Co na suchý kašel? Pomůže vám čaj z cibule i tvarohový zábal

img
26. 02. 2018 Přečteno: 11038x

Kašel je vždy nepříjemný, má ale mnoho podob. Proto téměř pokaždé u lékaře nebo lékárníka slyšíte otázku, jaký máte kašel – podle typu kašle se totiž odvíjí i jeho léčba. Někdy je ale těžké ho rozpoznat. V jednu chvíli kašlete jen tak naprázdno a o pár hodin později máte pocit silného zahlenění. Co na suchý kašel a jak ho poznat zjistíte v našem článku.

Jak poznat suchý kašel?

Suchý kašel je dusivý až dávivý. Máte pocit, že musíte kašlat, ale nevykašláváte nic. Po zakašlání se vám na chvíli uleví, ale dráždění začne nanovo. Někdy dostanete úplný záchvat kašle, při kterém se ani nemůžete nadechnout. Někdy může být suchý kašel přímo bolestivý – silné dráždění dýchacích cest a časté kašlání působí namáhání hrudníku a zad.

Čtěte také:

Jitrocel a šalvěj na nachlazení - domácí jitrocelový sirup, šalvějový sirup a šalvějové bonbóny

Při vlhkém kašli naproti tomu vykašláváte hleny nebo alespoň cítíte, že je potřebujete vykašlat. Vlhký kašel je totiž způsobený nahromaděním hlenu v plicích. Vykašláním hlenu se člověku uleví, ale jen na chvíli. Při vlhkém kašli je často těžké usnout, protože v leže hleny dráždí ještě více.

Kdy se suchý kašel objevuje?

Suchý kašel může být reakcí na působení alergenu, může ho vyvolat cigaretový kouř, prach nebo vzduch vysušený klimatizací. Takový kašel většinou hned odezní a není příznakem nemoci. Často však suchý kašel předznamenává nachlazení. Suchý kašel je totiž typický pro začátek nemoci, postupně pak přechází do kašle vlhkého, při kterém se tvoří hleny. Je proto dobré už při prvních příznacích suchého kašle přikročit k léčbě.

Co na suchý kašel z lékárny?

Suchý kašel je třeba utišit, proto vám v lékárně doporučí antitusika. Tyto léky se doporučují i u vlhkého kašle na noc, aby člověk mohl kašlání přerušit a usnout. V pozdějším stádiu nemoci, kdy se objevují hleny, je dobré začít brát léky, které mění skladbu průduškového hlenu a usnadňují jeho vykašlávání.

Co na suchý kašel doma?

Léky z lékárny vám určitě pomohou, ale pro rychlé vyléčení kašle je dobré medikamenty podpořit i domácí léčbou. Pokud neradi přijímáte průmyslové léky nebo se vám jen nechce hned utíkat do lékárny, můžete také nejprve vyzkoušet sílu bylinek a další „babské" rady. Každopádně zůstaňte doma v teple, omezte sociální kontakty a soustřeďte se na rychlé vyléčení. Co vám může pomoci?

1. Čaje

Na dráždivý kašel obecně pomáhá pití horkých tekutin. Pokud nemáte rádi bylinkové čaje, klidně si uvařte váš oblíbený ovocný čaj nebo kakao. Větší účinky má ale samozřejmě čaj uvařený z bylinek nebo jiných surovin, které příznivě působí na podrážděné dýchací cesty. Čaje slaďte medem, který podrážděnou sliznici uklidní a potáhne ochrannou vrstvou. Snažte se celkově hodně pít, dobrá je třeba Vincentka, která krk provlhčí.

Čaj z cibule a medu

Ačkoli kombinace cibule s medem nezní nijak vábně, vězte, že není nic lepšího, co by mohlo rychle a efektivně váš kašel utišit. Cibuli nakrájejte, v hrnci zalijte vodou a nechte přejít varem. Vývar slijte, oslaďte medem, a ještě horké vypijte.

Bylinkové čaje

Na uklidnění suchého kašle dobře pomáhá celá řada bylinek. Účinné jsou zejména heřmánek, lípa, jitrocel, černý bez, tymián, divizna velkokvětá a podběl. Uvařit si můžete i nálev z islandského lišejníku a levandule, který podrážděnou sliznici potáhne ochrannou vrstvou. Jednoduše lžičku sušených bylinek zalijte horkou vodou, vylouhujte a pijte dvakrát denně. Další tipy na čaje najdete TADY

zázvorový čaj na suchý kašel

2. Sirupy

Podrážděnou sliznici horních cest dýchacích uklidní i sirupy. Co na suchý kašel? Vyzkoušet můžete celou řadu od jitrocelových po smrkové, kromě toho si je můžete vyrobit sami doma. Sladkou chuť sirupů ocení zejména děti. Recept na jitrocelový sirup najdete TADY

Sirup z cibule a medu

Účinky cibule a medu můžete využít na vyrobení sirupu, který je chuťově lepší než čaj. Do uzavíratelné sklenice nakrájejte jednu cibuli a zalijte lžící medu. Pro zlepšení chuti můžete přidat lžičku anýzu. Sklenici zavřete a několik hodin na světle a v pokojové teplotě louhujte. Vzniklou šťávu užívejte jako sirup, nejlépe před jídlem.

Sirup ze zázvoru a medu

Rychlou a účinnou pomocí může být i sirup ze zázvoru a medu. Střední zázvor oloupejte, nastrouhejte a zalijte medem. Po několik hodinách se uvolní šťáva, kterou v průběhu dne užívejte jako sirup, konzumovat samozřejmě můžete i samotný naložený zázvor.

3. Zábaly

Uklidnit suchý kašel můžete i pomocí zábalů. Zábaly do sebe absorbují škodlivé látky a zklidňují dýchací cesty. Navíc k nim nepotřebujete žádné zvláštní ingredience, většinu věcí najdete doma ve spíži. Díky tomu si zábal můžete dopřát už v první fázi nemoci a kašel zklidnit.

Olejový zábal

Olejový zábal uklidní podrážděné dýchací cesty, do rostlinného oleje můžete přidat i éterické oleje, které účinek podpoří – například eukalyptus nebo cypřiš. Stačí když olej v menším hrnci zahřejte přibližně na teplotu těla – tedy tak, aby vám jeho teplota byla příjemná. Do oleje namočte plenu případně skládanou vatu. Následně ji přiložte na hrudník až ke krku, případně i záda, přiložte další suchou plenu a překryjte ručníkem. Olejový zábal proti kašli nechte působit asi půl hodiny až hodinu, případně přes noc.

Tvarohový zábal

Tvarohový zábal zklidňuje dráždivý suchý kašel a spolehlivě utišuje i bolest na průduškách. Tvaroh nanesený na prsa během svého působení zahájí proces mléčného kvašení a začne pohlcovat zánětlivé látky, zmírní otok a povzbudí prokrvení. Netučný tvaroh jen velmi lehce prohřejte, aby měl přibližně teplotu těla a natřete ho asi v půlcentimetrové vrstvě na polovinu šátku, druhou stranou tvaroh přikryjte. Takto přeložený šátek přiložte na prsa a vše upevněte šálou. Tvarohový zábal nechte působit nejméně hodinu.

Další tipy na zábaly proti kašli najdete TADY.

4. Inhalace

Při suchém kašli je dobré být ve vlhkém prostředí, kterého dosáhnete třeba použitím zvlhčovače vzduchu. Uleví vám také inhalace horké páry, na suchý kašel příznivě působí výpary jitrocele kopinatého. Hrst této byliny zalejte horkou vodou, poté s hlavou přikrytou ručníkem inhalujte asi pět minut. Aby inhalace byla co nejúčinnější, provádějte ji dvakrát denně. Pokud suchý kašel doprovází rýma, přidejte k jitroceli polévkovou lžíci majoránky. A teď už víte, co na suchý kašel.

Přesné recepty, jak na inhalace při nachlazení, najdete TADY.



Napsat komentář: Co na suchý kašel? Pomůže vám čaj z cibule i tvarohový zábal

RE: Co na suchý kašel? Pomůže vám čaj z cibule i tvarohový zábal

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.