
Máte problémy s kojením? Pomoci vám může laktační poradkyně
Čerstvé maminky problémy s kojením mívají poměrně často. Není se čemu divit, je to něco úplně nového a nikdo nás neučil, jak si s kojením poradit. Spousta maminek se tak setkává s problémy, jako je bolestivé přisávání miminka, popraskané bradavky, nedostatek mléka nebo nespokojené či neprospívající miminko. Pokud nevíte kudy kam, může vám pomoci laktační poradkyně.
Kojení je přirozený, avšak ne vždy snadný proces. Některé novopečené maminky se potýkají s mnoha obtížemi. Někdy je zvládnou, jindy kojení úplně vzdají, což je velká škoda. Ostatně právě problémy s kojením mohou vést ke stresu a pochybnostem. Naštěstí existuje pomoc – laktační poradkyně vám může poskytnout odborné rady, praktické tipy i psychickou podporu.
Nejčastější problémy s kojením
Mezi nejčastější problémy s kojením patří bolestivé přisávání, nedostatek mléka nebo neklidné miminko u prsu. Pokud vás bolí bradavky, zkuste upravit polohu dítěte při kojení. Spoustu praktických rad najdete i na internetu. Pokud máte pocit, že se mléka tvoří méně než by mělo, pak pomůže častější kojení, dostatek tekutin i bylinné čaje na podporu laktace. Ty byste však neměli pít po celou dobu kojení, ale skutečně jen nárazově v době, kdy potřebujete tvorbu mateřského mléka podpořit.
Byliny při kojení? Zde je seznam bylin, které jsou při kojení zakázané
Nejlepší potraviny při kojení. Jídlo, které zvýší množství mateřského mléka
Dalším častým problémem je ucpaný mlékovod nebo zánět prsu (mastitida). Projevuje se bolestí, zarudnutím a horečkou. Pomáhá časté kojení, jemná masáž prsu směrem k bradavce a teplé obklady před kojením. Naopak po kojení mohou ulevit zase studené obklady. Pokud se stav nezlepší do 24 hodin, je rozhodně vhodné stav konzultovat s lékařem. Některé maminky také bojují s nadměrnou tvorbou mléka, což může miminko při sání dráždit – v takovém případě pomůže odstříkání malého množství mléka před kojením.
Byliny a alternativní medicína při kojení
Přírodní prostředky (byliny, esenciální oleje) mohou podporovat laktaci, uklidnit maminku a pomoci i při potížích s prsy a kojením. Mezi osvědčené byliny patří například jestřabina, fenykl, anýz nebo benedikt lékařský, které lze užívat ve formě čajů. Na bolestivé prsy pak pomáhají obklady z heřmánku, měsíčku nebo levandule. Při mastitidě může zase ulevit tvarohový obklad. Přesto je nutná opatrnost – některé bylinky, jako máta nebo šalvěj, mohou laktaci snižovat. Před užíváním bylinek se proto doporučuje konzultace s laktační poradkyní, fytoterapeutem nebo lékařem.
Laktační poradkyně při kojení
Laktační poradkyně je odbornice, která pomáhá maminkám s kojením – ať už jde o správné přisávání, řešení bolesti, pocit nedostatku mléka a podobně. V České republice pracují laktační poradkyně pod Laktační ligou. Tj. organizací, která laktační poradkyně školí a sdružuje. Právě u nich můžete také snadno najít laktační poradkyni ve svém okolí. Laktační poradkyně jsou rozděleny na matky. Tedy vyškolené ženy, které nejsou zdravotnice. A laktační poradkyně označené jako zdravotnice, tedy profesionálky v oboru.
Laktační poradkyně na pojišťovnu
Laktační poradkyně vám po telefonu i osobně může poskytnout individuální rady i psychickou podporu. Osobně vám pak přímo s kojením pomůže a navede vás, jak se vyvarovat chybám. Zdravotní pojišťovny hradí část nebo celou návštěvu či návštěvy, rozhodně si tedy zjistětě, jak je na tom vaše pojišťovna. Mimochodem, laktační poradkyni můžete oslovit už v těhotenství, aby vás na roli kojící matky připravila.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku