Tangelo báječně chutná a značně prospívá srdci a imunitě. Snadno jej můžete pěstovat i u vás doma
Na první pohled svým vzhledem tangelo příliš nezaujme. Ale rozhodně je to láska na první ochutnání. O co víc je ošklivější zvenčí, o to je lahodnější uvnitř. Tangelo je citrus. Dá se říci, že je to něco mezi mandarinkou, pomerančem a pomelem, případně grapefruitem. Chutí pak připomíná hodně sladkou, i když mírně pikantní mandarinku.
Tangelo je tropické ovoce a vyniká neuvěřitelně vysokým obsahem vitamínu C, vlákniny, vápníku a dalších živin. Rozhodně vévodí například pektin a kumarin. Tangelo je na světě zhruba sto let, ale za tu dobu se stihlo rozšířit po celém světě a zlákat chuťové buňky téměř každého, kdo jej okusil.
Tangelo je původem z Jamajky
I když se může zdát, že je tangelo výsledkem nějakého umělého křížení a zahradnických pokusů, není tomu tak. Ve skutečnosti bylo tangelo nalezeno ve volné přírodě. A to na Jamajce. Ve 30. letech minulého století se pak již upravená varianta tangela začala vyvážet do Anglie a Kanady a v roce 1942 se dostala i do New Yorku. Na první pohled je tangelo nevzhledné a vrásčité ovoce, ovšem po oloupání se před vámi objeví dužina značně podobná pomeranči. Na rozdíl od pomeranču se však slupka tangela dá mnohem lépe oloupat.
Nezapomínejte v létě na citrusy. Pomáhají při hubnutí i hydrataci těla
Znáte bergamot? Citrus, který chrání srdce a umí zajistit dlouhověkost
Tangelo a jeho výživová hodnota
Tím, že je tangelo kříženec citrusů, má i veškeré jejich výhody. Tangelo v sobě ukrývá obrovské množství antioxidantů a dvakrát více vitamínu C než pomeranč. Oproti pomeranči má i mnohem méně kalorií, což je dobrá zpráva pro všechny, kteří si hlídají kalorický příjem. A jaké výhody pro naše zdraví tedy má?
Tangelo pomáhá při hubnutí
Vzhledem k tomu, že má tangelo nízký obsah kalorií a žádný tuk, je skvělým doplňkem každé diety. Výhodou je i vysoký obsah vlákniny, díky které na dlouhou dobu zasytí. A pomůže i s pravidelným vyprazdňováním. Tangelo oplývá především vysokým obsahem pektinu, což je druh vlákniny, který při hubnutí prokazatelně pomáhá. Navíc snižuje chuť k jídlu, zlepšuje pocit sytosti a dodává energii.
Tangelo pro silnou imunitu
Stejně jako většina citrusů, i tangelo obsahuje spoustu antioxidantů, včetně vitamínu C. V těle tedy likviduje volné radikály a opravuje napáchané škody. Pravidelná konzumace antioxidačních potravin pomáhá tělu s obranyschopností a posiluje imunitní funkce.
Tangelo i pro cukrovkáře
Vzhledem k tomu, že je tangelo nízkokalorické a nemá tuky ani cholesterol, je na nízkém stupni glykemického indexu. Takové potraviny jsou důležité při léčbě cukrovky. Podobně jako vláknina, která pomáhá udržovat zdravou hladinu cukru v krvi. A velkou roli zde hraje i pektin, který může značně pomoci zmírnit příznaky cukrovky II. typu.
Tangelo pro silné a zdravé srdce
Konzumace tangela je skvělá také jako prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Stará se o správnou funkci srdce, snižuje hladinu cholesterolu i hladinu triglyceridů v krvi. Zároveň napomáhá zastavit rozvoj vysokého krevního tlaku a je i prevencí metabolického syndromu.
Tangelo může rozpustit ledvinové či žlučové kameny
Obsažené tepreny v tangelu jsou prevencí vzniku nejen onkologických onemocnění, ale rovněž mohou rozpouštět žlučové a ledvinové kameny. Především pak limonen, který se právě k tomuto účelu už nějakou dobu používá například v Japonsku.
Tangelo a pěstování v našich podmínkách
Aby tangelo dobře rostlo a bohatě plodilo, potřebuje především dostatek tepla, světla, vláhy, ale i vhodnou půdu. Optimální teplota pro růst tangela je 22-24 stupňů, ovšem aktivně roste už při 12 stupních. Teplota pod 10 stupňů je vhodná pro zazimování. Rostliny by měly být ve speciální zemině určené právě pro citrusy. V letních měsících je třeba dopřát tangelu dostatek vláhy, celý kořenový bal musí být dobře provlhčený. Avšak je nutné pamatovat na to, že tangelo nesnáší přemokření, je tedy důležitá dobrá drenáž. Pokud si koupíte rostlinu, která již bude mít poupata nebo květy, je nutné ji alespoň tři týdny až měsíc rosit, aby poupata/ květy neopadaly.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku