Lískové ořechy – proti stresu i špatné náladě
Lískové ořechy přirozeně patří do našeho jídelníčku. Dříve byly chutným zpestřením, protože líska rostla téměř všude. Pokud jsme pod ni pustili slepice, měli jsme relativně vysokou šanci, že červy (i pro ně je to lahůdka) nepřežijí a úroda bude stát za to. V současné době se lískové ořechy používají zejména do těst na cukroví či sladké pečení. Využít je však můžete i jen tak, jako zdravou svačinu. Lískové ořechy a zdraví totiž přirozeně patří k sobě. Co všechno lískové ořechy dokážou a proč?
Lískové ořechy – účinné látky
- Vitamin E – antioxidační účinky, pomáhá zachovat zdraví sliznic a kůže, snižuje riziko infarktu
- Vitaminy skupiny B, z nichž velmi důležitá je kyselina listová (B9), jež přispívá ke správnému vývoji mozku u dětí. Lískové ořechy mohou zařadit do svého jídelníčku i nastávající maminky.
- Železo – vhodný doplněk při anémii
- Hořčík – pozitivně působí na náš nervový systém, čímž zlepšují naši náladu a utlumují dopady strsu
- Zinek – podporuje přirozenou obranyschopnost a u mužů i potenci
- Další látky: selen, měď, draslík, mangan, fosfor
Je třeba zdůraznit, že lískové ořechy neobsahují téměř žádné sacharidy. Zaženou tedy naši „chuť“, ale pro vyváženou stravu je třeba sacharidy doplnit. Často se lískové ořechy kombinují se sušeným ovocem (rozinky, brusinky, meruňky…).
Lískové ořechy a zdraví
Díky svým účinným látkám jsou lískové ořechy vhodné jako součást prevence řady onemocnění a zároveň jako přirozený zdroj dobré nálady (zejména díky obsaženému hořčíku).
- Lískové ořechy pomáhají snižovat hladinu LDL cholesterolu, a naopak zvyšují hladinu HDL cholesterolu. Právě LDL cholesterol je zodpovědný za tvorbu plaků v cévách, jež mohou zvýšit riziko vzniku infarktu či mrtvice.
- Díky vysokému obsahu vlákniny mají příznivý vliv na naše trávení.
- Lískové ořechy jsou silným antioxidantem.
Zajímavostí je, že vedle ořechů samotných jsou prospěšné i listy rostliny. Odvar z listů lískových ořechů se ve formě obkladů používají na zmírnění problémů s křečovými žilami nebo hemoroidech. Teplé obklady se přikládají na postižená místa. Obklady pomáhají také u hnisajících ran nebo akné.
Lískové ořechy – proč bychom je měli jíst
- Vedle zdravotních pozitiv mají lískové ořechy také schopnost rychle nás zasytit. To je dáno relativně vysokým procentem zdravých tuků a bílkovin.
- Hodí se je jíst zejména v kombinaci se zeleninou a například saláty, neboť tam podporují vstřebávání a maximální využití vitaminů rozpustných v tucích (vitaminy A, E, D, K).
- Lískové ořechy, resp. lískový olej působí na naši pokožku. Zabraňuje jejímu vysoušení, chrání ji proti škodlivinám a celkově ji zpevňuje.
- Jsou vhodné jako součást stravy pro celiaky, neboť přirozeně neobsahují lepek a lze z nich například vyrobit mouka.
- Lískové ořechy jsou dobře stravitelné, avšak pokud máte trávení citlivé, můžete je předem na noc namočit do vody. Díky tomu se lískové ořechy zbaví dráždivých prvků a budou jemnější na chuť i skus. Právě namočených ořechů se využívá v řadě receptů, kde nahrazují mouku a často i cukr.
Díky vysoké vyživující hodnotě jsou skvělou stravou pro děti, sportovce, a zmíněné těhotné či kojící ženy. Své místo však najdou i tam, kde nemáme čas si připravit nějakou svačinu a přepadl nás hlad. Jsou také vhodné jako „zklidňující prostředek“ namísto cigarety nebo dortu.
Lískové ořechy recept: Nepečená buchta z avokáda
Potřebujete: 1 banán, 2 avokáda, 100 g lískových ořechů, 100 g čokolády minimálně 80 % kakaa, 120 g kokosového oleje, lžíce medu, 1 lžička kakaa holandského typu, vanilkový lusk nebo extrakt z vanilky, případně badyán.
Postup: Rozehřejte ve vodní lázni čokoládu a smíchejte s kokosovým olejem a medem. Přidejte rozmixovaný banán, nasekané lískové ořechy, vnitřek vanilkového lusku a kakao. Zamíchejte až vznikne hutnější těsto. To vlijte do malé formy na dort nebo čtvercové formy (max 15x15 cm), který vyložíte potravinovou fólií. Uhlaďte povrch (mokrou lžící) a dejte do mrazáku, dokud neztuhne, obvykle 1,5 hodiny. Pak nakrájejte na menší kousky a podávejte. Stačí opravdu malý kousek, je velmi sytý. Zbytek lze skladovat v lednici.
Autor článku: Markéta Palatin
Diskuse k článku