Pořádná dávka vitamínu C? Zapomeňte na syntetické doplňky stravy. Jezte potraviny, které v sobě ukrývají pořádnou porci céčka
Vitamín C posiluje imunitní systém a chrání nás před nachlazením i různými dalšími nemocemi. Jde o silný antioxidant, který rozhodně potřebujeme k tomu, abychom byli zdraví. Vitamín C ale našemu tělu dodává také kolagen, který je nezbytný pro kůži, vazy i kosti. Dobrou zprávou je, že nemusíme kupovat žádné zázračné doplňky stravy. Abychom tělu poskytly dostatečnou denní dávku vitamínu C, je důležité jíst ty správné potraviny.
Když se řekne “vitamín C”, každému se hned vybaví citrusové plody. Ty pochopitelně vysokým množstvím céčka oplývají, ale rozhodně nejsou samy. Vysoké množství vitamínu C obsahuje třeba i paprika, meloun, jahody nebo papája. Také květák, račjata, špenát a dokonce i brambory. A vitamín C se hojně nachází také v některých bylinkách, třeba v tymiánu nebo mátě.
Vitamín C nesnese zahřívání
Vitamín C je termolabilní, což znamená, že nesnáší zahřívání. Veškeré potraviny, které céčko obsahují bychom proto měli konzumovat ideálně za studena. Vitamín C se ničí při teplotách nad 40 stupňů a pokud jej vystavíte teplotě vyšší než 60 stupňů, nezůstane vám z něj v dané potravině vůbec nic. Tělu tak nejlépe vitamín C dodáme, pokud budeme potraviny na něj bohaté konzumovat syrové. Rozhodně však nezapomeňte ovoce i zeleninu před konzumací dobře omýt, ideálně ve vlažné vodě.
Vitamín C a jeho účinky na náš organismus. Víte proč je pro nás tak důležitý?
Znáte bergamot? Citrus, který chrání srdce a umí zajistit dlouhověkost
Nejlepší zdroje vitamínu C: Goji
Plody kustovnice čínské čili goji jsou extrémně bohaté na vitamín C. Nejčastěji se konzumují sušené, ale můžete si také pochutnat na šťávě z goji. Ta by měla být pochopitelně získávaná cestou za studena. Jako prevence nemocí z nachlazení se doporučuje jíst 10-20 g sušených bobulí denně alespoň po dobu jednoho měsíce.
Nejlepší zdroje vitamínu C: Petržel
Měli jste tušení, že petržel je obřím zdrojem vitamínu C? Má ho dokonce více než pomeranč. Petržel přidáte snadno do jakéhokoliv pokrmu, hodí se naprosto všude. Skvělá je pak na saláty nebo jako příloha k masu. Nejvíce vitamínu C ukrývá pochopitelně petrželová nať, ale ani kořen není pozadu. Obojí se vyplatí konzumovat ve vyšším množství.
Nejlepší zdroje vitamínu C: Rakytník
Rakytník je tak trošku opomíjená rostlina. Přitom na pěstování není příliš náročná a každoročně vám poskytne zdroj vitamínu C na celou zimu. Krom céčka však ukrývá také vitamíny A, B, E, F, K a P či minerály, stopové prvky a kyseliny. Ne náhodou je tento univerzální multivitamín či doplněk stravy označován jako superpotravina. Z rakytníku si můžete vylisovat šťávu nebo si jej zamrazit a používat jej každý den dle aktuální chutě.
Nejlepší zdroje vitamínu C: Černý rybíz
I když není jeho sezóna, můžete si pochutnávat na jeho šťávě nebo lyofilizovaném černém rybízu. Obojí vám poskytne obří množství vitamínu C. Ale také vitamin E nebo většinu vitamínů skupiny B, betakaroten a vlákninu. Černý rybíz má poměrně specifickou kyselou chuť, která neosloví každého, ale je možné z něj vykouzlit spoustu dobrot. Ať už sladkých nebo slaných.
Nejlepší zdroje vitamínu C: Acerola
Možná jste si všimli, že acerola neboli barbadoská třešeň je součástí některých doplňků stravy, které se pyšní tím, že poskytují přírodní vitamín C. Právě acerola totiž obsahuje céčko skutečně ve velkém množství. Sehnat se dá v tobolkách nebo také ve formě šťávy či prášku, který můžete přidávat podle libosti do jídla. Mimochodem, acerola obsahuje dvakrát víc hořčíku, vitamínu B5 a draslíku než pomeranče. Dále pak železo, fosfor, betakaroten a další silné antioxidanty.
Nejlepší zdroje vitamínu C: Paprika
Obyčejná paprika se pyšní opravdu vysokým množstvím vitamínu C. Ale také vitamín A, betakaroten, vitamíny skupiny B a vitamín E. V kuchyni jde o naprosto univerzální potravinu. Přidávat ji můžete naprosto kamkoliv nebo s ní jen ozdobit například chlebíčky. A chutná i samotná. Můžete ji přidat do salátů nebo ji marinovat a tepelně nezpracovanou pak přidat jako přílohu k masu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku