Přírodní oleje v kosmetice na celé tělo
Přírodní oleje se v kosmetice používají už celá tisíciletí a v posledních letech jejich sílu a zázračné účinky můžeme čerpat i v krémech a dalších kosmetických přípravcích. Jejich velkou výhodou je, že díky svým vlastnostem nepotřebují umělou parfemaci a konzervanty. V běžně dostupné kosmetice můžeme najít celou řadu přírodních olejů. Mezi ty nejznámější patří arganový, makadamový nebo tea tree olej, ale to je jen zlomek toho, co můžeme pleti a pokožce celého těla dopřát. Jaký přírodní olej si vyberete podle jeho účinků?
Jak vznikají přírodní oleje?
Základní surovinou na výrobu přírodních olejů jsou květy, listy, semena, jádra nebo plody rostlin. Přírodní oleje se z nich získávají lisováním, louhováním nebo destilací. Nejkvalitnější přírodní oleje vznikají lisováním za studena, neboť jde o nejšetrnější metodu, při které jsou zachovány všechny prospěšné aktivní látky i přirozené vůně.
Přírodní oleje v kosmetice
Arganový olej
Získává se z plodů marockého stromu – argánie trnité a právem se mu přezdívá marocké zlato. Má vysoký obsah vitamínů A a E, které blahodárně působí jak na pokožku, tak i pleť a vlasy. Krémy s arganovým olejem výborně fungují jako zpomalovače stárnutí, navracejí pokožce pružnost, jemnost a pevnost. Díky protizánětlivým účinkům je tento přírodní olej dobrým pomocníkem v boji proti akné. Má také revitalizační vlastnosti, které pocítíte na roztřepených vlasech i nehtech.
Tea tree olej
Olej získávaný z listů čajovníku australského je opravdovým antiseptickým a antimykotickým zázrakem. Poradí si téměř s každým kožním problémem, ať už jde o akné, drobná poranění, plísně, opary nebo spálení od slunce. Tea tree olej je často používaný v kosmetice pro mladé lidi trpící právě na akné.
Kokosový olej
Účinky kokosového oleje jsou rovněž různorodé. Je bohatý na antioxidanty, antimikrobiální a antibakteriální složky a pokožku nejen chrání a zklidňuje, ale také dokonale hydratuje a vyživuje. Příznivě působí i na popraskané rty a poškozené vlasy. Skvělá je i masáž za použití krému s kokosovým olejem, při které se pokožka krásně provoní, zjemní a jako bonus budete ještě dlouho chráněni proti otravnému hmyzu. Kokosový olej je totiž i přírodní repelent.
Olivový olej
Olej získávaný lisováním oliv za studena či za tepla zná jistě každý z kuchyně. Olivový olej se však používá i v tělové, pleťové a vlasové kosmetice především na suchou pokožku. Má úžasné hydratační, posilovací a vyživující účinky na pokožku celého těla a vlasům umí dodat potřebnou pevnost a stálost odstínu po barvení.
Jojobový olej
Přírodní olej získávaný ze semen jojoby kalifornské obsahuje vysoký podíl nenasycených mastných kyselin a je vhodný na všechny druhy pleti. U aknózní pleti redukuje produkci mazu, suchou optimálně hydratuje, zralé pleti pomáhá při redukci vrásek, citlivou zase zklidňuje. Slouží také jako přirozená ochrana před slunečním zářením. Používá se do krémů na ruce, neboť je krásně regeneruje a zároveň chrání. V péči o vlasy se jojobový olej využívá na lesk a hebkost.
Měsíčkový olej
Přírodní olej s měsíčku lékařského se používá převážně do kosmetických přípravků na ruce a nohy. Má změkčující a zvláčňující účinky a ulevuje unaveným a oteklým nohám po namáhavém dni. Měsíčkový olej je také pomocníkem v boji s ekzémy a popraskanou kůží.
Mandlový olej
Oleji ze sušených jader mandlovníku by se mohlo přezdívat elixír mládí. Obsahuje vysoký podíl vitamínů A, B a E, minerálů, nenasycených mastných kyselin a proteinů a je vhodný pro pokožku v každém věku. Výrobky s mandlovým olejem pokožku krásně vypnou, rozjasní, hydratují, zklidní a regenerují. Poradí si i s citlivou pokožkou a používá se také do kosmetických přípravků pro miminka.
Rakytníkový olej
Ne příliš známý přírodní olej z plodů nebo semen rakytníku působí na kůži rovněž blahodárně. Obsahuje vitamíny A, B a E, nenasycené mastné kyseliny a vzácnou kyselinu palmitoolejovou, která podporuje hojení ran a popálenin. Krémy s rakytníkovým olejem jsou velmi účinné na mnohé kožní problémy pro své regenerační a antioxidační schopnosti.
Diskuse k článku