Silná imunita není samozřejmost. Víme, jak na dlouhodobé posílení imunity

Silná imunita není samozřejmost. Víme, jak na dlouhodobé posílení imunity

Zdravá a pestrá strava, dostatek vitaminů anebo sportování. To jsou jedny z několika způsobů, které přispívají k posílení imunity. Především v zimních měsících je naše tělo oslabeno a útočí na něj různé nemoci v podobě chronické rýmy nebo chřipky. Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou vaši imunitu posílit, abyste byli nejen v zimě, ale po celý rok zdraví. 

Čtěte také:

Jak posílit imunitu u dětí? Sterilní prostředí s oslabenou imunitou nepomůže

Proč je silná imunita důležitá

Náš imunitní systém je v největším náporu v zimních měsících, kdy se ocitáme v rizikovém období nachlazení a chřipek. Ti z nás, kteří mají silný imunitní systém se ale nemusí těchto nemocí příliš obávat. Jejich imunita totiž odráží všechny nebezpečné viry a bakterie.

Imunita funguje jako ochranný systém, který chrání tělo před všemožnými viry a bakteriemi z vnějšího prostředí, které způsobují nemoci. Imunitní systém je sám o sobě velice chytrý a dokáže rozpoznat škodlivé od neškodlivého. Proto je velice důležité, aby byla naše imunita silná. Přečtěte si, jak posílit imunitu u dětí

Kdy je imunita nejvíce oslabená

Naše imunita je nejvíce oslabená hlavně v zimě. Moc dobře nám nedělají přechody z teplého do studeného prostředí, odhalený krk či uši a další. Pokud je naše obranyschopnost oslabena, pak můžeme být často nemocní

A jak se vůbec pozná, že je imunita oslabena?

Imunita: co jí neprospívá?

Imunitě neprospívá hned několik věcí. Mezi ty nejzákladnější pak patří:

Antibiotika

Dokáží rozhodit celý systém. Hlavně ženy, které jsou náchylné k infekci močových cest, jsou ohroženy nejvíce, jelikož tato nemoc se léčí právě pomocí antibiotik. 

Velké množství alkoholu

Podle mnohých doktorů je střídmé požití alkoholu, jako je třeba sklenice vína nebo pivo, našemu tělo dokonce prospěšné, jelikož dochází například k oddalování cukrovky nebo k udržování paměti. Ovšem nadměrné množství alkoholu nám škodí tak, že hrozí oslabená imunita. 

Diety a očistné kúry

Extrémní diety ani očistné kúry, i když mohou znít dobře, nejsou v žádném případě pro náš imunitní systém dobré. Především lidé, kteří drží diety na bázi nízkého příjmu sacharidů, jsou mnohem náchylnější na nemoci. Vyvážená strava je pro podporu imunity velice důležitá. 

A co dále imunitě neprospívá?

  • stres

  • špinavé prostředí

  • kouření a drogy

  • nedostatek spánku

imunita_tipy3

Posílení imunity v několika krocích

1. Pestrá a vyvážená strava s mírou

Na prvním místě je pestrá a vyvážená kvalitní strava, která nám dodá všechny potřebné vitamíny a minerály. Vyhnout bychom se měli jednoduchým cukrům i nadměrnému příjmu nezdravých tuků. Ani trvanlivé potraviny nejsou ideální. Do jídelníčku zařadíme:

  • ovoce

  • zeleninu

  • rybí maso

  • oříšky

  • kuřecí a krůtí maso

Důležité je také jíst pravidelně menší porce několikrát denně a nepřecpávat se na večer. Imunita má také ráda a prospívá jí:

2. Kupte si doplňky stravy

Důležitou součástí našeho jídelníčku jsou vitaminy a minerální látky, které se k nám do těla mohou dostat i díky doplňkům stravy. Jaké vitamíny bychom měli mít doma v zásobě?

  • Vitamin C: podporuje imunitní systém. Neumíme ho v těle vyrobit, proto bychom si měli dávat pozor, abychom ho přijímali dostatek v potravě anebo v doplňcích stravy.

  • Vitamin B: imunita potřebuje vitamin B, který pomáhá podporovat látkovou přeměnu a přispívá ke správné funkci imunity, a to hlavně vitaminy B6 a B12. 

  • Vitamin D: dokáže naše buňky v těle de facto vyzbrojit proti infekcím. Hojně je v dětských multivitaminech, jelikož právě děti ho velice potřebují.

  • Zinek a železo: oba dva minerály mají vliv na posílení imunity. 

3. Pozor na pitný režim

Pitný režim je nezbytný nejen proto, abychom mohli fungovat, ale také pro posílení imunity. Pít bychom měli i dostatek zeleného čaje nebo bylinných čajů. Denně bychom měli vypít až 3 litry tekutin.

imunita_tipy4

4. Často a pořádně si myjte ruce

Postačí vám jakékoliv mýdlo a teplá voda na to, abyste zbavili své ruce bakterií, které mohou způsobit všemožné nemoci. Ruce umýváme pokaždé, když přijdeme z venku do domu, před jídlem, po použití toalety apod. 

5. Dopřejte si dostatek kvalitního spánku

Neponocujte a choďte do postele tak, abyste měli každý den alespoň 7 hodin denně. Vědci dokázali, že člověk, který spí o poznání méně, je poté náchylný k mnohým nemocem jako je třeba chřipka. Důležité je také to, kde spíte a na čem. Myslete na kvalitní postel, matraci i čisté a klidné prostředí. 

6. Probiotika

Probiotika jsou tělu prospěšné živé bakterie mléčného kvašení jako jsou lactobacily, které se nacházejí v kefíru. Mají velice pozitivní vliv na střevní mikroflóru tlustého střeva, což je jeden z velice důležitých imunitních orgánů v našem těle. 

7. Sportem ke zdraví

Nejedná se jen o prázdné heslo, ale opravdu. Pokud se věnujete sportu a máte dostatek pohybu, vaše imunita se tak posiluje. Sedavý styl života není rozhodně vhodný. Proto pokud pracujete třeba v kanceláři anebo trávíte hodně času za volantem, dbejte na to, abyste měli několikrát týdně nějaký zdravý pohyb

imunita_tipy2

8. Otužování 

Nemáme na mysli, abyste ihned skočili do studené vody. Je potřeba se otužovat správně. Nejprve začněte tím, že si dopřejete více čerstvého vzduchu doma nebo v kanceláři. Nepřehánějte to s vrstvami oblečení. Každý den na sebe ve sprše pusťte trochu studené vody.

9. Vyhýbejte se stresovým situacím

Imunita nemá ráda stres. Snažte se řešit věci v klidu a zbytečně nestresujte. Proti chronickému stresu například skvěle pomáhají dýchací cvičení a mnohá relaxační. Navíc podle vědeckých a lékařských výzkumů je prokázáno, že když se člověk směje, má to vysoce pozitivní vliv na náš organismus. 

10. Myslete pozitivně

A jako poslední radu na závěr pro vás máme pozitivní myšlení, které taktéž přispívá k posílení imunity a k celkově lepšímu životnímu stylu. Naučit se myslet pozitivně potřebuje sice trénink, ale věřte, že kvalita vaší psychické a zdravotní stránky půjde prudce nahoru. 



Diskuse k článku

  • Simona

    18:45 30. 1. 2022 0
    waaaw, vypadaji úžasně. Zeleninove nápoje jsou zároven i jako probiotika, protože obsahuji hodně vlákniny, které prospíva našemu trávení

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!