Nedostatek vitamínu D trápí většinu populace. Jak účinně získat vitamín D?
Vitamín D je nyní skloňován ve všech pádech. Mnoho lidí totiž trápí nedostatek vitamínu D. Přitom vitamín D má spoluúčast na našem pevném zdraví. Proč vzniká jeho nedostatek a jak jej můžeme do těla dostat?
Čím více je nedostatek vitamínu D skloňován, tím více na nás útočí reklamy nabízející spousty zázračných produktů. Je to ale ta pravá cesta, jak jej do těla dostat?
Vitamín D: Proč jej máme nedostatek?
Přestože existuje hned několik způsobů, jak do těla vitamín D přijmout, trpíme často jeho velkým nedostatkem. A důvod? Ideálně bychom měli vitamín D získávat ze slunečního svitu, protože právě přes pokožku se nám ho do těla vstřebá nejvíce. Další dva způsoby – tedy příjem stravou či potravními doplňky jsou sice také možné, ale ne až tolik účinný. Nejlepší formou je proto dodávání vitamínu D přes kůži. Jenže zde se dostáváme k problému, který se místo řešení točí v začarovaném kruhu.
Kysané zelí jako bohatý zdroj vitamínů v zimě. Připravte recepty se zelím a posilte si imunitu!
Hit jménem ovocné kůže! Šetrně sušené ovocné placky vám uchovají cenné vitamíny na dlouhé měsíce
Vitamín D: Opravdu pomůže slunce?
Jedním z problémů, který se zde objevuje, je používání nevhodných opalovacích přípravků. Například drtivá většina z nich obsahuje hliník. Často i další nežádoucí chemické látky. Takové opalovací přípravky však blokují vstřebávání vitamínu D do těla. Jenže právě proto tyto látky v opalovacích krémech jsou – aby nás chránili před slunečními paprsky, a tedy i před spálením. Jenže provitamín D se tvoří v pokožce vystavené slunci a cca 10–15 procent tohoto provitamínu je následně přeměněno na vitamín D. Rozhodně tím není myšleno přestat zcela používat opalovací prostředky. Spíše se ale dívejte po kvalitních přírodních variantách a rozhodně to s nimi nepřehánějte.
V žádném případě se také nevystavujte přímému slunci, a to zejména přes poledne, kdy má nejvyšší intenzitu. Dále můžete vyzkoušet i doporučení starých léčitelů, a tím je opalování pod listnatým stromem. Jste vlastně ve stínu, přesto na vás dopadá záření – avšak skrz listy stromu. Zjednodušeně se dá říci, že je už „očištěné“ od všeho, co nám vadí. A přesto, že jste vlastně ve stínu, opálíte se. Takové opalování je údajně nejzdravější. Doporučoval to takto například už věhlasný léčitel páter Ferda. Abyste přijali dostatečnou dávku vitamín C, bohatě postačí být denně 10-15 minut na slunci.
Vitamín D v zimních měsících
I v zimě je možné vitamín D nasávat. Je třeba dennímu světlu odhalit co nejvíce je to možné z našeho těla. Což samozřejmě často nejde tolik. I to je důvod, proč pro zimě bývá hladina vitamínu D nižší než v letních měsících. Přes zimu pak odborníci doporučují vitamín D suplementovat. Tedy dodávat do těla doplňky stravy. Denně je vhodné přijmout minimálně 1000 (u dětí)-2000 IU vitamínu D. V případě prokázaného nedostatku nebo oslabené imunity můžete krátkodobě dávky zvýšit. .
Nedostatek vitamínu D: Vitamín D ze stravy
I v případě, že budeme užívat vitamín D v tobolkách, je pochopitelně i přes zimu vhodné chodit denně ven na procházky a vystavovat tělo přirozenému slunečnímu svitu, je-li nějaký. Nicméně doplňováním vitamínu D přes zimní měsíce zároveň posilujeme obranyschopnost těla proti nemocem.
Nejvhodnější variantou je užívání klasického rybího tuku. Opět vybírejte co nejčistší potravní doplňky s minimem doplňkových látek. Jako nosič je vhodný čistý olivový olej. Co se jídla týče, nejvíce mají vitamín D mořské plody, máslo, vaječné žloutky a mléčné výrobky.
Nedostatek vitamínu D a koronavirus
Opravdu může být vitamín D prevencí před koronavirem? Tedy nemocí covid-19? Vitamín D přímo v této souvislosti řeší a na nedostatek vitamínu D zároveň upozorňuje i text na stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky. Celý text je odborně garantován primářkou Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie FN Motol, MUDr. Janou Čepovou.
Nedostatek vitamínu D: Jak jej podpořit?
Aby tělo správně vstřebalo vitamín D, je vhodné podpořit jeho užívání vitamínem K2. Případně potravinami, v nichž je tento vitamín hojně zastoupen. Patří mezi ně kysané zelí a kvašená zelenina, fermentovaný sýr natto nebo tempeh. Vitamín K2 obsahují i živočišné potraviny, jako jsou vejce a máslo, ale pouze zvířat přirozeně krmených trávou, tedy ne ty z produktů konvenčního zemědělství.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku