Rakytník řešetlákový je v kuchyni i přírodní lékárničce pokladem

Sezóna rakytníku je v plném proudu! Vyrobte si rakytníkový sirup nebo rakytníkový džem

Rakytník je rostlinou, která se dá zpracovat prakticky celá. Od kořenů přes listy až po plody. Ty se sklízejí právě během září a mají až neuvěřitelné léčivé účinky. A pokud se dobře zpracují, pak si na nich rozhodně i pochutnáte. Rakytník ale můžeme využít nejen pro léčebné účely nebo v kuchyni, ale rovnž v přírodní kosmetice.

V České republice není rakytník řešetlákový původní, ale přesto nachází stále více své místo hlavně na našich zahradách. Perfektně si poradí i s nevyhovujícími podmínkami a péče o něj je nenáročná. Nevadí mu ani suchá nekvalitní půda, která je chudá na živiny. 

Rakytník nabitý vitamíny a minerály

Rakytník je možné využít mnoha způsoby a skvělé je i to, že léčivá je prakticky celá rostlina. I když nejpopulárnější jsou především plody. Na těch si totiž můžeme i pochutnat. Vyrobit se z nich dá džem, sirup, želé, bonbóny, víno nebo třeba poleva na zákusky. Rakytník v sobě ukrývá spoustu vitamínů a minerálních látek, po kterých naše tělo doslova baží. Plody rakytníku čili bobule v sobě ukrývají vitamíny skupiny B, karotenoidy a dále i provitamín D. Pochopitelně je nutné zmínit i vitamín C, kterým je rakytník doslova nabitý. Jenže abychom zachovali co nejvíce tohoto vitamínů, je nutné zpracovávat jej za studena. Vyšší teplotou se totiž vitamín C ničí. Rakytník v sobě dále ještě ukrývá rovněž biologicky účinné flavonoidy. Betain, který chrání buňky před dehydratací a pěknou zásobu minerálních látek. V plodech je ukryto i vysoké množství železa, draslíku, manganu a dále také síra, bór, vápník, měď a další minerální látky. 

Čtěte také:

Zázračný rakytníkový olej: Lžička denně a budete mít skvělou imunitu, krásnou pleť a pevné vlasy

Vitamín C a jeho účinky na náš organismus. Víte proč je pro nás tak důležitý?

Vitamíny podle abecedy: Vitamín P a rutin jako účinná prevence proti kardiovaskulárním onemocněním. Skutečně může být prevencí i červené víno?

Rakytník v přírodní medicíně

Rakytník je považován za elixír zdraví a mládí. Jeho plody se odjakživa využívali při hypovitaminóze a avitaminóze. Tělu totiž dokáže dodat spoustu cenných látek, které mu třeba chybí. Rakytník, díky vysokému obsahu vitamínu C, dokáže urychlit hojení ran a rovněž se perfektně hodí na rekonvalescenci po operacích. Dále je to i účinná prevence nemocí z nachlazení, ostatně ne nadarmo dozrává právě v tento čas. V přírodní medicíně se z rakytníku vyrobí například tinktury, léčebné sirupy, šťávy nebo třeba čaje. Zde se však rakytník většinou kombinuje i s dalšími léčivými bylinami. Rakytník pomáhá také proti bolestem hlavy, na záněty močového měchýře, pro zdravé cévy a rovněž je to skvělý doplněk pro všechny, které trápí dlouhodobý stres. Když rakytník sníme, bude se naše tělo lépe koncentrovat a dokonce dokáže lépe regenerovat poškozené buňky. V kosmetice je zase populární rakytníkový olej, který je perfektní proti vráskám. 

Rakytník skvěle chutná a dodá tělu potřebné vitamíny

Rakytník v kuchyni: Sirup

Přísady:

  • 1 l šťávy z plodů rakytníku
  • 1 lžička kyseliny citrónové 
  • 1,5 kg cukru

Příprava:

Rakytník je nutné nejprve očistit a rozmixovat. Hmota, která vznikne, se po chvíli začne dělit na dvě části. Na povrchu bude červenohnědá složka, která v sobě ukrývá olej. A hned po ní bude rakytníková šťáva. Právě tu potřebujeme pro výrobu sirupu. Vrchní vrstvu tudíž musíme ručně odebrat do jiné nádoby. Do spodní vrstvy pak přidáme cukr a kyselinu citrónovou. Promícháme a necháme cukr důkladně rozpustit. Sirupem naplníme uzavíratelné lahve a pořádně uzavřeme. Uchováváme v chladu a temnu.

Ochutnejte rakytník: Lahodný džem

Přísady:

  • 1,5 kg zralých plodů rakytníku
  • 1 kg cukru
  • 1 vanilkový lusk

Příprava:

Rakytník očistíme, rozmixujeme a přepasírujeme přes husté síto. V kastrolu směs přivedeme k varu, přidáme vanilkový lusk, cukr a chvíli povaříme. Průběžně promícháváme. Nakonec dřemem naplníme zavařovací sklenice, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Necháme zcela zchladnout a uchováváme v chladu.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 20. 04. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 21. 04. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 22. 04. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 23. 04. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 24. 04. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 25. 04. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 26. 04. 2025
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

to jsem presne ted po precteni rekla manzelovi, celkem slusna spolecnost :)

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky s ručením na směnku i pro problémové klienty. Půjčka od soukromé osoby bez ...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky s ručením na směnku i pro problémové klienty. Půjčka od soukromé osoby bez ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Velmi dobrá, rychlá a bezpečná půjčka Dobrý den dámy a pánové, nabízíme spolehliv�...
Zobrazit všechna témata

5 chyb, kvůli kterým můžete snadno a rychle zničit váš vztah

Vztahy jsou křehké a i malá nedorozumění mohou způsobit jejich postupné rozpadání. Mnozí se však často dopouštějí chyb, které mohou mít okamžité a devastující následky. Od nedostatku komunikace po neschopnost r...

Jarní květiny ve váze: Tipy, jak je udržet krásné a čerstvé co nejdéle

Čerstvé květiny na jaře jsou symbolem ožívající přírody a radosti. Aby jejich krása vydržela co nejdéle, je důležité věnovat jim správnou péči. Poradíme vám, jak udržet čerstvé řezané květiny co nejdéle při živ...

Velikonoční recepty: Nejlepší tradiční i moderní pochoutky na sváteční stůl

Velikonoce jsou skvělou příležitostí k přípravě lahodných pokrmů. Svátečný menu musí vypadat i chutnat krásně. Ať už se chystáte na pečení mazance, beránka, jidášů nebo hledáte inspiraci na originální sváteční ...

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.