Silná imunita vyžaduje naši péči

Oslabená imunita? 5 osvědčených tipů, jak přežít chladné měsíce bez nemocí 

Trápí vás oslabená imunita? Chřipka, nachlazení nebo viróza? Tomu všemu se lze poměrně snadno vyhnout. Máme pro vás ověřené tipy, které by měly přinést jistotu úspěchu a zajistit vám zdraví.

Vitamin C a imunita

Je dávno prokázané, že vitamin C je klíčem ke zdraví. Vitamin C hraje velkou roli i v prevenci nejrůznějších nemocí. Pochopitelně tedy i nemocí z nachlazení. Dále chrání před negativními vlivy znečištění ovzduší – měli by jej užívat nejen lidé z větších měst, ale i kuřáci. A neměl by chybět u žen, které užívají hormonální antikoncepci. Céčko je také silný antioxidant. Tedy likviduje volné radikály, které mohou poškozovat buňky v těle. Vitamin C rovněž podporuje imunitní systém (silná imunita) a chrání před nemocemi, ochraňuje tělo před viry a bakteriemi, snižuje hladinu cholesterolu i krevní tlak.

ČTĚTE TAKÉ: Kneippův chodník prokrvuje nohy a zvyšuje imunitu

Čtěte také:

Kolostrum nastartuje imunitu zcela přírodní cestou

Přírodní probiotika a prebiotika podporují imunitu a pomáhají s celou řadou zdravotních obtíží

Odstraňte z těla škodlivé látky a nastartuje svůj imunitní systém pomocí metody naturopatie

Pomáhá hojit rány, zamezuje tvorbě krevních sraženin a funguje jako přírodní projímadlo. Také napomáhá produkci antistersových hormonů a je důležitým faktorem pro tvorbu kolagenu – je skvělou prevencí proti vráskám. Užívat byste jej měli i v případě, že máte křečové žíly nebo hemerodidy. A jak nejlépe užívat vitamin C jako prevenci? Ideálně ráno nalačno vypijte sklenici céčka s teplou nebo horkou vodou. Chvíli počkejte a poté se můžete normálně nasnídat, jak jste zvyklí. Za céčko považujeme čistě vymačkanou citronovu šťávu, 100% citronovou šťávu nebo čistou kyselinu askorbovou. Pozor na rozpustné a cucavé formy vitaminu C, jsou většinou doplněny nežádoucími látkami a většinou i umělými cukry.

Echinacea a silná imunita

Mezi nejvýznamější posilovače imunitního systému patří třapatka nachová neboli echinacea. Jde o přírodní antibiotikum a antivirotium. Působí tak, že stimuluje buňky imunitního systému, které jsou klíčovou zbraní v boji proti infekci. Navíc podporuje v buňkách tvorbu přirozené protivirové substance. Echinacea snižuje náchylnost k nemocem z nachlazení, pomáhá urychlovat průběh infekčních nemocí. Chrání proti opakovaným infekcím dýchacích i močových cest. Je prevencí proti oparům i aftům a urychluje hojení ran. Užívat ji můžeme v čaji jako součást pitné kúry anebo ještě lépe v tinktuře, kde je vyluhovaná do alkoholu. Na trhu je však k mání echinacea i v mnoha jiných formách – sirupy, tablety apod. Odměnou bude silná imunita.

Pravidelné procházky a silná imunita

Že bychom se denně měli hýbat je už otřepaná fráze. Ale denně bychom měli ujít až 4 kilometry pěšky. Pokud se nehýbeme jinak – tedy necvičíme doma nebo nechodíme do fitness centra. Při venkovních procházkách máme navíc ten bonus, že jsme na čerstvém vzduchu, což už samo o sobě dělá mnoho. Ovšem v zimě pozor – před a po venkovní procházce je nutné přísně dodržovat pitný režim. Suchý a mrazivý vzduch venku totiž velmi snadno vysuší sliznice. Zkuste tedy každý den po práci vyrazit alespoň na krátkou procházku venku. Odpočinete si, naberete síly, vyčistíte si hlavu a navíc se posílí imunita. Udělá vám to zkrátka dobře.

Imunita a med 

Blahodárné účinky včelích produktů byly už tisíckrát prokázány. Pokud si denně dáme do čaje byť jen pouhou čajovou lžičku tohoto sladkého elixíru, nebou mít viry žádnou šanci. Už od dávných dob se med užíval pro své imunitu posilující účinky. Je také protizánětlivý, léčí nemoci srdce, žaludku, ledvin a jater. Pomůže nám i zevně na kůži, když se spálíte nebo se objeví nějaká drobná ranka. Pokud si med dáte před spaním, významně posílíte svou psychiku. K tomuto účelu je vhodné tzv. medvědí mléko. Do lehce zahřátého mléka přidejte dvě lžíce medu a cca 0,05 dcl rumu. Bude se vám krásně spát.

Imunita se dá posílit i správným jídelníčkem

Pálivé koření a imunita

Chilli papričky, pepř nebo zázvor? Chilli papričky tělo prohřejí, jsou zdrojem vlákniny a antioxidantů. Jejich konzumace v době nachlazení a viróz se údajně dokonce vyrovná užívání aspirinu. Co se zázvoru týče, zde je hlavně o prohřívací koření, které je skvělou prevencí nemocí z nachlazení. Účinné látky obsažené v zázvoru také účinně bojují proti nachlazení, případně jej pomáhají léčit. A pepř? I ten zlikviduje veškeré bakterie i viry a postará se o to, aby naše imunita správně fungovala.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...