Moringa olejodárná, cenná směsice vitaminů, antioxidantů i aminokyselin
Odkud pochází moringa?
Domovinou této rostliny je jižní úpatí Himaláje. Odtud se rozšířila i do jižní Asie, Indonésie, Afriky, na Madagaskar, do Mexika, do Střední i Jižní Ameriky. Nyní se pěstuje v teplých oblastech prakticky po celém světě. Daří se jí v oblastech s tropickým i subtropickým podnebím zejména v suchých a písčitých půdách. Snáší i nadmořskou výšku okolo 2000 metrů. Rychlost jejího růstu je v přímém poměru ke kvalitě půdy, vlhkosti i teplotě. Nesnáší však zamokřenou půdu a potřebuje slunce. Co potřebuje k růstu tedy již víme. A co tedy moringa a její účinky?
Moringa olejodárná a její účinky - obsah zdraví prospěšných látek
Obtížné podmínky, ze kterých moringa olejodárná pochází, ji přiměly zásobovat sama sebe živinami. Jedině tak může přežít. Obsahuje vitamíny řady B, které působí na normální činnost srdce a nervové soustavy, odstraňují únavu a vyčerpání, posilují krvetvorbu. Vitamín E je silným antioxidantem, provitamín A pak přispívá k dobrému stavu zraku i imunitního systému a jeho další bonusem je kladný účinek na hezký vzhled pleti. Vitamín K zajišťuje dobrou srážlivost krve a správnou funkci jater. Vedle vitamínů řady B proti chudokrevnosti bojuje i železo. Vápník působí na pevnost kostí i zubů, dále odstraňuje svalovou únavu i normalizuje trávení. Hořčík má protikřečový účinek, je důležitý pro normální činnost nervů a svalů, normalizuje hladinu cukru v krvi a napomáhá hospodaření s energií v těle, přispívá k psychické pohodě, upravuje cholesterol a udržuje v dobrém stavu kardiovaskulární systém. Dále moringa obsahuje 18 esenciálních aminokyselin, 46 antioxidantů, 16 protizánětlivých látek, vysoký podíl cenných omega mastných hyselin, bílkoviny a chlorofyl.
Pro zajímavost: železa obsahuje 15 x více než špenát, 17 x více vápníku než mléko, 15 x více draslíku než banány, 4 x více vlákniny než ovesné vločky.
Moringa jako „elixír mládí“: zeatin
Téměř zázračná látka zeatin patří do skupiny rostlinných hormonů cytokinů. Ovlivňuje transport všech životně důležitých aminokyselin, vitamínů, olejů, antioxidantů i minerálů na správná místa v těle. Podporuje také zachování malých buněk, které udržují mladistvý vzhled pokožky a zlepšuje buněčnou odolnost vůči stresu. Chrání mozek před odumíráním nervových buněk, zpomaluje stárnutí organismu, má účinky podobné lidským hormonům. Proto napomáhá udržení a úpravě hormonální rovnováhy v období puberty, v těhotenství a kojení i během menopauzy.
Všestranná moringa
Moringa olejodárná se považuje za jednu z nejvšestrannějších, nejprospěšnějších a nejužitečnějších rostlin na světě. O stromu moringa se hovoří už v nejstarších spisech lidských dějin, ve staroindických Védách (stáří těchto náboženských textů je odhadováno na 3-5 tisíc let). Tedy už v této době se mezi lidmi rozšířilo přesvědčení, že moringou je možné léčit přes 300 druhů nemocí a zdravotních problémů. V některých oblastech světa se moringa olejodárná používá jako základní potravina. V syrovém stavu se pojídají listy, které se ovšem dají také použít při vaření do polévek anebo omáček. Plody moringy neboli její lusky se často konzumují jako zelené fazolky. Moringa se také konzervuje. Její semena obsahují hodně oleje, ten se lisuje a využívá v kosmetice nebo potravinářství. Jíst se dají i květy, které se používají podobně jako listy. Z kůry stromu se pak získává hrubé vlákno, které slouží pro výrobu provazů a rohoží.
Moringa olejodárná a pěstování
Moringa olejodárná se ve větším rozsahu zatím v Evropě pěstuje pouze na ostrově Tenerife. Jinde se jí příliš nedaří, pěstuje se tedy ve sklenících. Moringa totiž absolutně nesnáší mrazy. Semena moringy se dají zakoupit i v České republice a je tedy možné si zkusit moringu vypěstovat. Jak na to? Semena by se měla namočit do vody nejlépe na 48 hodin. Potom se zasejí do vlhkého substrátu do hloubky zhruba svou centimetrů. V květináči ji umístíme na slunné místo, kde se teplota pohybuje zhruba mezi 18 a 25° C. Zeminu je třeba udržovat stále vlhkou. Semena by měla vyklíčit po 4 – 6 týdnech. Nicméně je třeba upozornit na to, že pěstování moringy olejodárné není v našich zeměpisných šířkách skutečně žádná hračka a nezdaří se často ani velmi zkušeným pěstitelům.
Moringa olejodárná a její využití
Moringa olejodárná - listy
Listy a šťáva z moringy se lidovém léčitelství používají k ošetřování při poranění očí, při alergiích, astmatu, při průjmech a nadýmáních, při vysokém tlaku, krevních ztrátách, jako prostředek proti stárnutí, proti zánětům a bolestem hlavy a podobně.
Moringa olejodárná - semena
Semena moringy mají projímavý účinek a užívají se také proti bolesti a horečce. Obsahují velké množství oleje, který se po vylisování používá v potravinářství a pro kosmetické účely. Dokonce má své uplatnění i v jemné mechanice, například hodinářství. Zbytky po vylisování oleje z moringy se nazývají pokrutiny a užívají se jako krmivo nebo hnojivo. Prášek z drcených semen nebo pokrutiny má dokázat vyčistit vodu tak, že rozpustné proteiny vyvločkují vodní zákal, který sedne na dno nádoby. Voda se pak převaří. Tato úprava se používá v povodí Nilu.
Moringa olejodárná - květy
Květy moringy se užívají i jako prostředek pro odvodnění a zvýšení sekrece žluči, také jako afrodiziakum. Má i povzbuzující účinky, například afričtí studenti využívají moringu tehdy, pokud se potřebují učit dlouho do noci. V Africe se obecně používá jako podpora duševní bdělosti a fyzické aktivity.
Považuje se za podpůrný prostředek při zvládání klimakterických obtíží včetně eliminace vzniku osteoporózy. Má se také za to, že podporuje tvorbu mateřského mléka v období kojení. Pokud bychom chtěli vyjmenovat všechny nemoci a neduhy, které má mít moringa olejodárná schopnost léčit, byl by to skutečně obsáhlý seznam. Má mít rovněž účinky v prevenci rakoviny i jako podpůrná léčba při již existujícím onemocnění.
Jak se moringa olejodárná užívá?
Pokud se pije ve formě čaje, lze ji popíjet až 3 x denně vždy po 150 – 200 ml výluhu. Ten si připravíme tak, že vodou o teplotě 80° C zalijeme 3-5 čajových lžiček sušené rostliny. Po cca 5 minutách přecedíme. Jestliže užíváme moringu ve formě tobolek, pak je doporučená dávka 1-2 tobolky 2 x denně, při zátěži můžeme zvýšit dávku a užíváme 3 x denně. Prášek z moringy se užívá v jídle nebo nápoji a doporučená dávka je 1-2x denně 1-2 lžičky v jídle nebo nápoji. Na trhu jsou k dostání různé přípravky s moringou: prášek, čaje, kapsle, vločky apod.
Diskuse k článku