Pupalka dvouletá /Oenothera biennis/

Pupalka dvouletá /Oenothera biennis/

Pupalka dvouletá – popis

Pupalka dvouletá je bylina s až 2 m vysokou lodyhou. Lodyha je zelená, v dolní části často červeně skvrnitá, pouze zde mohou být někdy vtroušeny červené tečky. Lodyžní listy podlouhlé, zelené, většinou s červenou střední žilkou. Horní část lodyhy před rozkvětem přímá, nikdy červeně tečkovaná. Poupata jsou zelená, květy jasně žluté. Květ pupalky se otevírá okolo šesté hodiny večerní, v noci je opylen nočním hmyzem a následujícího dne uvadne; životnost květu nepřesahuje 24 hodin. Květy této i všech ostatních pupalek nádherně voní.

Pupalka dvouletá – léčivé účinky

Ze zlatě kvetoucí pupalky, lidově též nazývané noční svíce, se lisuje (za studena) olej, který obsahuje nenasycené mastné kyseliny (k. gamalinolenovou, k. linolovou a k. arachidonovou). Z těchto kyselin je naše tělo schopno vyrobit prostaglandiny, které jsou pro funkci lidského organismu nepostradatelné, neboť zesilují, inhibují nebo kvalitativně mění účinek hormonů.

Pravidelné užívání pupalkového oleje vylepšuje kvalitu vlasů a nehtů, pomáhá udržet mladistvý vzhled pokožky. Odstraňuje premenstruační napětí a bolesti při menses. Již staří indiáni věděli, že pupalka působí hojivě na rány a ulevuje při dechových obtížích (astma). Moderní výzkumy potvrdily hojivé účinky pupalkového oleje - olej se aplikuje přímo na ránu - hojení bude rychlejší a bez jizev. Dlouhodobé užívání pupalkového oleje snižuje obecně pohotovost organismu k alergickým reakcím, s velkým úspěchem se podává i ekzematikům - atopikům, a to celkově i místně. Pupalka dvouletá dokáže udržet na uzdě i lupénku. Dlouhodobé podávání pupalkového oleje pomáhá i u těžších forem akné vyčistit pleť a zmírnit projevy tohoto obtěžujícího stavu. Jednoznačně kladný vliv pupalkového oleje byl prokázán i u takového onemocnění jako je roztroušená skleróza. Internisté využívají pupalkový olej ke snižování cholesterolu, příznivému ovlivňování cévní stěny i k mírné normalizaci vysokého krevního tlaku. Hovoří se i o tom, že snižuje bolesti artrotických kloubů a ve vyšším věku příznivě ovlivňuje zrak a sluch. Tyto účinky jsou pravděpodobně dány právě ovlivněním cév. Pupalka také dokáže minimalizovat následky bujarých oslav - a taková čistá hlava po ránu po bouřlivé noci je k nezaplacení.

Použitelné části pupalky dvouleté: kořen, květ i nať a semeno

Období květu: červen až září

Pupalka dvouletá – použití v kuchyni a pěstování

Pupalku dvouletou nejčastěji nalezneme podél železničních tratí, na štěrkových a štěrkopískových náplavech břehů řek a potoků, v lomech, pískovnách, na dvorech průmyslových závodů, rumištích, staveništích atp. Roste na štěrkovitých, písčitých a kamenitých půdách, na teplých místech. Její lehká a dobře klíčivá semena jsou podél železnic a silnic šířena se škvárou a pískem používanými ke stavebním účelům.

Na vodních tocích se při šíření druhů uplatňuje hyrdochorie. Od počátku 18. století se v Evropě pěstovala jako kořenová zelenina; její kořeny se v prvním roce života rostliny vykopaly a používaly se k přípravě salátů. Místy se pupalka dvouletá používala ke krmení dobytka a později i jako léčivá rostlina. V současnosti se rozšiřuje pěstování pupalky na semeno. V České republice je několik velkopěstitelů této rostliny. Vzhledem k obsahu účinných látek bude hospodářský význam pupalek stoupat.

Pupalka dvouletá je také nádhernou, překrásně vonící okrasnou rostlinou.

Tip: Regenerační maska rukou a nohou

Potřebujeme:

Dvě lžíce pupalkového oleje, pět kapek citrónové šťávy, jednu lžíci jogurtu.

Postup:

Ingredience promícháme a naneseme postupně na chodidla a ruce. Potom je zabalíme do potravinové fólie, lehneme si pod teplou přikrývku a hodinu až dvě v klidu relaxujeme. Po uplynutí této doby masku umyjeme a ošetřovaná místa ještě promažeme krémem.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.