Vitamínové hodiny: Víte, jak správně užívat vitamíny?
Vitamíny jsou pro nás nezbytné, a některé je třeba tělu dodávat. Zvlášť přes zimní měsíce, kdy nemáme možnost jíst čerstvé ovoce a zeleninu. Ovšem aby užívání vitamínů mělo smysl, je třeba dodržovat vitamínové hodiny. Tedy správný čas, kdy který vitamín užít.
Vše se řídí časem. A vitamínové hodiny jsou tu proto, aby nám sdělili, kdy je nejvhodnější čas vitamíny užívat. Jste zvyklí zapít si jich hrst ráno a pak už nic? To je chyba. Některé z nich nemusí vůbec zafungovat. Povídejte se, jak vitamínové hodiny fungují.
Vitamíny pro zdraví vždy ve správný čas
Hodiny ovlivňují naše životy víc, než se domníváme. Někteří lékaři či lékárníci to ví a upozorňují na to pacienty. Stále je však většina těch, od kterých se podrobnosti, jak užívat vitamíny, nedozvíte. Například takový, v tomto období velmi oblíbený, vitamín C. Skvěle zafunguje, pokud si jej dáte po ránu. Naopak večer už tělu takový užitek nepřinese. Navíc si často kupujeme co nejsilnější variantu, přitom tělo zvládne jednorázově pojmout jen 250 mg, zbytek odejde močí. Pořiďte si proto třeba sypký vitamín C anebo vitamín v tabletách, které nejsou silnější než uvedených 250 mg. A dávejte si je od rána do odpoledne po dvou hodinách, jste-li nemocní. Dalším příkladem může být vitamín B6. Ten, jak uvádí vitamínové hodiny, po ránu funguje lépe než káva. Nakopne vás a zbystří mozkovou činnost. Užít vitamín B6 večer už proto není vůbec žádoucí.
Vitamin D jako ochrana proti chřipce! Jak poznáte, že máte nedostatek vitaminu D?
Konopný olej z technického konopí obsahuje zázračný vitamín E - lék na pokožku i vlasy
Koronavirus: Vitamíny, které mohou naše tělo ochránit před nákazou!
Vitamínové hodiny: Budíček 8-10 hodin
Jakmile otevřete oči, dejte si dávku vitamínu C (tedy 250 mg), případně můžete vypít vlažnou vodu s citrónem. K němu je dobré zapít si právě i vitamín B6. Dokonale vás probere a budete se v práci, díky němu, skvěle soustředit. Hodně se hovoří i o užívání vitamínu D3. I pro něj je nejlepší čas po ránu. Je to ideální prevence proti nemocem, pečuje o náš zdravý imunitní systém i zdravé kosti. A společně s vitamínem D je nutno užít i vitamín K2. Mimo jiné, totiž podporuje lepší vstřebávání vitamínu D. Vitamínové hodiny dále uvádí, že je vhodný čas i pro užití vitamínu A (respektive betakarotenu) a vitamínu E – ten navíc podporuje vstřebávání a zvyšuje sílu vitamínů A a C.
Vitamíny v jídelníčku:
- Vitamín C – čerstvá zelenina, fermentovaná zelenina, ovoce.
- Vitamín B6 – bílkovinné potraviny, především játra, ryby, drůbež a vejce. Ale je obsažen i v kvasnicích, bramborách, hnědé rýži, oříšcích, semíncích, sójových bobech, luštěninách, celozrnných obilovinách a v listovém salátě.
- Vitamín A – živočišné potraviny (vnitřnosti) a mléčné produkty. Případně ve formě provitamínu – karotenoidů – v ovoci a zelenině (mrkev, petržel, rajčata, špenát, meruňky).
- Vitamín E – rostlinné oleje, ořechy a semena (zejména naklíčená semena), sója, mák.
- Vitamín D – rybí tuk, játra, vejce, mléko.
- Vitamín K – listová zelenina (tuřín, zelí, špenát, salát, chřest, růžičková kapusta), vitamín K2 pak obsahují fermentované potraviny.
Vitamínové hodiny: Polední siesta 12-14 hodin
Přes poledne opět můžete bez obav užít vitamíny A, C, D a E. Přidat k nim můžete ale ještě koenzym Q10 a hořčík. Tím se postaráte o pořádnou odpolední dávku energie. A rozhodně se nebude konat žádný poobědový útlum. Vitamínové hodiny však radí, abyste si k obědu nedávali raději nic těžkého. Nejlépe se tělo bude cítit, dostane-li například rybu nebo bílé maso, brambory a čerstvý zeleninový salát.
Vitamíny v jídelníčku:
- Konezym Q10 – maso a plody moře.
- Hořčík – celozrnné obiloviny, luštěniny, ovoce a zelenina, ořechy a semena.
Vitamínové hodiny: Večerka 18-20 hodin
Vitamínové hodiny velí, že právě teď je vhodné užít vitamíny skupiny B. Eliminují stres, posilují srdce, podporují zdraví pleti i vlasů… Nic dalšího byste už v tento čas užívat neměli. A nejezte ani příliš mnoho tabletek. Vhodný je například pangamin, kde je celé spektrum vitamínů B. Případně pak B-komplex.
Vitamíny v jídelníčku:
- Vitamín B1 – celozrnné obiloviny, semena, luštěniny, kvasnice, maso, vnitřnosti, mléčné výrobky.
- Vitamín B2 – maso, mléko, vejce, játra, ledvinky, obilné klíčky, droždí, luštěniny, obiloviny.
- Vitamín B12 – maso, vejce, mléko a mléčné produkty. Případně i mořské řasy, avšak diskutovatelná je vstřebatelnost.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Diana