Nejzdravější ořechová másla si můžete vyrobit sami doma. Po kterých druzích ořechů sáhnout?
Ořechová másla či semínková másla dnes nejsou už ničím neobvyklým ani v běžných obchodech. K mání je nespočet druhů a každé z nich má jedinečný chuťový profil i určité nutriční výhody. Ořechy a semena jsou totiž plná zdravých tuků, bílkovin, vlákniny, vitamínů i minerálů. A rozhodně mají své pevné místo ve zdravé a vyvážené stravě. Navíc i báječně chutnají.
Každé ořechové či semínkové máslo je však jiné. Nejen chutí, ale i výživovou hodnotou. Některá ořechová másla jsou zdravější více, jiná méně. A pak jsou i ořechová másla vícedruhová nebo třeba ořechová másla smíchaná s čokoládou či sladidly. Mimochodem víte, že ořechové máslo si můžete vyrobit snadno i sami doma?
Nejlepší ořechová másla: Mandlové máslo
Co se zdraví týče, pak jednoznačně nejlepší je mandlové máslo. Má totiž obrovský obsah mononenasycených tuků prospěšných pro srdce. Už 10 gramů, tedy dvě polévkové lžíce mandlového másla, dodají tělu doporučenou denní dávku. Navíc může pomoci snížit hladinu LDL neboli “špatného” cholesterolu a snížit tím riziko vzniku srdečních onemocnění či mrtvice. Dvě polévkové lžíce mandlového másla navíc tělu dodají i zhruba 6 gramů bílkovin, potřebných pro pevné kosti, silné svaly a pružnou kůži. Mandlové máslo ale obsahuje i poměrně dost mědi, která je nezbytná pro nervový a imunitní systém. A nechybí hořčík a vápník.
Klíčky jsou vynikajícím zdrojem vitamínů i enzymů. Klíčení semen můžeme provádět i doma
Vlašské ořechy podporují funkci mozku, srdce a cév a pomáhají proti depresi i stresu
Ořechovka neboli ořechovice patří do každé domácnosti. Čistí žaludek a má antibiotické účinky
Nejlepší ořechová másla: Máslo z vlašských ořechů
Vlašské ořechy jsou zdrojem mononenasycených tuků a kyseliny alfa-linolenové (ALA), což je typ zdravého omega-3 tuku. Prospívají tak celému kardiovaskulárnímu systému: snižují cholesterol, krevní tlak a pomáhají eliminovat chronické záněty v těle. Také prospívají mozku. Ukrývají v sobě hodně bílkovin i vlákninu.
Nejlepší ořechová másla: Arašídové máslo
Arašídové máslo je považováno za ořechové, i když to není tak docela pravda. Arašdy jsou totiž luštěninou. Avšak máslo či pomazánka z nich patří mezi nejoblíbenější. A dá se říci, že i mezi jednu z nejzdravějších. Ve srovnání s jinými ořechovými či semínkovými másly má v sobě nejvíce bílkovin. Nechybí ale ani vláknina, mononenasycené tuky, vitamín E, meď či hořčík. Ale také vitamín B3 nebo mangan, který podporuje zdraví kostí i pevného imunitního systému.
Nejlepší ořechová másla: Dýňové máslo
Chuťově i nutričně velice zajímavé máslo. Navíc je skvělou alternativou pro jedince, kteří jsou alergičtí na ořechy. Dýňové máslo je totiž většinou vhodné i pro ně. Ukrývá se v něm spousta bílkovin, vlákniny, hořčíku, železa, fosforu i zinek. Železo je nezbytné pro červené krvinky, fosfor pečuje o zdravé kosti i tvorbu energie a zinek je nezbytný pro pevnou imunitu, hojení ran i správný vývoj a růst.
Nejlepší ořechová másla: Sezamové máslo
Vyrábí se mletím sezamových semínek na hladkou pastu. Ovšem pozor, nezaměňujte jej s tahini pastou, kdy se k sezamovým semínkům přidává ještě olej. Sezamové máslo dodá tělu porci bílkovin, železa, hořčíku, selenu i zinku. Například selen hraje důležitou roli v reprodukčním zdraví, fukci štítné žlázy a ochraně těla před infekcí a poškozením volnými radikály. Sezamové máslo je také obzvláště bohaté na měď.
Nejlepší ořechová másla: Slunečnicové máslo
Slunečnicové máslo obsahuje bílkoviny, vlákninu, mononenasycené tuky, hořčík, vitamín E, fosfor i folát (kyselina listová). Ten je potřebný pro tvrobu genetického materiálu a je nezbytný během těhotenství.
Nejlepší ořechová másla: Další zajímavé ořechy
Rozhodně vyzkoušejte třeba i kešu máslo, které je bohaté na železo, mangan, zinek a hořčík. Pečuje o zdravý nervový a imunitní systém. Pistáciové máslo je zase zajímavé co se týče obsahu železa a vlákniny. Zajímavě chutná. Z másla z lískových ořechů můžete zase snadno vyrobit domácí ořechovo-čokoládovou pomazánku. A to pouhým přidáním kvalitního kakaa a trošky smetany k lískooříškové pastě. Pekanové máslo je zdrojem zdravých tuků, ale i vitamínů (především B1) a mineárlů (zejména měď). Je však celkem chudé na bílkoviny. A podobně je na tom i makadamové máslo, to má i vcelku málo vlákniny. Ale zase báječně chutná.
Domácí ořechové máslo: Jak na to?
- 200 g zvolených ořechů
- 1 lžička vanilkového extraktu
- volitelně: sladidlo (med, javorový sirup…)
Ořechy vhoďte do výkonného mixéru, přidejte zbývající ingredience a začněte mixovat. Po chvíli mixér vypněte, směs stěrkou shrňte se stran dolů a zase mixujte. Proces opakujte. S opravdu silným mixérem budete mít hladké ořechové máslo hotové během asi pěti minut.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku