Dýně: Oranžová kráska plná zdraví. Ochutnejte dýňové dobroty, které jsme pro vás připravili
Dýně je spojována právě s podzimním obdobím. Nejpopulárnější je v čase, kdy se slaví Halloween a Dušičky, to se totiž z dýní stávají strašidelné dekorace či netradiční svícny. Ovšem dýně by měla být součástí i našeho podzimního jídelníčku. Jde totiž o mimořádně prospěšnou potravinu.
Je dýně zelenina nebo ovoce? Možná vás odpověď překvapí, jelikož dýně je téměř s naprostou samozřejmostí považována za zeleninu. Z botanického hlediska tomu tak ovšem není. Dýně zcela jednoznačně naplňuje definici ovoce. Je to plod rostliny, který obsahuje semeno či semena. A ptáte-li se, zda jde o malvici, peckovici či bobuli, pak vězte, že poslední jmenované je správně. Dýně patří mezi bobulovité ovoce.
Nutričně vyvážená dýně
Dýně je neuvěřitelně výživná a zdravá. Její oranžová barva jasně prozrazuje, že dýně je bohatá na vitamín A. Tedy přesněji řečeno, je bohatá na beta-karoten a karotenoidy, které se v těle na vitamín A přeměňují. Právě vitamín A, mimo jiné, pečuje o zdravý a správně fungující imunitní systém. Dýně v sobě ukrývá i vitamín C, vitamín B2 a vitamín E. Z minerálních látek je pak bohatá zejména na železo, draslík, mangan a měď. Dále pak obsahuje i malé množství hořčíku, fosforu, zinku či kyseliny listové. Ukrývá v sobě i vlákninu a je prospěšnou potravinou při redukčních dietách, jelikož obsahuje hodně vody (až 94 procent) a nemá téměř žádné kalorie.
Staňte se expertem na druhy dýní: Každá je vhodná na jiné recepty z dýně
Zkuste pěstování dýně Hokaido! Plody jsou extrémně zdravé a vydrží celý rok
Dýně a antioxidatny
Dýně je rovněž bohatým zdrojem antioxidantů. Ty jsou schopny snižovat riziko chronických nemocí. Antioxidanty také likvidují volné radikály. Ty v lidském těle vytváří stav zvaný jako oxidační stres, který je spojován s mnoha nemocemi a rovněž i se vznikem kardiovaskulárních obtíží či rakovinou. Dýně obahují antioxidanty, jako je například alfa-karoten, beta-karoten a beta-kryptoxantin. Všechny tři zmíněné antioxidanty umí neutralizovat volné radikály a mohou jim účinně zabránit v poškozování buněk.
Dýně pro zdravý zrak
Kromě vitamínu A, který je pro zdravý zrak nezbytný, obsahuje dýně rovněž lutein a zeaxanthin. Jde o sloučeniny, které jsou se zdravým zrakem plně spojovány. Zejména tedy pak s nižším rizikem věkem podmíněné makulární degenerace a šedého zákalu.
Dýně na talíři
Díky tomu, že má dýně zcela neutrální chuť, je oblíbenou ingrediencí v kuchyni. Je možné připravovat ji jak ve sladké, tak i slané verzi. Skvěle doplní pudinky, koláče nebo se z ní dá připravit lahodné pyré například na palačinky. Ve slaných pokrmech je pak úžasná například pečená či restovaná. Dá se z ní připravit báječná polévka, omáčka a skvěle chutná i na těstovinách nebo k masu. Možností je zkrátka nespočet.
Dýně na talíři: Rizoto se sýrem
Přísady:
- 1,5 hrnku nakrájené dýně
- 1 cibule nakrájené na kostky
- kousek másla
- 5 lístků šalvěje
- 0,5 hrnku nastrouhaného parmazánu
- 1 l kuřecího vývaru
- 2 hrnky rýže
- sůl, pepř
Příprava:
V hlubší pánvi rozpálíme olej a vhodíme na něj přichystanou cibuli. Až zesklovatí, přidáme rýži a zalijeme kuřecím vývarem. Důkladně promícháme a necháme pod pokličkou lehce probublávat. Po pěti minutách vaření se přidá dýně a šalvěj. Necháme zhruba půl hodiny na mírném plameni vařit. Během této doby by se měla všechna voda odpařit. Ke konci přidáme sůl a pepř. Parmazánem posypeme dýňové rizoto až na talíři, těsně před podáváním.
Dýně na talíři: Podzimní dýňový koláč
Přísady na těsto:
- 175 g hladké mouky
- 20 g třtinového cukru
- 110 g másla
- 40 ml vody
- špetka soli
Přísady na náplň:
- 400 g domácího pyré z dýně
- 3 vejce
- 120 ml smetany ke šlehání
- 100 g třtinového cukru
- 1 mocca lžička mletého zázvoru
- 1 mocca lžička mletého hřebíčku
- 1 kávová lžička mleté skořice
- špetka soli
Příprava:
Nejprve si připravíme těsto. Nejprve smícháme veškeré sypké ingredience a k nim pak přidáme na plátky nakrájené máslo. Co nejrychleji zpracujeme drobenku, ke které přilijeme trochu ledové vody. Opět co nejrychleji propracujeme v hladké těsto, které ihned zabalíme do fólie a uložíme na hodinu do lednice. Během této doby si přichystáme náplň. Vejce rozšleháme a přidáme k němu cukr, smetanu, sůl a dobře promícháme. Dále přidáme veškeré koření a opět promícháme. Do směsi přidáme dýňové pyré a naposledy promícháme. Vyndáme těsto z lednice, rychle jej rozválíme a opatrně přeneseme do kulaté formy. Přečnívající okraje odřízneme. Dno propícháme vidličkou a následně na něj nalijeme dýňovou náplň. Koláč vložíme do trouby vyhřáté na 190 stupňů a pečeme cca 40-45 minut. Po vytažení z trouby je třeba nechat koláč z dýně důkladně vychladnout. Při podávání jen ozdobíme šlehačkou a čerstvým meduňkovým lístkem.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku