Vitamín C a jeho účinky na náš organismus. Víte proč je pro nás tak důležitý?
Vitamín C už pravděpodobně všichni dobře znáte, stále častěji se o něm mluví ve spojitosti s nynější koronavirovou pandemií. Víte ale jak důležitý je pro naše tělo a co se děje, když jej máme nedostatek? Je potřeba vitamín C suplementovat nebo jen přijímat ze stravy?
-
Co je vitamín C?
Vitamín C, známý jako kyselina askorbová, nezbytně potřebujeme k životu. Patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě. Je to vysoce účinný antioxidant, který chrání naše buňky, zuby, kosti, kůži a cévy před poškozením. Kdysi si člověk uměl vitamín C v těle sám přirozeně vyprodukovat, ale ze zatím nezjištěných příčin o tuto schopnost přišel. Většina živočichů i rostlin si umí vytvořit dostatek tohoto vitamínu. Vitamín C potřebujeme každý den, naše tělo si ho neukládá, proto je nutné jej denně našemu tělu dodávat. V létě můžeme mít vitamínu C dostatek díky čerstvému ovoci a zelenině a také lesním plodům. Během podzimních a zimních měsíců, kdy je nedostatek tuzemského ovoce i zeleniny je potřeba vitamín C suplementovat. Při výběru suplementu dbejte, aby neměl žádné konzervační a přidané látky, které by mohly vašemu tělu uškodit.
Vitamín C a jeho účinky
- je nezbytný pro náš imunitní systém
- podporuje přirozenou obranyschopnost organismu
- podílí se při tvorbě kolagenu a hojení
- pomáhá lepšímu vstřebávání železa ze stravy
- působí jako ochrana proti oxidačnímu stresu
- snižuje únavu a vyčerpání
- chrání před nemocemi srdce a před nádorovým onemocněním
- pomáhá snižovat hladinu špatného LDL cholesterolu v krvi
- přispívá k normální činnosti nervové soustavy
- je nepostradatelný pro vývoj kostí, zubů a chrupavek
- podporuje růst
Vitamín C v potravinách
Vitamín C je obsažen ve spoustě ovoce a zeleniny. Nakupujte potraviny nejlépe v bio kvalitě nebo od ověřených farmářů, protože ovoce a zelenina chemicky ošetřená obsahuje méně vitamínů a tělu prospěšných látek. Vitamín C obsahuje červená paprika, listová zelenina, rajčata, květák, brokolice, citrusové plody, šípek, jablka, kiwi, černý rybíz, jahody, rakytník, lesní plody a další. Tepelnou úpravou potravin ovšem vitamín C ztrácejí, vařením se ničí až 60% tohoto vitamínu. Proto je nejlepší konzumovat ovoce a zeleninu čerstvé. Nejšetrnější úpravou je zamrazení.
Vitamín C a jeho nedostatek
Většina lidí trpí nedostatkem vitamínu C, zejména na podzim a v zimě. Jak poznáme, že nám vitamín C chybí? Nedostatek vitamínu C se může projevit jako únava, bolesti svalů a kloubů, krvácející dásně, snadná tvorba modřin a zvýšená kazivost zubů. Deficit vitamínu C způsobuje oslabení imunitního systému a to vede k častějším infekčním onemocněním. Extrémní nedostatek, který se nazývá avitaminóza, způsobuje nemoc kurděje.
Kolik vitamínu C potřebujeme?
Doporučená denní dávka vitamínu C pro dospělého člověka, podle vyhlášky EU, je 80 – 100 mg. Ale nezávislí odborníci doporučují až 250mg denně. Denní potřeba a spotřeba vitamínu C vychází z psychické a fyzické zátěže organismu, proto se nedá stanovit stejný limit pro každého. Zvýšenou potřebu vitamínu C mají kuřáci, lidé ve stresu nebo osoby při větší fyzické aktivitě, těhotné a kojící ženy. Dále také sportovci, nemocní nebo lidé v rekonvalescenci a starší osoby. Nejlépe si hladinu vitamínu C můžete sami otestovat speciálními proužky přímo z vaší moči, jsou k dostání u některých balení vitamínu C. Jedná se o jednoduchý test, který provedete v klidu domova. A můžete si takto hladinu vitamínu kontrolovat v průběhu roku. Podle výsledků si pak můžete sami regulovat dávkování vitamínu C, abyste jej měli stále v těle dostatek.
Lipozomální vitamín C
Vitamín C s lipozomálním vstřebáváním je nejefektivnější formou vstřebávání do krve, navíc je šetrný k ledvinám a zažívacímu ustrojí. Výzkumy prokázaly, že běžný vitamín C se špatně vstřebává ze střeva do krve. Až 80% se vyloučí, aniž by ho organismus zužitkoval. Moderní lipozomální technologie chrání vitamín C vrstvou přírodních fosfolipidů tzv. lipozomů. Lipozomy neboli miniaturní kapénky tuku chrání vitamín C před kyselým prostředím žaludku, a díky němu se účinněji vstřebává a má lepší přístup do nitra buněk. Naše buňky mají membránu, kterou jsou schopny procházet jen látky rozpustné v tucích.
Vitamín C u dětí
Vitamín C je pro děti stejně důležitý. Při jeho nedostatku v raném věku může vést k vývojovým vadám. Nedávné studie u dětí také prokázaly, že děti předškolního věku mají, ve většině případů, dostatečnou hladinu vitamínu C. Zatím, co školáci jsou již na tom mnohem hůře, vitamín C jim většinou chybí. Zřejmě je to dáno tím, že rodiče již nemají dostatečnou kontrolu nad stravou, kterou děti konzumují převážně ve škole, ale také může působit na děti stres, který způsobují enormní požadavky škol. Proto je potřeba i u dětí hlídat hladinu vitamínu C, dopřávat jim dostatek čerstvého ovoce a zeleniny a při jeho nedostatku vitamín C také suplementovat.
Pečujte o své zdraví a zdraví svých dětí, dopřávejte svému tělu dostatek vitamínu C, odvděčí se vám zvýšenou vitalitou a pevným zdravím.
Diskuse k článku