budete cítit, jako byste skutečně odcvičili pořádně těžké cvičení. A bude vás bolet břicho. Budete mít ale také dobrou náladu, radost a zcela vymizí stres.
Kombucha navrátí vitalitu a upevní zdraví
Energetické dráhy: Meridián srdce ovlivňuje lásku, radost i sebevědomí
Silná imunita není samozřejmost. Víme, jak na dlouhodobé posílení imunity
Smích a terapie smíchem jsou zdraví prospěšné
Stres v dnešní době trápí snad každého. Jenže našemu zdraví rozhodně nepřidává. Ba, právě naopak. Díky terapii smíchem můžete zcela eliminovat škodlivé následky stresu. Uvolníte se a zapomenete na všechno, co vás trápí. Dr. Lee Berk z Kalifornské univerzity na konci 70. let prokázal, že smích může snížit následky stresového hormonu kortizolu. Rovněž zjistil, že smích může zvyšovat hladinu bílých krvinek, které tělo potřebuje v boji proti virům i nádorovým buňkám. Ostatně tyto bílé krvinky stojí i za silným imunitním systémem.
A smích toho zmůže daleko více. Krom toho, že smích prokazatelně posílí obranyschopnost těla a sníží stres, pomáhá také snížit míru napětí, uvolní svaly v celém těle a pomůže nám lépe spát. Předpokládá se, že pravidelná dávka smíchu pomáhá lépe okysličovat tělo. Tím, že optimalizuje hladinu energie, tak nám může doslova “dobít baterky”. Dá se říci i to, že smích je značně prospěšný pro celý kardiovaskulární systém.
Smíchem proti depresím
Smích hrál hlavní roli už v mnoha odborných studiích. A pokaždé vyšel s velmi dobrým hodnocením. Zjistilo se například také to, že pravidelné dávky smíchu snižují úzkosti a dokonce si poradí i s mírnými depresivními stavy. Zajímavé výsledky přinesla i studie publikovaná v roce 2014. Zkoumala totiž dopad jógy smíchu na celkové zdraví 38 studentů ošetřovatelství. Účastníkům byla přidělena buď jedna hodina jógy smíchu týdně nebo nic. U těch, kteří pravidelně docházeli na jógu smíchu, bylo prokázáno celkové zlepšení zdraví, snížení poruch spánku, eliminace úzkostí i depresí. Podobný průzkum probíhat i u žen v období menopauzy. Experti zjistili, že jóga smíchu pomohla ženám zvýšit optimismus a dobrou náladu. A naopak eliminovala deprese a výkyvy nálad tak typické pro toto období.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Mirda