Vitamínové hodiny radí, kdy bychom měli užívat správně doplňky stravy

Vitamínové hodiny: Víte, jak správně užívat vitamíny? 

Vitamíny jsou pro nás nezbytné, a některé je třeba tělu dodávat. Zvlášť přes zimní měsíce, kdy nemáme možnost jíst čerstvé ovoce a zeleninu. Ovšem aby užívání vitamínů mělo smysl, je třeba dodržovat vitamínové hodiny. Tedy správný čas, kdy který vitamín užít.

Vše se řídí časem. A vitamínové hodiny jsou tu proto, aby nám sdělili, kdy je nejvhodnější čas vitamíny užívat. Jste zvyklí zapít si jich hrst ráno a pak už nic? To je chyba. Některé z nich nemusí vůbec zafungovat. Povídejte se, jak vitamínové hodiny fungují.

Vitamíny pro zdraví vždy ve správný čas

Hodiny ovlivňují naše životy víc, než se domníváme. Někteří lékaři či lékárníci to ví a upozorňují na to pacienty. Stále je však většina těch, od kterých se podrobnosti, jak užívat vitamíny, nedozvíte. Například takový, v tomto období velmi oblíbený, vitamín C. Skvěle zafunguje, pokud si jej dáte po ránu. Naopak večer už tělu takový užitek nepřinese. Navíc si často kupujeme co nejsilnější variantu, přitom tělo zvládne jednorázově pojmout jen 250 mg, zbytek odejde močí. Pořiďte si proto třeba sypký vitamín C anebo vitamín v tabletách, které nejsou silnější než uvedených 250 mg. A dávejte si je od rána do odpoledne po dvou hodinách, jste-li nemocní. Dalším příkladem může být vitamín B6. Ten, jak uvádí vitamínové hodiny, po ránu funguje lépe než káva. Nakopne vás a zbystří mozkovou činnost. Užít vitamín B6 večer už proto není vůbec žádoucí.

Čtěte také:

Vitamin D jako ochrana proti chřipce! Jak poznáte, že máte nedostatek vitaminu D?

Konopný olej z technického konopí obsahuje zázračný vitamín E - lék na pokožku i vlasy

Koronavirus: Vitamíny, které mohou naše tělo ochránit před nákazou!

Vitamínové hodiny: Budíček 8-10 hodin

Jakmile otevřete oči, dejte si dávku vitamínu C (tedy 250 mg), případně můžete vypít vlažnou vodu s citrónem. K němu je dobré zapít si právě i vitamín B6. Dokonale vás probere a budete se v práci, díky němu, skvěle soustředit. Hodně se hovoří i o užívání vitamínu D3. I pro něj je nejlepší čas po ránu. Je to ideální prevence proti nemocem, pečuje o náš zdravý imunitní systém i zdravé kosti. A společně s vitamínem D je nutno užít i vitamín K2. Mimo jiné, totiž podporuje lepší vstřebávání vitamínu D. Vitamínové hodiny dále uvádí, že je vhodný čas i pro užití vitamínu A (respektive betakarotenu) a vitamínu E – ten navíc podporuje vstřebávání a zvyšuje sílu vitamínů A a C.

Vitamíny v jídelníčku:

  • Vitamín C – čerstvá zelenina, fermentovaná zelenina, ovoce.
  • Vitamín B6 – bílkovinné potraviny, především játra, ryby, drůbež a vejce. Ale je obsažen i v kvasnicích, bramborách, hnědé rýži, oříšcích, semíncích, sójových bobech, luštěninách, celozrnných obilovinách a v listovém salátě.
  • Vitamín A – živočišné potraviny (vnitřnosti) a mléčné produkty. Případně ve formě provitamínu – karotenoidů – v ovoci a zelenině (mrkev, petržel, rajčata, špenát, meruňky).
  • Vitamín E – rostlinné oleje, ořechy a semena (zejména naklíčená semena), sója, mák.
  • Vitamín D – rybí tuk, játra, vejce, mléko.
  • Vitamín K – listová zelenina (tuřín, zelí, špenát, salát, chřest, růžičková kapusta), vitamín K2 pak obsahují fermentované potraviny.

Víte, kdy je nejlepší užívat vitamíny?

Vitamínové hodiny: Polední siesta 12-14 hodin

Přes poledne opět můžete bez obav užít vitamíny A, C, D a E. Přidat k nim můžete ale ještě koenzym Q10 a hořčík. Tím se postaráte o pořádnou odpolední dávku energie. A rozhodně se nebude konat žádný poobědový útlum. Vitamínové hodiny však radí, abyste si k obědu nedávali raději nic těžkého. Nejlépe se tělo bude cítit, dostane-li například rybu nebo bílé maso, brambory a čerstvý zeleninový salát.

Vitamíny v jídelníčku:

  • Konezym Q10 – maso a plody moře.
  • Hořčík – celozrnné obiloviny, luštěniny, ovoce a zelenina, ořechy a semena.

Vitamínové hodiny: Večerka 18-20 hodin

Vitamínové hodiny velí, že právě teď je vhodné užít vitamíny skupiny B. Eliminují stres, posilují srdce, podporují zdraví pleti i vlasů… Nic dalšího byste už v tento čas užívat neměli. A nejezte ani příliš mnoho tabletek. Vhodný je například pangamin, kde je celé spektrum vitamínů B. Případně pak B-komplex.

Vitamíny v jídelníčku:

  • Vitamín B1 – celozrnné obiloviny, semena, luštěniny, kvasnice, maso, vnitřnosti, mléčné výrobky.
  • Vitamín B2 – maso, mléko, vejce, játra, ledvinky, obilné klíčky, droždí, luštěniny, obiloviny.
  • Vitamín B12 – maso, vejce, mléko a mléčné produkty. Případně i mořské řasy, avšak diskutovatelná je vstřebatelnost.

 Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

  • Diana

    19:52 29. 11. 2020 0
    normálně. Bud ve formě stravy, nebo ve formě potravinových doplnku

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.