Minerály v kostce: Je zinek právem nazýván minerálem krásy a zdraví?

img

Zinek patří mezi minerály, které jsou nezbytné nejen pro naše zdraví, ale i pro náš vzhled. Zinek totiž umí zajistit, abychom měli pevné vlasy i nehty a čistou zdravou pleť. Kromě toho pečuje i o zdravý a správně fungující imunitní systém. A rozhodně by ve vašem jídelníčku neměl chybět, pokud plánujete potomka.

Zinek se nachází ve všech buňkách celého těla. Řadí se mezi minerály, které pomáhají imunitnímu systému bojovat proti bakteriím a virům. Tělo však také potřebuje zinek k výrobě bílkovin a DNA – genetického materiálu ve všech buňkách. Nutně pak potřebuje dostatek zinku tělo v období těhotenství. Zinek má totiž na starost správný vývoj a růst miminka. Rovněž je zinek nezbytný pro rychlejší hojení ran.

Zinek: Zincum, Zn

Z čistě chemického hlediska jde o měkký, lehce tavitelný kov. Nejčastěji se používá do kovových slitin či k pasivačním účelům v galvanizačním průmyslu. Dříve se také používal do starších typů baterií. A jakou úlohu má v lidském těle? Společně s dalšími minerály se nachází v každé tkáni a přímo se podílí na rozmnožování a růstu buněk. Na starosti má i syntézu bílkovin, je silným antioxidantem a potřebujeme jej pro správnou činnost několika desítek enzymů. 

Čtěte také:

Nejdůležitější vitaminy, minerály a stopové prvky

Kočičí tráva čistí kočce žaludek a dodává jí potřebné vitamíny a minerály

Minerály: Zinek patří mezi prvky, které bystří smysly

Zinek zajišťuje rovněž dostatečnou koncentraci vitamínu A v krvi, čímž pádem je nezbytný pro zdravý zrak. Může být i prevencí makulární degenerace. Stejně tak ale zinek pečuje o chuťové buňky.  A umí nám i zajistit lepší čich. Pro základní smysly je zkrátka nepostradatelný. Za povšimnutí stojí jeho péče o imunitní systém. Obranyschopnost organismu je jedním z jeho nejdůležitějších úkolů, což má pro nás za následek ochranu proti infekcím, nachlazením i chřipkám. Zinek dále snižuje cholesterol v krvi a pečuje o zdravý kardiovaskulární systém. Léčí akné, afty a napomáhá hojení ran i regeneraci svalů po nadměrné zátěži. Je vhodné užívat jej jako doplněk stravy při ekzémech, atopickém ekzému či lupénce. Pomáhá při chronickém únavovém syndromu a stará se o mladistvý vzhled. Zinek také podporuje činnost nervového systému, zmírňuje deprese a zlepšuje náladu. Zásadní roli hraje při produkci nervových přenašečů a hormonů. Reguluje tvorbu dopaminu, chemické látky, která zlepšuje náladu a učení i koncentraci na práci.

Minerály: Zinek a doporučená denní dávka

V lidském těle se ukrývají zhruba 2 gramy zinku. Přičemž drtivá většina je uložena v červených krvinkách. Vzhledem k tomu, že si tělo samo nedokáže zinek vyrobit, je třeba mu jej pravidelně dodávat prostřednictvím stravy. Doporučená denní dávka je 10 miligramů. Avšak u některých jedinců může mít tělo i požadavky na vyšší množství. Jde zejména o těhotné a kojící ženy nebo sportovce. Rozhodnete-li se zinek doplňovat synteticky, pak byste pro to měli mít důvod. Poraďte se vždy raději tedy se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem. Doplňky stravy mohou mít několik různých forem zinku, včetně glukonátu zinečnatého, síranu zinečnatého a octanu zinečnatého. Zatím nebylo jednoznačně prokázáno, která forma je pro naše tělo nejlepší.

 Minerály: Zinek a jeho přírodní zdroje

Běžně není nutné zinek doplňovat tělu synteticky, jelikož je skutečně mnoho běžných potravin, ve kterých se přirozeně vyskytuje. Mezi ty s největším obsahem patří dýňová a slunečnicová semena či ořechy. Obrovské množství zinku se ukrývá také v některých mořských živočiších (zejména pak v ústřicích), v mase, játrech, mléce, v celozrnných výrobcích a luštěninách. Najdeme jej v cibuli, jitroceli, zelené listové zelenině, meruňkách i houbách. Z rostlinných zdrojů se však do těla vstřebává hůře, než ze zdrojů živočišných. 

 Minerály: Zinek a jeho nedostatek

Nedostatek této látky může způsobit neplodnost u žen a mužů a s ním spojené snížené libido, což je způsobeno nižší produkcí testosteronu. Nízká hladina zinku v těle zhorší působení stresu na lidský organismus a zrychluje proces stárnutí. Dlouhodobý nedostatek zinku může vyvolat kožní poruchy jako je vypadávání vlasů, vyrážky nebo záněty kůže či ústní dutiny. U dětí může dojít ke zpomalení růstu a v těžkých případech k opoždění pohlavního vývoje a vzniku malého vzrůstu. Nedostatkem zinku mohou být ohroženi lidé, kteří podstoupili chirurgický zákrok na zažívacím traktu. Případně lidé, kteří mají obtíže se zažíváním či střevy (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba apod.).

Slunečnicová semínka obsahují spoustu zinku

Správnou hladinu zinku by si měli hlídat i vegetariáni a vegani. Obiloviny i luštěniny sice zinek obsahují, avšak mají i další sloučeniny, které mohou zabraňovat plnohodnotnému vstřebání zinku organismem. Minerály pak všeobecně nemají rády alkohol. Alkoholické nápoje snižují množství zinku, které tělo absorbuje. Lidé, kteří pijí mnoho alkoholu, tak mohou být ohroženi nedostatkem tohoto prvku. A opatrní na správnou hladinu zinku by měli být i lidé s anémií. Nutno však uvést, že nedostatek zinku bývá poměrně vzácný stav.

Minerály: Zinek a jeho nadbytek

Pokud budeme přijímat nadměrně vysoké dávky, pak může hrozit i předávkování. To se může projevit nalomenou imunitou a neplodností, zvracením a nevolností, nechutenstvím, křečemi v žaludku, průjmem a bolestmi hlavy. Dlouhodobě nadměrně vysoké dávky mohou mít na svědomí nízkou hladinu mědi, slabší imunitní systém nebo nízkou hladinu HDL cholesterolu (“dobrého” cholesterolu). Vzhledem k tomu, že zinek mohou obsahovat i některé přípravky na lepení zubních protéz, je nutné pečlivě dbát doporučené použité množství těchto produktů. A není žádoucí překračovat doporučené hladiny. To by mohlo vést k nadměrnému příjmu zinku a zároveň nedostatku mědi. Což může způsobit neurologické problémy, včetně necitlivosti nebo slabosti horních i diolních končetin.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.