Nejlepší přírodní olej na opalování? Druhy olejů, které byste určitě měli vyzkoušet
Olej na opalování je v posledních letech poměrně oblíbenou záležitostí. Jenže se také šíří spousta polopravd a lží ohledně přírodních olejů. Jejich používání v rámci slunění je rozhodně vhodné, jenže má to jedno velké ALE…
Olej na opalování není rozhodně žádnou všespásnou záležitostí. Dokonce i někteří obchodníci tvrdí, že jejich olej na opalování je možné používat místo běžných opalovacích prostředků. Jenže tomu tak není a pokud se tím budete řídit, mohli byste si dokonce i ublížit.
Jak olej na opalování funguje?
Právě tito obchodníci staví svá tvrzení na faktu, že přírodní oleje obsahují nějaký ochranný faktor (SPF). Některé oleje mají mít vysoký ochranný faktor – cca 20-50 (například olej z malinových nebo mrkvových semen), jiné středně vysoký SPF – cca 8-12 (sójový nebo avokádový olej) a další oleje mají nižší ochranný faktor – cca 3-8 (třeba kokosový, makadamiový, olej z konopných semen). Ovšem žádný z obchodníků už neřekne další velmi důležitou věc. Totiž to, že výši SPF u žádného oleje nelze v žádném případě zaručit. Velmi totiž záleží na zpracování, uchování i skladování daných plodů a olejů. Může se tedy stát, že některý olej má mnohem nižší SPF. A které oleje patří mezi ty nejoblíbenější?
Moringa olejodárná, cenná směsice vitaminů, antioxidantů i aminokyselin
Dýňový olej - zázračný pomocník na vlasy a pleť
Mandlový olej pro krásu, zdraví a vitalitu. Používala ho i Kleopatra
Kokosový olej na opalování
Čistý a kvalitní kokosový olej skutečně obsahuje nějaký ochranný faktor (SPF). Pohybuje se zhruba mezi hodnotami 2–8 SPF. Tedy nějaká ochrana zde tedy skutečně je. Tedy pro dobrý pocit a skutečně minimální lehkou ochranu je kokosový tuk vhodný, ale jako ochrana k moři vám tento olej na opalování rozhodně stačit nebude. Přesto právě kokosový patří mezi ty oleje, které jsou hojně doporučovány jako náhrada běžných opalovacích krémů. Nicméně faktem je, že kokosový olej na opalování může být dobrým doplňkem opalovacích prostředků a rozhodně je vhodný pro péči o pokožku po slunění, suchou a poškozenou kůži. Pomáhá pokožku zklidnit a mírní bolest při zarudnutí. Kokosový olej může být náhražkou tělového mléka nebo krémů po opalování. Využijete ho třeba i jako balzám na rty nebo klidně i jako masku pro vlasy namáhané sluncem.
Mrkvový olej na opalování
Za studena lisovaný olej ze semen mrkve patří mezi oleje, které mají vyšší SPF. Bohužel se však na tento ochranný faktor nelze spolehnout. Faktem ovšem zůstává, že mrkvový olej na opalování umí prodloužit a vylepšit účinky slunění. Navíc ji díky obsaženému beta-karotenu chrání před nežádoucími následky opalování. K něčemu tedy rozhodně dobrý je. Mrkvový olej také urychluje hojení drobných ranek. Zlepšuje pružnost pokožky a důkladně ji hydratuje. Pokud jej budeme pravidelně do kůže vtírat, získá i lehce tmavší nádech.
Olej z vlašských ořechů na opalování
Olej z vlašských ořechů má SPF okolo čísla 6. Tedy nižší ochranu. Na trhu je mnoho druhů těchto olejů, vždy však sáhněte výhradně po tom, který je lisovaný za studena. Olej na opalování z vlašských ořechů umí prodloužit opálení, podporuje zhnědnutí pokožky a urychluje opálení. Navíc je skvělý v tom, že obsahuje spoustu cenných látek. Například vitamíny B, E, D, K a také například železo nebo mangan. Naši kůži chrání a hezky o ni pečuje. Regeneruje ji zvlhčuje. Ocení jej všichni, kteří mají suchou kůži. Po natření zanechá pokožku krásně jemnou.
Olej z pšeničných klíčků a na opalování
Olej z pšeničných klíčků má střední ochranný faktor. SPF se pohybuje okolo čísla 20. Jde o olej, který je vhodný zejména pro atopicky a ekzematiky. Na tento přírodní olej na opalování nebývají u této skupiny lidí vesměs žádné negativní reakce. Ba právě naopak. Olej z pšeničných klíčků je k pokožce jemný. Vyživuje ji a chrání. Olej z pšeničných klíčků je významným prostředkem pro suchou, namáhanou a drsnou kůži.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku