Černá ředkev neuvěřitelně nabije energií. Tělu v zimě dodá potřebné vitamíny a minerální látky
Černá ředkev obsahuje vysoké množství vitamínů C a B. Dále pak minerální látky, z nichž je bohatá zejména na železo, síru, měď, vápník, hořčík, draslík a fosfor. Dokáže dokonale vyčistit organismus a obnovit harmonii jeho funkcí.
Bílá ředkev i klasické ředkvičky je všem dobře známá. O černé variantě této zeleniny se však příliš mnoho nemluví. Přitom černá ředkev není žádnou novinkou. První historické zmínky o černé ředkvi sahají do doby zhruba 4000 let před naším letopočtem, kdy ji pěstovali jako lahůdkovou zeleninu v Číně. Egypťané ji dávali zase dělníkům stavějící Cheopsovy pyramidy, aby měli dostatek sil na práci a jen tak je něco neskolilo. Slované ji objevili až ve Středověku.
Černá ředkev působí na tělo blahodárně
Černá ředkev je zeleninou, která nejen čistí tělo, ale zároveň obrovským způsobem povzbuzuje náš imunitní systém. Zvláště v chladných měsících roku je tedy výborným přírodním doplňkem stravy. Jedinou nevýhodou může být oproti klasické ředkvi či ředkvičkám její štiplavost, která nemusí každému vyhovovat. Zvláště dětem černá ředkev příliš nechutná. Možnou variantou je proto její odšťavnění a přidání do zeleninového nebo ovocno-zeleninového smoothie. Případně ji můžeme smíchat s nastrouhanou mrkví, která její ostrost zmírní.
Ředkvičky: Jak je pěstovat a v čem prospívají našemu zdraví?
Vyzkoušejte zlaté mléko - tajný indonéský recept na kašel a nachlazení
Smoothie recepty 20x jinak - rychle zasytí a zaženou chuť na sladké
Černá ředkev obsahuje obrovské množství vitamínu E. Vitamínu C má pak daleko více, než citrón. A nechybí ani celá řada B-vitamínů – zejména pak B1, B2, B6 a beta-karoten. Obsahuje velké množství fytoncidů, tedy látek s antibiotickými účinky. Čímž se stává rozhodně vhodným doplňkem při nemocech z nachlazení. Má však účinky i protivirové a protiplísňové. Dezinfekční působení šťávy se projevuje i v cestách močových. Pomáhá ale i při žaludečních a žlučníkových obtížích, podporuje tvorbu žluči a rozpouští žlučové kameny. Je dobrým doplňkem na bolest hlavy a nespavost. Léčí afty, artritidu, ekzémy, astma, rýmu a zánět dutin.
Černá ředkev jako doplněk přírodní medicíny
Vylisovaná šťáva z této netradiční zeleniny skvěle detoxikuje organismus a přispívá, mimo jiné, i k normální činnosti jater. Pro očistnou kúru je vhodné pít 30 ml šťávy na lačno po dobu maximálně čtyř až šesti týdnů. Je rovněž vhodným doplňkem při zhoršené průchodnosti střev. Černá ředkev reguluje zažívání a zbavuje zácpy, a to i chronické. Šťáva z černé ředkve pomáhá i při kašli a zároveň tlumí růst choroboplodných zárodků. Sirup z ředkve zase uvolňuje hleny.
Černá ředkev na talíři: Pikantní pomazánka
Přísady:
- 70 g oloupané černé ředkve
- 100 g sýru typu žervé
- ½ lžičky lněného oleje
- špetku muškátového oříšku
- sůl
- hrst pražených slunečnicových semínek
- čerstvě mletý pepř na dochucení
Příprava:
Na rozpálené pánvi orestujeme slunečnicová semínka. Než vychladnou, nastrouháme nahrubo ředkev. Smícháme, ale část semínek si nechte na ozdobu. Přidáme žervé, muškátový oříšek, sůl i mletý pepř a důkladně promícháme. Podáváme namazané na čerstvém tmavém pečivu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku