Jsou vitamíny a vitamínové kúry přes zimu nezbytné? Je dobré doplňovat či nedoplňovat vitamíny uměle?
Během chladných měsíců v roce si občas vezmeme nějaké vitamíny, abychom posílili imunitní systém a pomáhali předcházet nemocem z nachlazení. Jsou vitamíny přes zimu nezbytné? Jak je správně užívat? A po kterých je vhodné sáhnout?
V zimě, kdy má tělo nedostatek přirozených vitamínů ze stravy, je vhodné organismus něčím posílit. I když vždy bychom měli myslete na to, že při vhodném životním stylu a při správném stravování, nám vitamíny v těle jen tak chybět nebudou. Zároveň s tím je vhodné si uvědomit, že vitamíny rozhodně neslouží ke kompenzaci špatné či nevhodné stravy. Jsou jen doplňkem stravy a tak bychom k nim měli i přistupovat. Mezi vitamíny a minerály, po kterých často saháme, patří vitamín C, vitamín D a zinek.
Vitamín D je nezbytnost
Bohatá a pestrá strava je tedy většinou zcela dostatečná k pokrytí naší potřeby vitamínů. Jediný doplněk, po kterém se rozhodně, bez rozmýšlení, vyplatí sáhnout, je vitamín D. Ten je nezbytný v každém věku a měli bychom ho užívat pravidelně, obzvláště přes chladné období roku. Výjimkou jsou jen lidé, kteří žijí většinu roku ve slunných oblastech, tedy u moře. Protože vitamín D se tvoří v kůži právě ze slunečního svitu. Vitamín D má v lidském těle mnoho důležitých funkcí. Mezi ty nejzásadnější patří rozhodně regulace vstřebávání vápníku a fosforu. Zároveň pečuje o pevný imunitní systém a stará se o lepší odolnost těla vůči některým nemocem. Vitamín D je také nezbytný pro růst a vývoj kostí a zubů.
Nedostatek vitamínu D trápí většinu populace. Jak účinně získat vitamín D?
Minerály v kostce: Je zinek právem nazýván minerálem krásy a zdraví?
Rovněž se ukazuje, že vitamín D může hrát důležitou roli při regulaci nálady a eliminace depresivních stavů. Vědci ostatně velice často spojují nedostatek vitamínu D se úzkostmi a depresemi. A odborníci rovněž spojují správnou hladinu vitamínu D s normální váhou. Lidé, kteří trpí obezitou, mají totiž obecně nižší hladiny vitamínu D. Uvádí se, že vitamín D by mohl mít schopnost potlačovat chuť k jídlu. Vitamín D je vhodné užívat v dávkách 1000-5000 IU. Kojencům a batolatům stačí 400 IU. Větší děti mohou užívat 1000 IU. A dětem nad 12 let můžete bez obav dávat dávky 1000-2000 IU. Pro lepší vstřebávání je vhodné vitamín D užívat společně s vitamínem K2.
Vitamín C proti nachlazení
Přes zimní měsíce je rovněž vhodné užívat vitamín C. Ten je schopen jednak pečovat o náš pevný imunitní systém a je schopen pomoci předcházet nemocem z nachlazení. Ale také může snížit únavu a urychlí rekonvalescenci po prodělaném onemocnění. Ideálně bychom měli vitamín C užít 4x denně, vždy v množství 250 mg. To je dávka, kterou tělo zvládne jednorázově vstřebat a nic nevyloučí.
Užívat samozřejmě můžete i vyšší dávky vitamínu C, zde je však již riziko, že tělo nadbytek vyloučí. V době, kdy jste po nemoci nebo se vám nachlazení často vrací či jste hodně unavení, je dobré popřemýšlet i o infuzích s vitamínem C. Většinou jde o kúru deseti infuzí, ve kterých je vysoká dávka vitamínu C. Po kúře byste se měli cítit o mnoho lépe.
Zinek při nemocech z nachlazení
Zinek je prvek nezbytný pro naše tělo. Nachází se zejména v rybách a v korýších. A rovněž v některých obilovinách. Nedostatek mohou mít především starší lidé a lidé s některými druhy léčebných diet, a to kvůli tomu, že mají nedostatek zinku ve stravě. Zinek je považován za esenciální živinu, což znamená, že si jej tělo nedokáže vyrobit samo. Mezi příznaky nedostatku zinku patří snížená imunita, vypadávání vlasů, nechutenství, průjem a špatné hojení ran.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Podrobná rubrika DOPLŇKY STRAVY
Naštěstí lze nedostatek zinku snadno regulovat pomocí doplňků stravy a úpravy jídelníčku. Zinek je v lidském těle nejen prevencí nemocí z nachlazení, ale rovněž působí jako antioxidant, snižuje zánět a chrání před chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, rakovina nebo cukrovka. Dle české vyhlášky je denní doporučená dávka zinku určena na 10 miligramů.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku