Dnes je první podzimní den

První podzimní den. Připravte se na chladné období roku, abyste jej zvládli ve zdraví

Naši předkové na podzim sklízely poslední plodiny a po létě plném dřiny se konečně těšili na odpočinek. Když se úroda vydařila, měli spíže, komory a sklepy až po strop plné zásob jídla na zimu. My dnes žijeme odlišně, přesto příprava na chladné období roku rozhodně neuškodí. Vyhnout se můžeme tradičním nemocem z nachlazení, zimním depresím i přibírání. Poradíme vám, jak to udělat, abyste byli až do jara v pohodě.

Fáze od podzimu do jara je poměrně náročná. Dny se zkracují a teploty klesají. Venku je chladno, trpíme nedostatkem sluníčka, chybí nám vitamíny a často i pohyb. A taková absence se na nás negativně podepisuje. Chladné období roku proto od nás vyžaduje úpravu životního stylu i našich zvyků. A nejlepší je začít hned v první podzimní den.

Blues ani chřipka nemají šanci

Dodržováním základních pravidel budete sami sebe dokonale chránit a můžete si snadno udržet optimální zdraví. Posilněte se proti sezónním chřipkám a dělejte všechno proto, aby na vás nedopadaly chmury. Vždyť podzim a zima jsou přece nádherná roční období! Užijte si dnešní nádherný první podzimní den!

Čtěte také:

Podzimní detoxikace organismu přírodní cestou

Přírodní probiotika a prebiotika podporují imunitu a pomáhají s celou řadou zdravotních obtíží

Chřipka útočí! Jak poznáte, že máte chřipku?

Na podzim posilujte imunitu

Podzimní období je často spojováno s nárůstem běžných chřipek a nachlazení. Klíčem k udržení zdraví je tedy posilování imunitního systému. Rozhodně bychom se měli zbavit zbytečného stresu, který obranyschopnost našeho těla značně oslabuje. A také choďte dříve spát. V období, kdy je delší tma venku, potřebuje naše tělo více spánku. Rozhodně byste rovněž měli tělu doplňovat dávky vitamínu C. Je to antioxidant, který podporuje tvorbu bílých krvinek. Vitamín C můžete doplňovat prostřednictvím čerstvého ovoce, zeleniny, bylinek nebo formou doplňků stravy.

Zde je vhodné uvést, že jednorázově naše tělo pojme 250 mg vitamínu C, zbytek vyloučí. Než tedy užívat jednorázově vysoké dávky, vezměte si třeba čtyřikrát za den tobolku obsahující menší dávku vitamínu C. Bude to mít mnohem větší efekt. A nezbytný je i zinek. Zařaďte jej ideálně do své stravy. Najdete jej například v mořských plodech a oříšcích. Imunitu posilující trojlístek pak doplňuje ještě vitamín D. A vzhledem k tomu, že většinu tohoto vitamínů získáváme ze slunce, na podzim a v zimě jeho množství v našem těle klesá. Vitamín D je nejvhodnější užívat jako doplněk stravy.

Na podzim jezte sezónní produkty

Nemusíte sami nic pěstovat ani mít vlastní zahrádku. Avšak čerstvé ovoce a zeleninu byste organismu měli dopřát. Nakoupit můžete například u farmářů nebo si zajděte ven na sběr podzimních plodin. Mezi oblíbené podzimní plodiny patří červená řepa, batáty, mrkev, jablka, hrušky, zelí a podobně. A s jídlem jde ruku v ruce i pitný režim. Jelikož v chladnějším počasím míváme menší žízeň, je nutné na dostatečnou hydrataci dbát. Vhodné jsou například bylinkové čaje pro posílení imunity. Vyzkoušejte třeba imunitu posilující směs jitrocele, šípku a mateřídoušky. Taková směs bude zároveň i skvělou prevencí a lékem proti nemocem z nachlazení.

Na podzim je nutné o sebe více pečovat

Na podzim se dostatečně oblékejte

Letní období nám nechce zmizet z hlavy a pořád věříme, že bude ještě dobře. A tak si ráno, místo podzimní bundy přehodíme přes ramena jen lehký svetřík. Ovšem už to nestačí. Na první podzimní den bychom měli udělat čistku svého šatníku. Letní věci uklidit a vytáhnout oblečení na chladné měsíce. Při oblékání pak pamatujte i na pravidla vrstvení. Je to účinný způsob, jak zachytit tělesné teplo a zůstat v teple. Navíc při vyšších odpoledních teplotách jednoduše sundáte vrchní vrstvy a bude vám zase příjemně. A stejně jako se hydratujeme vnitřně, měli bychom udržovat zevní hydrataci. Chladný podzimní vítr může naši pokožku zanechat suchou a popraskanou. Je proto nezbytné využít služeb hydratačního krému či balzámu na rty. Udržíte tak v pokožce nezbytnou vlhkost.

I na podzim buďte aktivní

V létě chodíme na procházky, jezdíme na kole a užíváme si venkovních aktivit. Během chladných měsíců roku jsme ale zvyklí být spíše schovaní uvnitř svého domova a nehýbeme se. Což je nejlepší cesta k růstu hmotnosti a výskytu sezónních depresivních stavů. Pravidelné cvičení vám totiž pomůže udržet dobrou náladu, sníží stres a posílí obranyschopnost těla. Z outdoorových aktivit je vhodná pěší turistika, cyklistika nebo jen procházky v parku. Jestliže se vám ven nechce, zajděte si do fitka nebo do bazénu. Případně se věnujte zahradě. Takov zahradničení nebo hrabání listí rovněž našemu zdraví prospívá.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

  • Adéla

    15:00 2. 11. 2023 0
    Hezké shrnutí toho co by měl člověk dělat pro své zdraví a myslím si, že nejen na podzim, ale celoročně. Mě na mém zdraví záleží, proto se snažím posilovat svoji imunitu vhodnou stravou s doplňkem stravy Wecare, pobytem a pohybem venku. Na čerstvém vzduchu se snažím být co nejvíce a na podzim už nevycházím z domu bez balzámu na rty a mastnějším krémem na obličeji, aby pokožka nebyla vysušená a nepraskala.

Lunární kalendář

STŘEDA 15. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 16. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 17. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 18. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 19. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 20. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Dobrý den, téměř žádný recept není úplný - v surovinách oproti postupu buď něco chybí nebo přebývá.

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!