Dýňový olej - zázračný pomocník na vlasy a pleť
Tmavá hustá tekutina – tak vypadá dýňový olej, olej, který bychom měli zařadit nejen do svého jídelníčku, ale i do kosmetické výbavy. Jde totiž o jeden z nejzdravějších olejů, který pomáhá při růstu vlasů nebo zabraňuje plešatění u mužů či na nehty a pokožku. Navíc také pomáhá při léčbě akné, omlazuje a používá se také jako afrodisiakum. Dýňový olej obsahuje zinek, a díky němu se také využívá při léčbě problému s prostatou.
Dýně Hokaido – recepty: 12 skvělých receptů z dýně Hokaido, které z vás udělají mistry kuchaře!
Dýňový olej se lisuje za studena, a to ze semínek dýně, tykve olejné. Ta vznikla jako mutace z tykve obecné a pozor - se známou dýní hokaido nemá nic společného. Dýně údajně pochází z Jižní a Severní Ameriky, ale někde se také uvádí Indie. Dýně má velké žluté květy a oranžové plody, které mohou vážit až padesát kilogramů. Semínka dýně mají bílou barvu. Po odstranění slupky jsou nazelenalá.
Semena se dnes používají ve farmacii, v kosmetice i v potravinářském průmyslu. Buď se využívají jako potravina celé, nebo v podobě oleje. Odpad, který zbyde po lisování se může potom dát jako krmivo hospodářským zvířatům, protože má vysoký obsah bílkovin.
Složení lisovaného dýňového oleje
Jako ostatní panenské oleje obsahuje i dýňový olej nenasycené mastné kyseliny. Nejvíce jsou v něm zastoupeny vitamíny skupiny B, C a E. Například díky vitamínu E je skvělý antioxidant s omlazujícími vlastnostmi.
Najdeme v něm také zinek, hořčík, železo, draslík, fosfor a vápník. Nechybí v něm ani sacharidy a vláknina. Dýňový olej je také bezcholesterolový. Na nehty a pleť je senzační také ricinový olej a arganový olej. Přečtěte si o nich víc!
Dýňový olej účinky
- pomáhá při regeneraci pleti
- podporuje kvalitu zubů – zamezuje tvorbě plaku a zastavuje působení kazu
- podporuje trávení, bojuje proti parazitům ve střevech
- pomáhá při nadýmání, zácpě a žaludečních potížích
- má hojivé účinky na pokožku – tlumí popáleniny i ekzémy
- zamezuje vypadávání vlasů, podporuje růst vlasů
- zlepšuje kvalitu nehtů (odstraňuje z nich bílé skvrny)
- používá se také u masáží dětí na bříšku při křečích způsobených nadýmáním
- pomáhá při problémech s prostatou
- funguje při onemocněních močové soustavy
- pomáhá při ateroskleróze a při kornatění tepen
- upravuje hladinu cholesterolu
- je brán za prevenci proti rakovině
- pomáhá proti křečí nohou v těhotenství
- podporuje tvorbu mužských spermií a zlepšuje jejich kvalitu
- zvyšuje schopnost koncentrace a zlepšuje paměť
- pomáhá při únavovém syndromu
- pomáhá při depresích a úzkostech
- obnovuje správnou činnost jater
- posiluje chuť na sex – používá se jako afrodisiakum
Dýňový olej na vlasy
Dýňový olej je skvělý hlavně na vlasy. Má vliv na testosteron a androgeny, které hrají důležitou roli při ztrátě vlasů. Nejlepší je dýňový olej nanášet na vlasy, ale používat ho vnitřně.
-
Ošetření teplým olejem
Kokosový olej smíchejte se lžičkou dýňového oleje a tuto směs ohřejte. Pak ji několik minut masírujte do vlasové pokožky. Nechte ji působit půl hodiny nebo přes noc.
-
Opláchnutí vlasů
Do čaje z heřmánku nebo zeleného čaje přidejte půl lžíce dýňového oleje a tuto směs pak můžete použít při oplachování vlasů po jejich umytí. Po pár minutách vlasy ještě opláchněte čistou vodou.
-
Péče před umytím vlasů
Směs z ricinového oleje (dvě lžíce), kokosového oleje (jedna lžička) a dýňového oleje (dvě lžíce) naneste na pokožku hlavy a masírujte. Nechejte působit po dobu 30 až 45 minut, poté opláchněte a vlasy ještě umyjte šampónem.
-
Maska na vlasy s dýňovým olejem
Smíchejte dva žloutky a dvě lžíce dýňového oleje, poté směs ještě doplňte vodou z půlky šálku. Masku pak důkladně vmasírujte do pokožky hlavy. Nechte působit 20 až 30 minut. Pak opláchněte studenou vodou a pak omyjte jemným šamponem.
-
Sprej na vlasy s dýňovým olejem
Vezměte sprejovou lahvičku a přidejte jednu až dvě lžíce oleje z dýňových semen. Doplňte jedním šálkem růžové vody a protřepejte. Tuto směs můžete použít jako sprej na suché vlasy nebo když jsou vlasy mírně vlhké po koupání. Věděli jste, že růžová voda je hitem přírodní kosmetiky? Přečtěte si o ni víc!
Diskuse k článku