Znáte bergamot? Citrus, který chrání srdce a umí zajistit dlouhověkost

img
04. 08. 2023 Přečteno: 1363x

Bergamot je blahodárné, avšak dost opomíjené ovoce. Přitom není vůbec od věci zařadit jej do jídelníčku. Těžko byste hledali lepší ovoce, které bude pečovat o váš zdravý kardiovaskulární systém. Umí i snížit hladinu cholesterolu a je považován za elixír mládí!

Bergamot je výsadou jižní Kalábrie, odkud pochází 80 procent světové produkce. Pěstuje se však i na dalších místech, především na jihu Francie. Na Pobřeží slonoviny se pěstuje zase výhradně pro bergamotovou silici a v Turecku zase na marmeládu. U nás je asi nejpopulárnější bergamotový esenciální olej.

Bergamot plný antioxidantů

Bergamot připomíná křížence pomeranče a citronu. Ostatně patří do stejné skupiny ovoce, tedy mezi citrusy. Je značně aromatický a hořce chutná. Nejlepší účinky má, pokud se konzumuje čerstvý, ale je oblíbenou součástí i jiných potravin, nápojů i dezertů. Pokud vás zajímá aromaterapie, pak jistě znáte i blahodárné účinky bergamotového esenciálního oleje a především tedy jeho nádhernou osvěžující vůni. 

Čtěte také:

Nezapomínejte v létě na citrusy. Pomáhají při hubnutí i hydrataci těla

Máte rádi pomeranče? 7 důvodů, proč byste měli jíst pomeranče každý den

Proč by grep neměl chybět v našem jídelníčku?

Bergamot je ovoce, které má ze všech citrusových plodů jednoznačně nejvyšší množství antioxidantů. Tento fakt byl potvrzen mnohými studiemi, bergamot má díky tomu obrovský potenciální potenciál i pro farmaceutické využití. A s čím vším tedy může toto ovoce pomoci?

Bergamot podporuje zdraví srdce

Bergamot v sobě ukrývá antioxidační polyfenoly, které podporují zdravou hladinu cholesterolu a rovněž reguují zdravý poměr HDL (dobrého) cholesterolu vůči triglyceridům.

Bergamot se dá u nás sehnat ve formě esenciálního oleje

Bergamot pomáhá čistit buňky

Bergamot je jedním z druhů ovoce, které pomáhají aktivovat autofagii, tedy proces buněčného samočištění těla. Autofagie podporuje opravud a obnovu našich buněk. Navíc hlavní sloučenina bergamotu, limonen, je zodpovědná za nastartování autofagie. Nejvíce limonenu je ve slupce, ze které se získává esenciální olej.

Bergamot tiší zánět

Skrytý zánět je doslova tichým zabijákem. Avšak zbavit se zánětu v těle je poměrně složitý a dlouhodobý proces. Výzkum na zvířatech potvrdil, že bergamot má schopnost pomáhat v boji proti zánětu tím, že likviduje proteiny, které způsobují nebo zhoršují zánět.

Bergamot v jídelníčku

Sehnat čerstvý bergamot může být vcelku problém. Ale dají se koupit například doplňky stravy s tímto ovocem. Ovšem dbejte na kvalitu, nejlepší jsou ty, které jsou označné jako “raw” nebo “whole food”. Přičemž denní dávka v kapsli nebo v tabletě by měla být 500-1200 miligramů. Bergamot můžete sehnat i jako tekutý extrakt, šťávu nebo prášek, který je možné přidávat například do smoothies. 

Nežádoucí účinky bergamotu

Všeobecně se dá říci, že bergamot je bezpečný. Jediné, na co je třeba upozornit v případě použití esenciální oleje, že jej nikdy nesmíte aplikovat neředěný na pokožku. Ostatně jako kterýkoliv jiný esenciální olej. Nejdřív je třeba naředit jen, například v kvalitním oleji lisovaném za studena, teprve pak je možné jej aplikovat na kůži. Pokud užíváte doplňky stravy, neměli byste překračovat doporučené dávkování. A je vhodné upozornit, že doplňky stravy nebyly testované na dětech, seniorech nebo těhotných či kojících ženách. A předávkování můžete nastat i ve chvíli, kdy pijete hodně čaje Earl Grey. Ten totiž obsahuje bergamotový extrakt a skutečně vysoké dávky by mohly působit na organismus negativně.

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Znáte bergamot? Citrus, který chrání srdce a umí zajistit dlouhověkost

RE: Znáte bergamot? Citrus, který chrání srdce a umí zajistit dlouhověkost

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.