Nejlepší tipy na podporu imunity

3x nejjednodušší tipy na podporu imunity

Imunita a její podpora, je jedno z nejdiskutovanějších témat, které se týkají lidského zdraví.

Imunita a její podpora, je jedno z nejdiskutovanějších témat, které se týkají lidského zdraví. Se silnou imunitou je možné se účinně bránit virovým infekcím i běžnému nachlazení a celkově je možné žít zdravý a kvalitní život. Jenže žijeme v době, která na nás a naše zdraví klade velmi vysoké nároky. Stres, vlivy prostředí, nedostatek čistého vzduchu, málo pohybu a do toho poslední roky pandemie, které celkovou imunitu populace snížily, jsou nejvýznamnějšími faktory, které naši obranyschopnost ovlivňují. Samozřejmě svou roli hraje také genetika a chronická onemocnění, se kterými se potýkáme. 

V řadě moderních návodů, doplňků stravy a metod na posílení imunity je obtížné si vybrat a hlavně se zorientovat v tom, co je skutečně funkční a co je jen módní vlna, nebo ještě hůře, podvod. Přitom pro povzbuzení imunity a zlepšení zdraví nemusíme hned podstupovat každodenní koupele v ledové lázni nebo pít pouze zeleninové nápoje. Často stačí malé a nenáročné změny našich návyků, které ale zařadíme do každodenního života a budeme je důsledně dodržovat.

1.   3x o pohyb více

Pravidelné cvičení, docházení do posilovny, bazénu nebo běhání, je určitě skvělé a pokud se vám daří pravidelně sport do svého programu zařadit, máte zpola vyhráno. Víme ale, že někdy není lehké si čas zorganizovat tak, aby se delší časové bloky vyhrazené pohybu, daly pravidelně zvládat a dodržovat. Zkuste proto začít tak, že zařadíte 3 malé, ale účinné pohybové aktivity do svého každodenního režimu. 

5-10 minut ranního cvičení 

Zvykněte si hned po probuzení a ranní hygieně zařadit krátké několikaminutové cvičení. Nejde o to, jaký druh cvičení to bude, zvolte si to, co je pro vás přirozené a příjemné - může to být protahující jóga stejně jako kombinace dřepů a kliků. Důležité je navyknout své tělo na to, že je to každodenní rutina. Uvidíte, že po pár dnech nebo týdnech už pro vás bude ranní cvičení tak automatické, jako čištění zubů. 

Zdravé sezení při práci

Jak jste zvyklí sedět při celodenní práci u počítače? Krčíte se, hrbíte se, noha přes nohu nebo snad pracujete na homeoffice z gauče? Vězte, že i to, v jaké poloze trávíte svou pracovní dobu, velmi ovlivňuje vaše zdraví a kondici. Protože i to, co momentálně necítíte jako problémové, se vám může v dlouhodobém horizontu vymstít v podobě bolestí zad nebo hlavy. A s každou zdravotní komplikací a nepohodlím se samozřejmě náš orgnismus stává zranitelnějším. 

U počítače seďte vždy s co nejvíce rovnými zády, dodržujte pravidlo pravých úhlů (nohy i ruce ohnuté v pravých úhlech), používejte kvalitní židli a dejte šanci ergonomickým pomůckám, které mohou zabránit nepříjemným komplikacím. Každé alespoň 2 hodiny si dejte pauzu a protáhněte se nebo projděte na čerstvém vzduchu. 

Schody místo výtahu

Je to ta nejjednodušší metoda, jak zařadit do svého režimu o trošku cenného pohybu navíc při minimálním úsilí. Každý den několik pater schodů místo výtahu zvládne každý. Neudělá to z vás supermana, ale každá taková maličkost se počítá a kondice vám poděkuje. 

2.   Větrejte!

Ruku na srdce - jak často doma nebo v kanceláři větráte během dne? Jednou denně opravdu nestačí. Zvykněte si větrat pravidelně cca každé 2 hodiny na 5 minut. Okna otevírejte dokořán, aby se všechen vzduch v místnosti pořádně vyměnil. Nenechávejte okno otevřené “na škvírku”, takové větrání, obzvláště v zimních měsících, není účinné (přečtěte si informace od výrobce oken, kdy je správné větrat na mikroventilaci). 

 

Benefity pravidelného a správného větrání? Okysličený mozek, osvěžení, snížení mikrobů a virů v místnosti, snížení vlhkosti v místnosti, prevence vzniku plísní a tak dále. Zkrátka čerstvý vzduch, půl zdraví pro vás i váš byt nebo dům. 

3.   Litr čisté vody 

Pitný režim je potřeba dodržovat v každém ročním období. Většina lidí nemá problém myslet na hydratování v parném létě, protože člověk má zkrátka větší žízeň a instinktivně ji zahání. Zimní měsíce jsou ale ošemetné v tom, že žízeň pociťujeme méně a když, tak máme spíš chuť na horký čaj nebo kávu. Nastavte si v pitném režimu automatické návyky - vždy po probuzení, příchodu do práce/z práce a při každé kávě nebo pauze v práci, vypijte sklenici vody. Ze začátku si klidně opakujte nahlas - “dávám si kávu, dám si k ní sklenici vody”. Lidský mozek je v tomto neskutečně učenlivý, brzy si zafixuje, že určitá situace je spojena s pitím vody a vy si tak při příštím vaření kávy rovnou nalijete sklenici, ani o tom nebudete přemýšlet. Tímto jednoduchým trikem vypijete minimálně o litr vody denně více.  



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...