Pupalkový olej hravě zatočí s akné, vyčistí krev a zvýší imunitu těla
Bojujete s ekzémem, trápí vás akné, padání vlasů nebo bojujete s bolestivou menstruací, která vám znepříjemňuje život měsíc co měsíc? Abyste výše zmíněné problémy zmírnili, nebo je dokonce zcela odstranili, nemusíte užívat léky, stačí vyzkoušet dary přírody. Jedním z nich je pupalkový olej.
Pupalka dvouletá aneb noční svíce
Už jste někdy slyšeli o noční svíci, která rozkvétá až večer, popř. tehdy, kdy je nebe zamračené, nad ránem odkvétá a k tomu všemu omamně voní? Přesně taková je pupalka dvouletá. Rostlina, jejíž kouzlo objevili naši předci již v 17. století. Má velké, žluté, voňavé květy a pochází ze Severní Ameriky, kde už po stovky let patří k „hitům" tamní přírodní medicíny.
Pupalkový olej účinky: tady pupalku oceníte nejvíce
Pupalkový olej je známý především pro své široké využití. Získává se ze semínek pupalky, a to lisováním za studena. Je bohatý na omega-6 nenasycené mastné kyseliny, konkrétně na kyselinu gama-linolenovou. Ta má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a náš krevní tlak nebo dopomůže k pravidelné a bezbolestné menstruaci. Pokud nám právě tato kyselina v těle schází, poznáme to záhy, a to zejména zhoršeným stavem naší pleti či vlasů. Pupalkový olej dále obsahuje vápník, hořčík a vitamíny skupiny B. Na regeneraci pokožky skvěle působí také rakytníkový, ricinový, arganový a mandlový olej.
Jaké další účinky olej má?
- Poradí si se slabými, lámajícími se vlasy i nehty.
- Bojuje proti vysokému cholesterolu a pozitivně upravuje krevní tlak.
- Chcete, aby vaše tělo odolalo všemožným nachlazením? Pupalkový olej posiluje imunitní systém a vám se tak chřipka vyhne obloukem.
- Pomůže od častých zánětů očních víček, slzení nebo pálení očí.
- Doporučuje se používat u roztroušené sklerózy, Parkinsonově chorobě nebo schizofrenii.
- Je u vás riziko vzniku křečových žil? Předejděte jim používáním pupalkového oleje.
- Snažíte se shodit nějaké to kilo? Zkuste pupalkový olej, který urychluje spalování kalorií.
- Zapomněli jste na opalovací krém a teď se červenáte jako rak? Sáhněte po pupalkovém oleji a spáleniny namažte.
- Neustále zvyšující se nároky společnosti s sebou přináší i vyšší míru stresu pro nás pro všechny - pupalkový olej mimo jiné zvyšuje odolnost právě proti stresu.
- Kdo by to neznal: přijdete domů lehce společensky unavení a ráno vás trápí kocovina – i v tomto případě sáhněte po pupalkovém oleji.
Pupalkový olej: kdy se mu raději vyhnout
Ačkoliv je pupalkový olej známý pro své téměř zázračné účinky, není vhodný pro všechny z nás. Vyhnout by se mu rozhodně měly ženy, které kojí. Hrozí, že by užívání pupalkového oleje mohlo zhoršit, nebo dokonce zastavit laktaci. Pokud trpíte epilepsií, pupalkovému oleji se nemusíte vyhýbat úplně, dejte si ale pozor na vysoké dávky, které by mohly vyvolat záchvat. Zde platí staré známé pořekadlo: dobrého pomálu.
Oleji se naopak nemusí vyhýbat děti, jen je velmi pravděpodobné, že jim nebude chutnat, a to zejména pro svou nahořklou chuť. Zkuste jim ho tedy přidat do jídla, doporučuje se přibližně 1-2 lžičky. Mějte však na paměti, že pupalkovému oleji neprospívají vysoké teploty a neměl by se zahřívat, proto ho přidávejte do už hotových pokrmů, těsně před jídlem.
Jak pupalkový olej používat?
Pupalkový olej má mnohostranné použití: jak vnější, tak i vnitřní. Můžete ho přidávat do jídla či kosmetiky. Pokud dáváte přednost pilulkám, navštivte lékárnu a můžete si odnést kapsle obsahující pupalkový olej. Pokud se rozhodnete pro vnitřní užívání, doporučená denní dávka je, stejně tak jako u dětí, 1-2 kávové lžičky, a to po jídle.
Jestliže vás trápí kosmetické problémy a dáte přednost vnějšímu užívání, stačí přidat několik kapek do vašeho oblíbeného krému, mléka nebo pupalkový olej použít během masáže. Nezapomeňte, že olej je vhodné uchovávat v chladu, ideálně v ledničce a do 3 měsíců po jeho otevření ho spotřebovat.
Diskuse k článku