Nejchutnější podzimní plody jako lék? Tyhle podzimní recepty určitě vyzkoušejte

Nejchutnější podzimní plody jako lék? Tyhle podzimní recepty určitě vyzkoušejte
05. 11. 2020 Přečteno: 1556x

Podzimní plody, kterých je teď všude spousta. A pokud je nemáte přímo vy na uskladnění, pak je seženete doslova za pár korun. Podzimní plody, které nejen skvěle chutnají, ale také nám mohou prospívat. Projděte si podzimní recepty, které jsme pro vás přichystali a vyzkoušejte.

Dýně, zelí nebo cibule jsou tradiční podzimní plody, kterých je teď dostatek. Využijte toho a udělejte si zásoby na zimu. Určitě se budou hodit.

Podzimní plody: Dýně

Do rodu tykví patří cukety, patizóny a dýně. Velmi zdravá jsou semínka z těchto plodin. Na podzim je možné uchovávat právě dýňová semínka. Skvěle chutnají a navíc mohou fungovat i jako prevence proti prochladnutí. Neuděláte nic špatně, pokud denně sníte hrst dýňových semínek. Minimálně tělu dodáte spoustu cenných látek.

Čtěte také:

Dýně Hokaido – recepty: 12 skvělých receptů z dýně Hokaido, které z vás udělají mistry kuchaře!

Co na suchý kašel? Pomůže vám čaj z cibule i tvarohový zábal

Podzimní recept: Pražená dýňová semínka

Přísady:

Příprava:

Předehřejeme troubu na 180 stupňů. Vodu přivedeme k varu, osolíme a vhodíme do ní důkladně očištěná dýňová semínka. Deset minut je povaříme. Pak je vyndáme z vody a utěrkou pečlivě osušíme. Semínka smícháme se slunečnicovým olejem a rozložíme na pečicí papír. V troubě je necháme zhruba 40 minut, přičemž každých deset minut promícháme. Před podáváním je necháme zchladnout.

Podzimní plody: Brambory

Snad nejobvyklejší potravina, kterou má doma každý z nás. Věděli jste ale, že od jara do podzimu není vhodné brambory konzumovat? Tělu to totiž, podle přírodní medicíny, nedělá příliš dobře. Naopak právě podzim a zima jsou obdobím, kdy brambory organismu prospívají – obsahují hodně škrobu, mají vysoký glykemický index a zvlášť přes zimu tuto kombinaci tělo těžce zvládá. Brambory obsahují vitamín C, který posiluje imunitní systém. A pokud vás trápí například pálení žáhy, pak si nemůžete vybrat lepší přírodní lék.

Podzimní recept: Medicína proti pálení žáhy

Brambory najemno nastrouháme. Pak je vložíme do plátýnka a důkladně vymačkáme. Šťáva ze syrových brambor umí dokonale zklidnit podrážděnou sliznici jícnu. Užíváme ji vždy při potížích po lžičkách.

Podzimní plody: Brukev zelná

Mezi rozmanité odrůdy brukve patří třeba zelí, kadeřávek, květák, brokolice, kedluben a rovněž kapusta. Ta je skvělým pomocníkem při bolestech kloubů. Tedy především její listy při použití zevně. Avšak ani vnitřní užívání kapusty není k zahození – báječně totiž chutná.

Podzimní recept: Přírodní pomocník na klouby

Odloupneme jeden větší list kapusty. Prohřejeme v hrnci s teplou vodou, rozválíme válečkem a přiložíme na bolavý kloub. Poté omotáme ještě ručníkem nebo plenou a necháme působit přes noc. Léčbu je nutné opakovat denně až do odeznění či zmírnění potíží.

Podzimní plody: Ředkev černá

V lidové medicíně se využívá pro detoxikaci a čistění těla. Obsahuje řadu cenných látek, třeba vitamínu C má mnohonásobně víc než citrón. Dále obsahuje vitamíny skupiny B (B1, B2 a B6) nechybí ani beta-karoten a vitamín E. Z minerálů je bohatá na železo, síru, měď, vápník, hořčík, draslík i fosfor. Pokud ji smícháme s medem, máme přírodního pomocníka při kašli.

