Rakytník řešetlákový je v kuchyni i přírodní lékárničce pokladem

Sezóna rakytníku je v plném proudu! Vyrobte si rakytníkový sirup nebo rakytníkový džem

Rakytník je rostlinou, která se dá zpracovat prakticky celá. Od kořenů přes listy až po plody. Ty se sklízejí právě během září a mají až neuvěřitelné léčivé účinky. A pokud se dobře zpracují, pak si na nich rozhodně i pochutnáte. Rakytník ale můžeme využít nejen pro léčebné účely nebo v kuchyni, ale rovnž v přírodní kosmetice.

V České republice není rakytník řešetlákový původní, ale přesto nachází stále více své místo hlavně na našich zahradách. Perfektně si poradí i s nevyhovujícími podmínkami a péče o něj je nenáročná. Nevadí mu ani suchá nekvalitní půda, která je chudá na živiny. 

Rakytník nabitý vitamíny a minerály

Rakytník je možné využít mnoha způsoby a skvělé je i to, že léčivá je prakticky celá rostlina. I když nejpopulárnější jsou především plody. Na těch si totiž můžeme i pochutnat. Vyrobit se z nich dá džem, sirup, želé, bonbóny, víno nebo třeba poleva na zákusky. Rakytník v sobě ukrývá spoustu vitamínů a minerálních látek, po kterých naše tělo doslova baží. Plody rakytníku čili bobule v sobě ukrývají vitamíny skupiny B, karotenoidy a dále i provitamín D. Pochopitelně je nutné zmínit i vitamín C, kterým je rakytník doslova nabitý. Jenže abychom zachovali co nejvíce tohoto vitamínů, je nutné zpracovávat jej za studena. Vyšší teplotou se totiž vitamín C ničí. Rakytník v sobě dále ještě ukrývá rovněž biologicky účinné flavonoidy. Betain, který chrání buňky před dehydratací a pěknou zásobu minerálních látek. V plodech je ukryto i vysoké množství železa, draslíku, manganu a dále také síra, bór, vápník, měď a další minerální látky. 

Čtěte také:

Zázračný rakytníkový olej: Lžička denně a budete mít skvělou imunitu, krásnou pleť a pevné vlasy

Vitamín C a jeho účinky na náš organismus. Víte proč je pro nás tak důležitý?

Vitamíny podle abecedy: Vitamín P a rutin jako účinná prevence proti kardiovaskulárním onemocněním. Skutečně může být prevencí i červené víno?

Rakytník v přírodní medicíně

Rakytník je považován za elixír zdraví a mládí. Jeho plody se odjakživa využívali při hypovitaminóze a avitaminóze. Tělu totiž dokáže dodat spoustu cenných látek, které mu třeba chybí. Rakytník, díky vysokému obsahu vitamínu C, dokáže urychlit hojení ran a rovněž se perfektně hodí na rekonvalescenci po operacích. Dále je to i účinná prevence nemocí z nachlazení, ostatně ne nadarmo dozrává právě v tento čas. V přírodní medicíně se z rakytníku vyrobí například tinktury, léčebné sirupy, šťávy nebo třeba čaje. Zde se však rakytník většinou kombinuje i s dalšími léčivými bylinami. Rakytník pomáhá také proti bolestem hlavy, na záněty močového měchýře, pro zdravé cévy a rovněž je to skvělý doplněk pro všechny, které trápí dlouhodobý stres. Když rakytník sníme, bude se naše tělo lépe koncentrovat a dokonce dokáže lépe regenerovat poškozené buňky. V kosmetice je zase populární rakytníkový olej, který je perfektní proti vráskám. 

Rakytník skvěle chutná a dodá tělu potřebné vitamíny

Rakytník v kuchyni: Sirup

Přísady:

  • 1 l šťávy z plodů rakytníku
  • 1 lžička kyseliny citrónové 
  • 1,5 kg cukru

Příprava:

Rakytník je nutné nejprve očistit a rozmixovat. Hmota, která vznikne, se po chvíli začne dělit na dvě části. Na povrchu bude červenohnědá složka, která v sobě ukrývá olej. A hned po ní bude rakytníková šťáva. Právě tu potřebujeme pro výrobu sirupu. Vrchní vrstvu tudíž musíme ručně odebrat do jiné nádoby. Do spodní vrstvy pak přidáme cukr a kyselinu citrónovou. Promícháme a necháme cukr důkladně rozpustit. Sirupem naplníme uzavíratelné lahve a pořádně uzavřeme. Uchováváme v chladu a temnu.

Ochutnejte rakytník: Lahodný džem

Přísady:

  • 1,5 kg zralých plodů rakytníku
  • 1 kg cukru
  • 1 vanilkový lusk

Příprava:

Rakytník očistíme, rozmixujeme a přepasírujeme přes husté síto. V kastrolu směs přivedeme k varu, přidáme vanilkový lusk, cukr a chvíli povaříme. Průběžně promícháváme. Nakonec dřemem naplníme zavařovací sklenice, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Necháme zcela zchladnout a uchováváme v chladu.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.