Vitamín D můžeme doplňovat i ve stravě

Nedostatek vitamínu D trápí většinu populace. Jak účinně získat vitamín D?

Vitamín D je nyní skloňován ve všech pádech. Mnoho lidí totiž trápí nedostatek vitamínu D. Přitom vitamín D má spoluúčast na našem pevném zdraví. Proč vzniká jeho nedostatek a jak jej můžeme do těla dostat?

Čím více je nedostatek vitamínu D skloňován, tím více na nás útočí reklamy nabízející spousty zázračných produktů. Je to ale ta pravá cesta, jak jej do těla dostat?

Vitamín D: Proč jej máme nedostatek?

Přestože existuje hned několik způsobů, jak do těla vitamín D přijmout, trpíme často jeho velkým nedostatkem. A důvod? Ideálně bychom měli vitamín D získávat ze slunečního svitu, protože právě přes pokožku se nám ho do těla vstřebá nejvíce. Další dva způsoby – tedy příjem stravou či potravními doplňky jsou sice také možné, ale ne až tolik účinný. Nejlepší formou je proto dodávání vitamínu D přes kůži. Jenže zde se dostáváme k problému, který se místo řešení točí v začarovaném kruhu.

Čtěte také:

Kysané zelí jako bohatý zdroj vitamínů v zimě. Připravte recepty se zelím a posilte si imunitu!

Hit jménem ovocné kůže! Šetrně sušené ovocné placky vám uchovají cenné vitamíny na dlouhé měsíce

Vitamín D: Opravdu pomůže slunce?

Jedním z problémů, který se zde objevuje, je používání nevhodných opalovacích přípravků. Například drtivá většina z nich obsahuje hliník. Často i další nežádoucí chemické látky. Takové opalovací přípravky však blokují vstřebávání vitamínu D do těla. Jenže právě proto tyto látky v opalovacích krémech jsou – aby nás chránili před slunečními paprsky, a tedy i před spálením. Jenže provitamín D se tvoří v pokožce vystavené slunci a cca 10–15 procent tohoto provitamínu je následně přeměněno na vitamín D. Rozhodně tím není myšleno přestat zcela používat opalovací prostředky. Spíše se ale dívejte po kvalitních přírodních variantách a rozhodně to s nimi nepřehánějte.

V žádném případě se také nevystavujte přímému slunci, a to zejména přes poledne, kdy má nejvyšší intenzitu. Dále můžete vyzkoušet i doporučení starých léčitelů, a tím je opalování pod listnatým stromem. Jste vlastně ve stínu, přesto na vás dopadá záření – avšak skrz listy stromu. Zjednodušeně se dá říci, že je už „očištěné“ od všeho, co nám vadí. A přesto, že jste vlastně ve stínu, opálíte se. Takové opalování je údajně nejzdravější. Doporučoval to takto například už věhlasný léčitel páter Ferda. Abyste přijali dostatečnou dávku vitamín C, bohatě postačí být denně 10-15 minut na slunci.

Vitamín D v zimních měsících

I v zimě je možné vitamín D nasávat. Je třeba dennímu světlu odhalit co nejvíce je to možné z našeho těla. Což samozřejmě často nejde tolik. I to je důvod, proč pro zimě bývá hladina vitamínu D nižší než v letních měsících. Přes zimu pak odborníci doporučují vitamín D suplementovat. Tedy dodávat do těla doplňky stravy. Denně je vhodné přijmout minimálně 1000 (u dětí)-2000 IU vitamínu D. V případě prokázaného nedostatku nebo oslabené imunity můžete krátkodobě dávky zvýšit. .

Nedostatek vitamínu D: Vitamín D ze stravy

I v případě, že budeme užívat vitamín D v tobolkách, je pochopitelně i přes zimu vhodné chodit denně ven na procházky a vystavovat tělo přirozenému slunečnímu svitu, je-li nějaký. Nicméně doplňováním vitamínu D přes zimní měsíce zároveň posilujeme obranyschopnost těla proti nemocem.

Vitamín D je možné užívat v tobolkách

Nejvhodnější variantou je užívání klasického rybího tuku. Opět vybírejte co nejčistší potravní doplňky s minimem doplňkových látek. Jako nosič je vhodný čistý olivový olej. Co se jídla týče, nejvíce mají vitamín D mořské plody, máslo, vaječné žloutky a mléčné výrobky.

Nedostatek vitamínu D a koronavirus

Opravdu může být vitamín D prevencí před koronavirem? Tedy nemocí covid-19? Vitamín D přímo v této souvislosti řeší a na nedostatek vitamínu D zároveň upozorňuje i text na stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky. Celý text je odborně garantován primářkou Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie FN Motol, MUDr. Janou Čepovou.

Nedostatek vitamínu D: Jak jej podpořit?

Aby tělo správně vstřebalo vitamín D, je vhodné podpořit jeho užívání vitamínem K2. Případně potravinami, v nichž je tento vitamín hojně zastoupen. Patří mezi ně kysané zelí a kvašená zelenina, fermentovaný sýr natto nebo tempeh. Vitamín K2 obsahují i živočišné potraviny, jako jsou vejce a máslo, ale pouze zvířat přirozeně krmených trávou, tedy ne ty z produktů konvenčního zemědělství.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...