Sezóna rakytníku je v plném proudu! Vyrobte si rakytníkový sirup nebo rakytníkový džem
Rakytník je rostlinou, která se dá zpracovat prakticky celá. Od kořenů přes listy až po plody. Ty se sklízejí právě během září a mají až neuvěřitelné léčivé účinky. A pokud se dobře zpracují, pak si na nich rozhodně i pochutnáte. Rakytník ale můžeme využít nejen pro léčebné účely nebo v kuchyni, ale rovnž v přírodní kosmetice.
V České republice není rakytník řešetlákový původní, ale přesto nachází stále více své místo hlavně na našich zahradách. Perfektně si poradí i s nevyhovujícími podmínkami a péče o něj je nenáročná. Nevadí mu ani suchá nekvalitní půda, která je chudá na živiny.
Rakytník nabitý vitamíny a minerály
Rakytník je možné využít mnoha způsoby a skvělé je i to, že léčivá je prakticky celá rostlina. I když nejpopulárnější jsou především plody. Na těch si totiž můžeme i pochutnat. Vyrobit se z nich dá džem, sirup, želé, bonbóny, víno nebo třeba poleva na zákusky. Rakytník v sobě ukrývá spoustu vitamínů a minerálních látek, po kterých naše tělo doslova baží. Plody rakytníku čili bobule v sobě ukrývají vitamíny skupiny B, karotenoidy a dále i provitamín D. Pochopitelně je nutné zmínit i vitamín C, kterým je rakytník doslova nabitý. Jenže abychom zachovali co nejvíce tohoto vitamínů, je nutné zpracovávat jej za studena. Vyšší teplotou se totiž vitamín C ničí. Rakytník v sobě dále ještě ukrývá rovněž biologicky účinné flavonoidy. Betain, který chrání buňky před dehydratací a pěknou zásobu minerálních látek. V plodech je ukryto i vysoké množství železa, draslíku, manganu a dále také síra, bór, vápník, měď a další minerální látky.
Zázračný rakytníkový olej: Lžička denně a budete mít skvělou imunitu, krásnou pleť a pevné vlasy
Vitamín C a jeho účinky na náš organismus. Víte proč je pro nás tak důležitý?
Rakytník v přírodní medicíně
Rakytník je považován za elixír zdraví a mládí. Jeho plody se odjakživa využívali při hypovitaminóze a avitaminóze. Tělu totiž dokáže dodat spoustu cenných látek, které mu třeba chybí. Rakytník, díky vysokému obsahu vitamínu C, dokáže urychlit hojení ran a rovněž se perfektně hodí na rekonvalescenci po operacích. Dále je to i účinná prevence nemocí z nachlazení, ostatně ne nadarmo dozrává právě v tento čas. V přírodní medicíně se z rakytníku vyrobí například tinktury, léčebné sirupy, šťávy nebo třeba čaje. Zde se však rakytník většinou kombinuje i s dalšími léčivými bylinami. Rakytník pomáhá také proti bolestem hlavy, na záněty močového měchýře, pro zdravé cévy a rovněž je to skvělý doplněk pro všechny, které trápí dlouhodobý stres. Když rakytník sníme, bude se naše tělo lépe koncentrovat a dokonce dokáže lépe regenerovat poškozené buňky. V kosmetice je zase populární rakytníkový olej, který je perfektní proti vráskám.
Rakytník v kuchyni: Sirup
Přísady:
- 1 l šťávy z plodů rakytníku
- 1 lžička kyseliny citrónové
- 1,5 kg cukru
Příprava:
Rakytník je nutné nejprve očistit a rozmixovat. Hmota, která vznikne, se po chvíli začne dělit na dvě části. Na povrchu bude červenohnědá složka, která v sobě ukrývá olej. A hned po ní bude rakytníková šťáva. Právě tu potřebujeme pro výrobu sirupu. Vrchní vrstvu tudíž musíme ručně odebrat do jiné nádoby. Do spodní vrstvy pak přidáme cukr a kyselinu citrónovou. Promícháme a necháme cukr důkladně rozpustit. Sirupem naplníme uzavíratelné lahve a pořádně uzavřeme. Uchováváme v chladu a temnu.
Ochutnejte rakytník: Lahodný džem
Přísady:
- 1,5 kg zralých plodů rakytníku
- 1 kg cukru
- 1 vanilkový lusk
Příprava:
Rakytník očistíme, rozmixujeme a přepasírujeme přes husté síto. V kastrolu směs přivedeme k varu, přidáme vanilkový lusk, cukr a chvíli povaříme. Průběžně promícháváme. Nakonec dřemem naplníme zavařovací sklenice, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Necháme zcela zchladnout a uchováváme v chladu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku