Zázračný rakytníkový olej: Lžička denně a budete mít skvělou imunitu, krásnou pleť a pevné vlasy

img

Rakytníku se někdy přezdívá pomeranč severu. A není divu! Ve svých bobulích totiž obsahuje až 25x víc vitamínu C, než kolik obsahují pomeranče. Možná vás překvapí, že z rakytníku se nevyužívají jen samotné oranžové plody, ale také se z něj vyrábí rakytníkový olej. A právě o něm si dneska povíme.

Ať už rakytníkový olej znáte nebo ne, měli byste vědět, že jeho účinky jsou doslova zázračné. Traduje se, že jeho léčivých účinků s oblibou využíval už Alexandr Makedonský s celou svou družinou. Aby ne, jeho účinky jsou totiž četné - posuďte sami.  

Čtěte také:

Arganový olej - tekuté zlato z Maroka se zázračnými účinky na pleť, vlasy i nehty

Rakytníkový olej - použití

  • Rakytníkový olej můžete rozhodně využít v domácí kosmetice. Obsahuje totiž vitamín E, který má posilující a hojivé účinky. Rakytníkový olej proto používejte na pokožku, dodá jí elasticitu.
  • Díky hojivým účinkům využijete rakytníkový olej také na popáleniny, omrzliny nebo třeba nepěkné jizvy. Jednoduše ho jen naneste na postižené místo.
  • Rakytníkový olej můžete taktéž využívat v domácím léčitelství. Rakytník řešetlákový totiž obsahuje alkaloid hippophein, který se v těle mění na serotonin, jinak známý jako hormon štěstí. Díky němu můžete účinně bojovat proti špatným náladám a depresím. 
  • Rakytníkový olej má také protizánětlivé a regenerační účinky, proto ho můžete použít na drobné oděrky, suchou a popraskanou kůži
  • Díky vysokému obsahu vitamínu C je také vhodný k průběžnému a pravidelnému posilování imunity. 
  • Rakytníkový olej obsahuje také Omega – 3, 6, 9, které jak známo, posilují srdce.
  • Podobně jako mrkev obsahuje i rakytníkový olej vitamín A. Má tedy antioxidační účinky a posiluje zrak i například funkci plic. 
  • Rakytníkový olej byste měli konzumovat hlavně v zimě! Obsahuje totiž velké množství vitamínu D. Ten přirozeně získáváme jen ze Slunce, proto je v zimním období důležité, nahradit ho rostlinnou složkou. 
  • Dále obsahuje rakytníkový olej vitamíny skupiny B1, B2, B. Kromě toho také vitamín K, kyselinu listovou a četné třísloviny.

Rakytníkový olej je zkrátka zázračný!

rakytníkový olej2

Připravte si také další recepty z rakytníku

Jak vybrat dobrý rakytníkový olej?

Ve velkovýrobě se rakytníkový olej vyrábí obdobně, jako si ho lidé vyrábějí doma. V rostlinném oleji se macerují rakytníková semena spolu s dalšími výlisky.

Tento postup se několikrát opakuje - čím vícekrát výrobce postup zopakuje, tím je výsledný produkt kvalitnější. Samozřejmě záleží i na kvalitě použitých plodů, na jejich uzrání, bio kvalitě a dalších certifikacích. 

Domácí rakytníkový olej - recept

Rakytníkový olej si můžete samozřejmě koupit v obchodě. Pokud máte doma ale velkou úrodu rakytníku, můžete si rakytníkový olej jednoduše vyrobit. Je to snadné a postup je podobný, jako například pro domácí výrobu levandulového oleje. 

Ingredience

  • 2 hrsti rakytníku
  • zastudena lisovaný rostlinný olej (slunečnicový, řepkový) - nejlépe v bio kvalitě

Postup

  1. Postup pro domácí výrobu rakytníkového oleje je obdobný, jako když se vyrábí tinktura. Důležitá je macerace.
  2. Připravte si čistou uzavíratelnou sklenici a vložte do ní rakytníkové plody
  3. Zalijte plody rostlinným olejem a nechte macerovat po dobu 4 týdnů
  4. Každý den protřepejte.
  5. Každý týden můžete plody rakytníků vyměnit. Pouze olej nechte vždy stejný. 
  6. Poté slijte a uchovávejte v tmavé lahvičce v chladu a temnu. 

Věděli jste, že z rakytníku si můžete připravit i rakytníkový likér nebo rakytníkovou tinkturu? Zkuste to podle našich receptů, které najdete v odkazech. 

SERIÁL

Přečtěte si také o dalších přírodních olejích 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.