První podzimní den. Připravte se na chladné období roku, abyste jej zvládli ve zdraví
Naši předkové na podzim sklízely poslední plodiny a po létě plném dřiny se konečně těšili na odpočinek. Když se úroda vydařila, měli spíže, komory a sklepy až po strop plné zásob jídla na zimu. My dnes žijeme odlišně, přesto příprava na chladné období roku rozhodně neuškodí. Vyhnout se můžeme tradičním nemocem z nachlazení, zimním depresím i přibírání. Poradíme vám, jak to udělat, abyste byli až do jara v pohodě.
Fáze od podzimu do jara je poměrně náročná. Dny se zkracují a teploty klesají. Venku je chladno, trpíme nedostatkem sluníčka, chybí nám vitamíny a často i pohyb. A taková absence se na nás negativně podepisuje. Chladné období roku proto od nás vyžaduje úpravu životního stylu i našich zvyků. A nejlepší je začít hned v první podzimní den.
Blues ani chřipka nemají šanci
Dodržováním základních pravidel budete sami sebe dokonale chránit a můžete si snadno udržet optimální zdraví. Posilněte se proti sezónním chřipkám a dělejte všechno proto, aby na vás nedopadaly chmury. Vždyť podzim a zima jsou přece nádherná roční období! Užijte si dnešní nádherný první podzimní den!
Podzimní detoxikace organismu přírodní cestou
Přírodní probiotika a prebiotika podporují imunitu a pomáhají s celou řadou zdravotních obtíží
Na podzim posilujte imunitu
Podzimní období je často spojováno s nárůstem běžných chřipek a nachlazení. Klíčem k udržení zdraví je tedy posilování imunitního systému. Rozhodně bychom se měli zbavit zbytečného stresu, který obranyschopnost našeho těla značně oslabuje. A také choďte dříve spát. V období, kdy je delší tma venku, potřebuje naše tělo více spánku. Rozhodně byste rovněž měli tělu doplňovat dávky vitamínu C. Je to antioxidant, který podporuje tvorbu bílých krvinek. Vitamín C můžete doplňovat prostřednictvím čerstvého ovoce, zeleniny, bylinek nebo formou doplňků stravy.
Zde je vhodné uvést, že jednorázově naše tělo pojme 250 mg vitamínu C, zbytek vyloučí. Než tedy užívat jednorázově vysoké dávky, vezměte si třeba čtyřikrát za den tobolku obsahující menší dávku vitamínu C. Bude to mít mnohem větší efekt. A nezbytný je i zinek. Zařaďte jej ideálně do své stravy. Najdete jej například v mořských plodech a oříšcích. Imunitu posilující trojlístek pak doplňuje ještě vitamín D. A vzhledem k tomu, že většinu tohoto vitamínů získáváme ze slunce, na podzim a v zimě jeho množství v našem těle klesá. Vitamín D je nejvhodnější užívat jako doplněk stravy.
Na podzim jezte sezónní produkty
Nemusíte sami nic pěstovat ani mít vlastní zahrádku. Avšak čerstvé ovoce a zeleninu byste organismu měli dopřát. Nakoupit můžete například u farmářů nebo si zajděte ven na sběr podzimních plodin. Mezi oblíbené podzimní plodiny patří červená řepa, batáty, mrkev, jablka, hrušky, zelí a podobně. A s jídlem jde ruku v ruce i pitný režim. Jelikož v chladnějším počasím míváme menší žízeň, je nutné na dostatečnou hydrataci dbát. Vhodné jsou například bylinkové čaje pro posílení imunity. Vyzkoušejte třeba imunitu posilující směs jitrocele, šípku a mateřídoušky. Taková směs bude zároveň i skvělou prevencí a lékem proti nemocem z nachlazení.
Na podzim se dostatečně oblékejte
Letní období nám nechce zmizet z hlavy a pořád věříme, že bude ještě dobře. A tak si ráno, místo podzimní bundy přehodíme přes ramena jen lehký svetřík. Ovšem už to nestačí. Na první podzimní den bychom měli udělat čistku svého šatníku. Letní věci uklidit a vytáhnout oblečení na chladné měsíce. Při oblékání pak pamatujte i na pravidla vrstvení. Je to účinný způsob, jak zachytit tělesné teplo a zůstat v teple. Navíc při vyšších odpoledních teplotách jednoduše sundáte vrchní vrstvy a bude vám zase příjemně. A stejně jako se hydratujeme vnitřně, měli bychom udržovat zevní hydrataci. Chladný podzimní vítr může naši pokožku zanechat suchou a popraskanou. Je proto nezbytné využít služeb hydratačního krému či balzámu na rty. Udržíte tak v pokožce nezbytnou vlhkost.
I na podzim buďte aktivní
V létě chodíme na procházky, jezdíme na kole a užíváme si venkovních aktivit. Během chladných měsíců roku jsme ale zvyklí být spíše schovaní uvnitř svého domova a nehýbeme se. Což je nejlepší cesta k růstu hmotnosti a výskytu sezónních depresivních stavů. Pravidelné cvičení vám totiž pomůže udržet dobrou náladu, sníží stres a posílí obranyschopnost těla. Z outdoorových aktivit je vhodná pěší turistika, cyklistika nebo jen procházky v parku. Jestliže se vám ven nechce, zajděte si do fitka nebo do bazénu. Případně se věnujte zahradě. Takov zahradničení nebo hrabání listí rovněž našemu zdraví prospívá.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Adéla