Kus melounu denně pro zdraví. Využijte melounovou sezónu na maximum
Meloun je ryze letní ovoce. Koupit se nyní dá za rozumnou cenu a rozhodně je neodmyslitelnou potravinou pro horké dny. Pochutnáme si na něm, udrží naše tělo pořádně hydratované a perfektně se hodí pro hubnutí. S melounem hravě zvládnete vyrýsovat postavu ještě do prázdnin.
Meloun je taková letní stálice. Dá se koupit celkem levně, můžete si jej dokonce snadno vypěstovat na vlastní zahrádce a není snad větší dobroty, která vás osvěží. Hodí se do dezertů, ke grilování a jestli máte problém s pitným režimem, tak meloun vám s tím hravě pomůže.
Je meloun ovoce nebo zelenina?
Uvádí se, že existuje více než 1200 různých kultivarů vodního melounu. Velice zajímavé je to s melounem i z botanického hlediska. Dá se říci, že je to plodová zelenina. Patří do skupiny tykvovitých, kam patří i okurka, dýně, cuketa či tykve. Jenže běžně bývají sladké plody zařazeny mezi ovoce, meloun je tedy výjimkou. Botanici však často také uvádějí, že meloun je bobule. Ať už je to s ním jakkoliv, jedno je jisté. Je chutný, zdravý a rozhodně nám prospívá.
Sladké jahody: Vyzkoušejte je v 11 různých receptech
Máte rádi melouny? Melounová limonáda vás dokonale osvěží
Letní ovoce v hlavní roli: Ostružiny a maliny báječně chutnají a prospívají i našemu zdraví
Meloun nejen pro chuťové buňky
Meloun má velice nízký obsah kalorií. Zato se ale může pochlubit vysokým obsahem vitamínu C a vitamínu A. Nechybí ani sodík, draslík či hořčík. Meloun nám může pomoci zhubnout, eliminuje bolesti svalů, napomáhá regeneraci po cvičení a dokonce umí zlepšit i zdraví očí či pokožky. Rozhodně se dá říci, že je meloun superpotravina. Ukrývá v sobě i antioxidanty, zejména pak citrulin a lykopen.
Meloun je jedlý úplně celý
Ač se to může zdát zvláštní, jelikož jsme zvyklí konzumovat výhradně dužinu, meloun je jedlý úplně celý. Včetně těch nepříjemných semínek nebo dokonce kůry. Aby nám prospívala semínka, měli bychom je rozkousat, jinak projdou zažívacím traktem bez povšimnutí. Už 100 g melounových semínek dodá tělu denní dávku hořčíku a nechybí v nich ani široké spektrum vitamínů B, které pečují o zdravý nervový a imunitní systém. Jsou rovněž plné vlákniny, tudíž příznivě působí na trávení, léčí záněty v těle a odstraňují případné střevní parazity. Semínka jsou navíc plná zajímavých aminokyselin a některých stopových minerálů, což je důvod, proč bývají i součástí některých rostlinných proteinových prášků.
Kůra je zase plná draslíku a hořčíku. Stará se tedy o zdravé srdce, pečuje o správnou funkci svalů a vyrovnává krevní tlak. Opět nechybí vláknina a také vysoký obsah citrulinu, který se v těle přeměňuje na aminokyselinu arginin. Ten je spojován především se zdravím kardiovaskulárního systému. Kůra se tradičně nakládá nebo dokonce smaží.
Meloun a jeho další výhody pro zdraví
Z odborných studií vyšlo najevo, že konzumace vodního melounu je spojena se snížením zánětu a lepší antioxidační kapacitou. Pomáhá bojovat proti volným radikálům a chrání buňky před oxidačním poškozením a stresem. Díky vysokému obsahu vitamínu C, je to také zajímavý posilovač imunity. Díky draslíku a hořčíku zase pečuje o zdravé srdce. Nejen preventivně, ale pomáhá jej i léčit. Předpokládá se, že strava bohatá na draslík a hořčík snižuje riziko úmrtí na srdeční choroby. Draslík také umí čistit tělo od toxinů. Vyplavuje odpadní látky z krve, čímž pomáhá také například předcházet ledvinovým kamenům. Meloun rovněž chrání chrupavky a kosti, pomáhá při opravě šlach, vazů a urychluje hojení ran. A díky vysokému obsahu vody pochopitelně detoxikuje, zmírňuje nadýmání, otoky, podporuje zdraví krevního oběhu a pomáhá buňkám lépe se okysličovat.
Meloun zažene i pálení žáhy
Jednou z velkých výhod melounu je i to, že se často používá jako přírodní léčivo ke zmírnění příznaků refluxu. Ostatně právě meloun je i součástí GAPS diety, která je navržena tak, aby pomáhala léčit trávicí onemocnění a snižovat záněty. Uvádí se, že meloun zklidňuje zažívací trakt a reguluje hladinu pH. Zároveň snižuje tvorbu kyselin v lidském těle.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku