Silná imunita není samozřejmost. Víme, jak na dlouhodobé posílení imunity

Silná imunita není samozřejmost. Víme, jak na dlouhodobé posílení imunity

Zdravá a pestrá strava, dostatek vitaminů anebo sportování. To jsou jedny z několika způsobů, které přispívají k posílení imunity. Především v zimních měsících je naše tělo oslabeno a útočí na něj různé nemoci v podobě chronické rýmy nebo chřipky. Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou vaši imunitu posílit, abyste byli nejen v zimě, ale po celý rok zdraví. 

Čtěte také:

Jak posílit imunitu u dětí? Sterilní prostředí s oslabenou imunitou nepomůže

Proč je silná imunita důležitá

Náš imunitní systém je v největším náporu v zimních měsících, kdy se ocitáme v rizikovém období nachlazení a chřipek. Ti z nás, kteří mají silný imunitní systém se ale nemusí těchto nemocí příliš obávat. Jejich imunita totiž odráží všechny nebezpečné viry a bakterie.

Imunita funguje jako ochranný systém, který chrání tělo před všemožnými viry a bakteriemi z vnějšího prostředí, které způsobují nemoci. Imunitní systém je sám o sobě velice chytrý a dokáže rozpoznat škodlivé od neškodlivého. Proto je velice důležité, aby byla naše imunita silná. Přečtěte si, jak posílit imunitu u dětí

Kdy je imunita nejvíce oslabená

Naše imunita je nejvíce oslabená hlavně v zimě. Moc dobře nám nedělají přechody z teplého do studeného prostředí, odhalený krk či uši a další. Pokud je naše obranyschopnost oslabena, pak můžeme být často nemocní

A jak se vůbec pozná, že je imunita oslabena?

Imunita: co jí neprospívá?

Imunitě neprospívá hned několik věcí. Mezi ty nejzákladnější pak patří:

Antibiotika

Dokáží rozhodit celý systém. Hlavně ženy, které jsou náchylné k infekci močových cest, jsou ohroženy nejvíce, jelikož tato nemoc se léčí právě pomocí antibiotik. 

Velké množství alkoholu

Podle mnohých doktorů je střídmé požití alkoholu, jako je třeba sklenice vína nebo pivo, našemu tělo dokonce prospěšné, jelikož dochází například k oddalování cukrovky nebo k udržování paměti. Ovšem nadměrné množství alkoholu nám škodí tak, že hrozí oslabená imunita. 

Diety a očistné kúry

Extrémní diety ani očistné kúry, i když mohou znít dobře, nejsou v žádném případě pro náš imunitní systém dobré. Především lidé, kteří drží diety na bázi nízkého příjmu sacharidů, jsou mnohem náchylnější na nemoci. Vyvážená strava je pro podporu imunity velice důležitá. 

A co dále imunitě neprospívá?

  • stres

  • špinavé prostředí

  • kouření a drogy

  • nedostatek spánku

imunita_tipy3

Posílení imunity v několika krocích

1. Pestrá a vyvážená strava s mírou

Na prvním místě je pestrá a vyvážená kvalitní strava, která nám dodá všechny potřebné vitamíny a minerály. Vyhnout bychom se měli jednoduchým cukrům i nadměrnému příjmu nezdravých tuků. Ani trvanlivé potraviny nejsou ideální. Do jídelníčku zařadíme:

  • ovoce

  • zeleninu

  • rybí maso

  • oříšky

  • kuřecí a krůtí maso

Důležité je také jíst pravidelně menší porce několikrát denně a nepřecpávat se na večer. Imunita má také ráda a prospívá jí:

2. Kupte si doplňky stravy

Důležitou součástí našeho jídelníčku jsou vitaminy a minerální látky, které se k nám do těla mohou dostat i díky doplňkům stravy. Jaké vitamíny bychom měli mít doma v zásobě?

  • Vitamin C: podporuje imunitní systém. Neumíme ho v těle vyrobit, proto bychom si měli dávat pozor, abychom ho přijímali dostatek v potravě anebo v doplňcích stravy.

  • Vitamin B: imunita potřebuje vitamin B, který pomáhá podporovat látkovou přeměnu a přispívá ke správné funkci imunity, a to hlavně vitaminy B6 a B12. 

  • Vitamin D: dokáže naše buňky v těle de facto vyzbrojit proti infekcím. Hojně je v dětských multivitaminech, jelikož právě děti ho velice potřebují.

  • Zinek a železo: oba dva minerály mají vliv na posílení imunity. 

3. Pozor na pitný režim

Pitný režim je nezbytný nejen proto, abychom mohli fungovat, ale také pro posílení imunity. Pít bychom měli i dostatek zeleného čaje nebo bylinných čajů. Denně bychom měli vypít až 3 litry tekutin.

imunita_tipy4

4. Často a pořádně si myjte ruce

Postačí vám jakékoliv mýdlo a teplá voda na to, abyste zbavili své ruce bakterií, které mohou způsobit všemožné nemoci. Ruce umýváme pokaždé, když přijdeme z venku do domu, před jídlem, po použití toalety apod. 

5. Dopřejte si dostatek kvalitního spánku

Neponocujte a choďte do postele tak, abyste měli každý den alespoň 7 hodin denně. Vědci dokázali, že člověk, který spí o poznání méně, je poté náchylný k mnohým nemocem jako je třeba chřipka. Důležité je také to, kde spíte a na čem. Myslete na kvalitní postel, matraci i čisté a klidné prostředí. 

6. Probiotika

Probiotika jsou tělu prospěšné živé bakterie mléčného kvašení jako jsou lactobacily, které se nacházejí v kefíru. Mají velice pozitivní vliv na střevní mikroflóru tlustého střeva, což je jeden z velice důležitých imunitních orgánů v našem těle. 

7. Sportem ke zdraví

Nejedná se jen o prázdné heslo, ale opravdu. Pokud se věnujete sportu a máte dostatek pohybu, vaše imunita se tak posiluje. Sedavý styl života není rozhodně vhodný. Proto pokud pracujete třeba v kanceláři anebo trávíte hodně času za volantem, dbejte na to, abyste měli několikrát týdně nějaký zdravý pohyb

imunita_tipy2

8. Otužování 

Nemáme na mysli, abyste ihned skočili do studené vody. Je potřeba se otužovat správně. Nejprve začněte tím, že si dopřejete více čerstvého vzduchu doma nebo v kanceláři. Nepřehánějte to s vrstvami oblečení. Každý den na sebe ve sprše pusťte trochu studené vody.

9. Vyhýbejte se stresovým situacím

Imunita nemá ráda stres. Snažte se řešit věci v klidu a zbytečně nestresujte. Proti chronickému stresu například skvěle pomáhají dýchací cvičení a mnohá relaxační. Navíc podle vědeckých a lékařských výzkumů je prokázáno, že když se člověk směje, má to vysoce pozitivní vliv na náš organismus. 

10. Myslete pozitivně

A jako poslední radu na závěr pro vás máme pozitivní myšlení, které taktéž přispívá k posílení imunity a k celkově lepšímu životnímu stylu. Naučit se myslet pozitivně potřebuje sice trénink, ale věřte, že kvalita vaší psychické a zdravotní stránky půjde prudce nahoru. 



Diskuse k článku

  • Simona

    18:45 30. 1. 2022 0
    waaaw, vypadaji úžasně. Zeleninove nápoje jsou zároven i jako probiotika, protože obsahuji hodně vlákniny, které prospíva našemu trávení

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?