Nejlepší tipy na podporu imunity

3x nejjednodušší tipy na podporu imunity

Imunita a její podpora, je jedno z nejdiskutovanějších témat, které se týkají lidského zdraví.

Imunita a její podpora, je jedno z nejdiskutovanějších témat, které se týkají lidského zdraví. Se silnou imunitou je možné se účinně bránit virovým infekcím i běžnému nachlazení a celkově je možné žít zdravý a kvalitní život. Jenže žijeme v době, která na nás a naše zdraví klade velmi vysoké nároky. Stres, vlivy prostředí, nedostatek čistého vzduchu, málo pohybu a do toho poslední roky pandemie, které celkovou imunitu populace snížily, jsou nejvýznamnějšími faktory, které naši obranyschopnost ovlivňují. Samozřejmě svou roli hraje také genetika a chronická onemocnění, se kterými se potýkáme. 

V řadě moderních návodů, doplňků stravy a metod na posílení imunity je obtížné si vybrat a hlavně se zorientovat v tom, co je skutečně funkční a co je jen módní vlna, nebo ještě hůře, podvod. Přitom pro povzbuzení imunity a zlepšení zdraví nemusíme hned podstupovat každodenní koupele v ledové lázni nebo pít pouze zeleninové nápoje. Často stačí malé a nenáročné změny našich návyků, které ale zařadíme do každodenního života a budeme je důsledně dodržovat.

1.   3x o pohyb více

Pravidelné cvičení, docházení do posilovny, bazénu nebo běhání, je určitě skvělé a pokud se vám daří pravidelně sport do svého programu zařadit, máte zpola vyhráno. Víme ale, že někdy není lehké si čas zorganizovat tak, aby se delší časové bloky vyhrazené pohybu, daly pravidelně zvládat a dodržovat. Zkuste proto začít tak, že zařadíte 3 malé, ale účinné pohybové aktivity do svého každodenního režimu. 

5-10 minut ranního cvičení 

Zvykněte si hned po probuzení a ranní hygieně zařadit krátké několikaminutové cvičení. Nejde o to, jaký druh cvičení to bude, zvolte si to, co je pro vás přirozené a příjemné - může to být protahující jóga stejně jako kombinace dřepů a kliků. Důležité je navyknout své tělo na to, že je to každodenní rutina. Uvidíte, že po pár dnech nebo týdnech už pro vás bude ranní cvičení tak automatické, jako čištění zubů. 

Zdravé sezení při práci

Jak jste zvyklí sedět při celodenní práci u počítače? Krčíte se, hrbíte se, noha přes nohu nebo snad pracujete na homeoffice z gauče? Vězte, že i to, v jaké poloze trávíte svou pracovní dobu, velmi ovlivňuje vaše zdraví a kondici. Protože i to, co momentálně necítíte jako problémové, se vám může v dlouhodobém horizontu vymstít v podobě bolestí zad nebo hlavy. A s každou zdravotní komplikací a nepohodlím se samozřejmě náš orgnismus stává zranitelnějším. 

U počítače seďte vždy s co nejvíce rovnými zády, dodržujte pravidlo pravých úhlů (nohy i ruce ohnuté v pravých úhlech), používejte kvalitní židli a dejte šanci ergonomickým pomůckám, které mohou zabránit nepříjemným komplikacím. Každé alespoň 2 hodiny si dejte pauzu a protáhněte se nebo projděte na čerstvém vzduchu. 

Schody místo výtahu

Je to ta nejjednodušší metoda, jak zařadit do svého režimu o trošku cenného pohybu navíc při minimálním úsilí. Každý den několik pater schodů místo výtahu zvládne každý. Neudělá to z vás supermana, ale každá taková maličkost se počítá a kondice vám poděkuje. 

2.   Větrejte!

Ruku na srdce - jak často doma nebo v kanceláři větráte během dne? Jednou denně opravdu nestačí. Zvykněte si větrat pravidelně cca každé 2 hodiny na 5 minut. Okna otevírejte dokořán, aby se všechen vzduch v místnosti pořádně vyměnil. Nenechávejte okno otevřené “na škvírku”, takové větrání, obzvláště v zimních měsících, není účinné (přečtěte si informace od výrobce oken, kdy je správné větrat na mikroventilaci). 

 

Benefity pravidelného a správného větrání? Okysličený mozek, osvěžení, snížení mikrobů a virů v místnosti, snížení vlhkosti v místnosti, prevence vzniku plísní a tak dále. Zkrátka čerstvý vzduch, půl zdraví pro vás i váš byt nebo dům. 

3.   Litr čisté vody 

Pitný režim je potřeba dodržovat v každém ročním období. Většina lidí nemá problém myslet na hydratování v parném létě, protože člověk má zkrátka větší žízeň a instinktivně ji zahání. Zimní měsíce jsou ale ošemetné v tom, že žízeň pociťujeme méně a když, tak máme spíš chuť na horký čaj nebo kávu. Nastavte si v pitném režimu automatické návyky - vždy po probuzení, příchodu do práce/z práce a při každé kávě nebo pauze v práci, vypijte sklenici vody. Ze začátku si klidně opakujte nahlas - “dávám si kávu, dám si k ní sklenici vody”. Lidský mozek je v tomto neskutečně učenlivý, brzy si zafixuje, že určitá situace je spojena s pitím vody a vy si tak při příštím vaření kávy rovnou nalijete sklenici, ani o tom nebudete přemýšlet. Tímto jednoduchým trikem vypijete minimálně o litr vody denně více.  



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?