Podzimní recept: Sirup proti kašli

Ředkev vydlabeme a postavíme do vysoké nádoby. Naplníme ji medem a necháme alespoň tři hodiny uležet. Potom z ředkve odřízneme špičku, aby sirup mohl vytéct do nádoby. Užíváme dvakrát denně 2–3 lžíce.

Podzimní plody: Cibule

Dá se z ní připravit tradiční babský recept na kašel. Cibuli nakrájíme na malé nudličky, smícháme s cukrem nebo medem a necháme chvíli stát. Cibule pustí šťávu. Tu pak užíváme pětkrát denně po lžičkách. Podobně můžete cibuli použít také při začínajícím zánětu ucha: Nejprve ji nakrájíme na drobné kousky, jež pak nasypeme do většího bavlněného kapesníku. Lehce zahřejeme a minimálně na půl hodiny přiložíme na bolavé ucho. Opakujeme několikrát denně až do odeznění potíží. Pokud vás ale bolí ucho opravdu hodně, pak rozhodně neváhejte s návštěvou lékaře.

Cibule funguje jako skvělý přírodní lék na kašel

Podzimní recept: Cibulové kroužky

Přísady:

  • 3 větší cibule
  • 2 vejce
  • 6 lžic hladké mouky
  • 1 lžíce kukuřičného škrobu
  • 6 lžic piva
  • mletý pepř
  • sůl
  • olej

Příprava:

Cibule oloupeme a opatrně nakrájíme na širší kroužky. Vložíme na minutu do horké vody a necháme okapat. Na těstíčko prošleháme pivo s vejci, vmícháme mouku se sodou, kukuřičný škrob a ochutíme pepřem i solí. Kroužky obalujeme v hladké mouce, pak v těstíčku a smažíme z obou stran do zlatova na rozpáleném oleji.

Podzimní plody: Zelí

Tato typicky zimní zelenina vyniká především v tom, že nám dokáže dodat doporučenou denní dávku vitamínu C. Už naše babičky moc dobře věděly, že když budou denně jíst kysané zelí, nachlazení a nemoci s ním spojené se jim vyhnou obloukem. Můžete je jíst samotné, případně si udělat vynikající halušky nebo zelnou polévku.

Podzimní recept: Domácí kysané zelí

Přísady:

  • 5 kg bílého zelí
  • 100 g soli
  • 10 g kmínu
  • 10 g koprových semínek

Příprava:

Hlávky zelí důkladně očistíme, opláchneme a nakrouháme i s košťály. Poté smícháme se solí, kmínem a koprem. Takto připravené zelí uložíme do větší nádoby nebo soudku a dobře upěchujeme. Přebytečnou šťávu odléváme. V nádobě necháváme prostor, aby se šťáva během fermentace nevylévala. Povrch připraveného zelí přikryjeme čistou utěrkou, na ně položíme vydrhnuté a spařené prkénko nebo talířek a zatížíme nedrolícím se a dobře umytým kamenem. Nádobu se zelím ponecháme dva dny v teple (maximálně do 20 °C) a teprve poté ji přemístíme do chladné místnosti (cca 8–10 °C) k dalšímu kysání. Zpočátku můžeme zelí opakovaně stlačovat, čímž podpoříme fermentaci a únik plynů. Zelí musí mít po celou dobu přípravy i přechovávání povrch zalitý šťávou, jinak plesniví a hnije. Pokud zelí během kysání vylučuje příliš málo šťávy, nahradíme ji převařenou a vychlazenou slanou vodou (na 1 litr vody 20 g soli).

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Nejchutnější podzimní plody jako lék? Tyhle podzimní recepty určitě vyzkoušejte

RE: Nejchutnější podzimní plody jako lék? Tyhle podzimní recepty určitě vyzkoušejte

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.