Dýně jako dekorace i pochoutka

Dýně: Oranžová kráska plná zdraví. Ochutnejte dýňové dobroty, které jsme pro vás připravili

Dýně je spojována právě s podzimním obdobím. Nejpopulárnější je v čase, kdy se slaví Halloween a Dušičky, to se totiž z dýní stávají strašidelné dekorace či netradiční svícny. Ovšem dýně by měla být součástí i našeho podzimního jídelníčku. Jde totiž o mimořádně prospěšnou potravinu.

Je dýně zelenina nebo ovoce? Možná vás odpověď překvapí, jelikož dýně je téměř s naprostou samozřejmostí považována za zeleninu. Z botanického hlediska tomu tak ovšem není. Dýně zcela jednoznačně naplňuje definici ovoce. Je to plod rostliny, který obsahuje semeno či semena. A ptáte-li se, zda jde o malvici, peckovici či bobuli, pak vězte, že poslední jmenované je správně. Dýně patří mezi bobulovité ovoce.

Nutričně vyvážená dýně

Dýně je neuvěřitelně výživná a zdravá. Její oranžová barva jasně prozrazuje, že dýně je bohatá na vitamín A. Tedy přesněji řečeno, je bohatá na beta-karoten a karotenoidy, které se v těle na vitamín A přeměňují. Právě vitamín A, mimo jiné, pečuje o zdravý a správně fungující imunitní systém. Dýně v sobě ukrývá i vitamín C, vitamín B2 a vitamín E. Z minerálních látek je pak bohatá zejména na železo, draslík, mangan a měď. Dále pak obsahuje i malé množství hořčíku, fosforu, zinku či kyseliny listové. Ukrývá v sobě i vlákninu a je prospěšnou potravinou při redukčních dietách, jelikož obsahuje hodně vody (až 94 procent) a nemá téměř žádné kalorie.  

Čtěte také:

Staňte se expertem na druhy dýní: Každá je vhodná na jiné recepty z dýně

Zkuste pěstování dýně Hokaido! Plody jsou extrémně zdravé a vydrží celý rok

Dýňové pyré s bramborem

Dýně a antioxidatny

Dýně je rovněž bohatým zdrojem antioxidantů. Ty jsou schopny snižovat riziko chronických nemocí. Antioxidanty také likvidují volné radikály. Ty v lidském těle vytváří stav zvaný jako oxidační stres, který je spojován s mnoha nemocemi a rovněž i se vznikem kardiovaskulárních obtíží či rakovinou. Dýně obahují antioxidanty, jako je například alfa-karoten, beta-karoten a beta-kryptoxantin. Všechny tři zmíněné antioxidanty umí neutralizovat volné radikály a mohou jim účinně zabránit v poškozování buněk. 

Dýně pro zdravý zrak 

Kromě vitamínu A, který je pro zdravý zrak nezbytný, obsahuje dýně rovněž lutein a zeaxanthin. Jde o sloučeniny, které jsou se zdravým zrakem plně spojovány. Zejména tedy pak s nižším rizikem věkem podmíněné makulární degenerace a šedého zákalu

Dýně na talíři

Díky tomu, že má dýně zcela neutrální chuť, je oblíbenou ingrediencí v kuchyni. Je možné připravovat ji jak ve sladké, tak i slané verzi. Skvěle doplní pudinky, koláče nebo se z ní dá připravit lahodné pyré například na palačinky. Ve slaných pokrmech je pak úžasná například pečená či restovaná. Dá se z ní připravit báječná polévka, omáčka a skvěle chutná i na těstovinách nebo k masu. Možností je zkrátka nespočet. 

Dýňová polévka je podzimním evergreenem

Dýně na talíři: Rizoto se sýrem

Přísady:

  • 1,5 hrnku nakrájené dýně
  • 1 cibule nakrájené na kostky
  • kousek másla
  • 5 lístků šalvěje
  • 0,5 hrnku nastrouhaného parmazánu
  • 1 l kuřecího vývaru
  • 2 hrnky rýže
  • sůl, pepř

Příprava:

V hlubší pánvi rozpálíme olej a vhodíme na něj přichystanou cibuli. Až zesklovatí, přidáme rýži a zalijeme kuřecím vývarem. Důkladně promícháme a necháme pod pokličkou lehce probublávat. Po pěti minutách vaření se přidá dýně a šalvěj. Necháme zhruba půl hodiny na mírném plameni vařit. Během této doby by se měla všechna voda odpařit. Ke konci přidáme sůl a pepř. Parmazánem posypeme dýňové rizoto až na talíři, těsně před podáváním.

Dýně na talíři: Podzimní dýňový koláč

Přísady na těsto:

  • 175 g hladké mouky
  • 20 g třtinového cukru
  • 110 g másla
  • 40 ml vody
  • špetka soli

Přísady na náplň:

  • 400 g domácího pyré z dýně
  • 3 vejce
  • 120 ml smetany ke šlehání
  • 100 g třtinového cukru
  • 1 mocca lžička mletého zázvoru
  • 1 mocca lžička mletého hřebíčku
  • 1 kávová lžička mleté skořice
  • špetka soli

Příprava: 

Nejprve si připravíme těsto. Nejprve smícháme veškeré sypké ingredience a k nim pak přidáme na plátky nakrájené máslo. Co nejrychleji zpracujeme drobenku, ke které přilijeme trochu ledové vody. Opět co nejrychleji propracujeme v hladké těsto, které ihned zabalíme do fólie a uložíme na hodinu do lednice. Během této doby si přichystáme náplň. Vejce rozšleháme a přidáme k němu cukr, smetanu, sůl a dobře promícháme. Dále přidáme veškeré koření a opět promícháme. Do směsi přidáme dýňové pyré a naposledy promícháme. Vyndáme těsto z lednice, rychle jej rozválíme a opatrně přeneseme do kulaté formy. Přečnívající okraje odřízneme. Dno propícháme vidličkou a následně na něj nalijeme dýňovou náplň. Koláč vložíme do trouby vyhřáté na 190 stupňů a pečeme cca 40-45 minut. Po vytažení z trouby je třeba nechat koláč z dýně důkladně vychladnout. Při podávání jen ozdobíme šlehačkou a čerstvým meduňkovým lístkem.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...